BKG Ntrip Client BNC

Creat de Mit, Noi 28, 2013, 12:53 AM

« precedentul - următorul »

Mit

Salutare,
A instalat cineva BKG Ntrip Client (BNC) sub Linux ? Eu folosesc Debian.
Ma intereseaza compilarea si lansarea in executie a softului. Cred ca gresesc si undeva la instalarea compilatorului...
 :hi:

cadian

Stie cineva care foloseste BNC-ul cum se poate descarca fisierul de navigatie ?, acel fisier cu extensia .n (fisierul de observatii il descarca, acel fisier cu extensia .o )

rock4ever

eu il iau separat de pe site din data produscts-archives-igs-brdc... am vazut ca programul stie sa-l descarce separat, dar niic eu n-am gasit cum

adrianc

La muncă! nu la întins mâna.

cadian

Programul arata ca poate descarca acel fisier doar ca nu il descarca. U exemplu mai concret este asta. Il setez pe o statie  permanenta ca de exemplu ALBA. Daca ai cere datele de la oficiu in perioada respectiva ai primi un .O si un .N, Acel .N nu reuseste BNC sa il downloadeze. poate gresim cu setarile, Am folosit si exemplele date de cei de la BKG dar tot degeaba.

adrianc

In primul rand este necesar RTCM 3. E mai compact decat 2 si permite incarcarea si cu observatii. Asa cum zice in help:
3.5. RINEX Ephemeris
Broadcast Ephemeris can be saved as RINEX Navigation files when received via RTCM Version 3 e.g. as message types 1019 (GPS) or 1020 (GLONASS) or 1045 (Galileo).

Programul poate decoda dar asta nu inseamna ca le poate si inventa daca nu sunt transmise. La rompos nu am vazut nici un 1019, da pai 1020... Poate gasesti tu o statie care trasmite.
La muncă! nu la întins mâna.

cadian


bianca.cad

Buna.
Poate oferi cineva date despre programul gpsadj.exe  - soft post procesare date gps.


581/465px 31.9KB