Transformare Stereo70-- UTM

Creat de SebastianC, Mar 16, 2014, 09:28 PM

« precedentul - următorul »

SebastianC

Buna ziua,

Am de facut un referat la facultate despre proiectia UTM. M-am gandit, pe langa baza teoretica, domeniile de utilizare, avantajele, dezavantajele ce prezinta aceasta proiectie, sa includ si un mic ,,programel" de transformare a coordonatelor Stereo70-->UTM (in Matlab).

Dupa cursurile de la facultate si din ce am cautat pe net nu prea am gasit ,,baza matematica" (ma refer la formule) de conversie intre cele 2 proiectii. Ma intrebam, poate, are cineva ceva materiale. As aprecia foarte mult ajutorul. Multumesc


SebastianC

Intreb doar de verificare..Pentru a face o transformare din Stereo70-->UTM trebuie sa respect urmatoarea ,,schema" ?

Stereo70(X,Y)-->ETRS89(B,L)-->WGS84(B,L)-->UTM(E,N) ?

Modificat de SebastianC (19-03-2014 13:19:48)

zamfy

Pe teritoriul Romaniei, zonele UTM ar fi 34 N si 35 N. Pentru a transforma din Stereo 1970 in UTM 34 N, ar trebui facuti urmatorii pasi:
-Transformi coordonatele din Stereo 70 in coordonate geografice (tot Stereo 70)
-Faci o translatie geocentrica de tip geog2D domain
-Faci o transformare Helmert 3D cu metoda Bursa-Wolf intre Pulkovo 1942 si WGS 84.Cei 7 parametri sunt: Tx: 2.329 m, Ty: -147.042 m,  Tz: -92.08 m, Rx: 0.309'', Ry: -0.325 '', Rz: -0.497'' si scara S: 5.69 ppm.
-Coordonatele geocentrice X,Y,Z le transformi in coordonate geografice WGS 84
-Faci conversia intre WGS 84 si UTM 34 N sau 35 N.
Folosind acesti pasi, vei avea o eroare de transformare de cca 3 m si vei putea transforma doar N si E, fara h.

79

Foloseste TransLT.
Poti sa iti crezi cu el modelul de transformare de care ai nevoie.
Vezi creaza model de transformare.
Bafta.