fisier tip mnu cu citirile statiei

Creat de madtopo, Noi 09, 2010, 06:55 PM

« precedentul - următorul »

John Doe

Intreaba-i, accepta carnete de teren in format analog? asa de curios...

Marian

Pai se presupune ca toti autorizatii au programe de calcule topografice care pot sa exporte masuratorile!!!!!!!!111

dtoni


kod

pai eu ma gandeam, sa le duc o poza digitala a unui protocol de calcul clasic de poligonatie si radiate sa le vad reactia :D

dtoni


andu75

Daca nu sunt bani de alt program, asta este cu asta se lucreaza deca cineva vrea sa faca donatii pentru achizitia unui alt program este invitat s-o faca. In ceea ce o priveste pe doamna este nou venita  de la un alt department -in urma restructurarilor- si nu a reusit inca sa  se acomodeze.

John Doe

Deci doamna este angajata pe un post public si nimeni n-a stiut pana acuma ca mai are o gramada de invatat.
Cat despre donatii, nu facem destule, zilnic, la fiecare avizare? Nu ne schimba fortat si certificatele acuma, la pretul modic de 100 RON hartia ? Asa ca bani sunt, dar unde se duc ei nu stim....

Ionica34

John Doe, ia vezi ce salarii are un inspector sau un inginer sef la OCPI.
Inginerul sef de la OCPI nu primeste SUB 6000 RON in mana.
Asa ca fa o socoteala simpla si vezi unde-s banii.

Corvinus

In primul rand este adevarat ca fisiere tip .MNU foloseste AutoCADul pt meniuri si e tip txt. Formatul pe care l-ai postat seamana f mult cu fisierul de masuratori acceptat de TopoSys.
In concluzie daca ai Leica te-ai scos, ti-ai putea face un fisier de format si sa il descarci numai pentru "expertii" de la ocpi.
Bafta.

pirleamitu

Un inspector are in jur de 3000 RON, intr-adevar, smecherii de la OCPI Mehedinti, o fac pe desteptii, avem si noi o ridicare topo a municipiului Orsova la avizare, si soc, ne-a cerut carnetele de teren in format ".mnu" si ".rep" deoarece ei folosesc Geotools facut de Intergis Grup si nu Caltop, eu am calculat cu Caltop drumuirile si toate se afla in tolerante, pe cand la ei nu se inchid cu 0.40-0.50m. Cum e posibil asa ceva?! Am mai folosit mai demult si Toposys si am mai intalnit asemenea diferente intre cele doua programe, asa ca aveti mare grija la Mehedinti, pt. ca ei f#+ pe toata lumea, mai ales pe cei care realizeaza lucrari si sunt din alte judete.