fisier tip mnu cu citirile statiei

Creat de madtopo, Noi 09, 2010, 06:55 PM

« precedentul - următorul »

madtopo

salutare!
pentru cei care au intalnit fisierele caiete de teren cu extensia .mnu am urmatoarea intrebare: cu ce program se importa/exporta aceste fisiere?
pana acum citirile statiei le puneam in fisiere txt insa am intalnit la mehedinti o inspectoare care cere citirile strict in format .mnu

va multumesc

ARICIUDANC


madtopo

:) asta a fost primul meu gand insa respectabila doamna de la OCPI ne-a trimis un format, cum ar trebui sa arate fisierul (cu nimic deosebit fata de caietul de teren txt)
ce e cel mai ciudat este ca dupa ce i-am trimis fisierul "formatat" mnu imi spune ca dau erori.Singurul mod in care pot sa imi dau seama ce erori ii apar este daca incarc singur fisierul intr-un program, insa nu stiu in care(si doamna este incapabila sa imi spuna)

kod

Intreaba cu ce program deschide ea fisierul acela *.MNU.
Ca de altfel cum disteptii estia, in special cei de varsta a 2-a, a 3-a (fara suparare, si adresa) cum aud ca numai cu acel tip de fisier se poate sau mai stiu eu ce tampenia care au auzit-o de pe te miri unde le intra in cap, si o tin de buna si numai ei au dreptate, dovada lipsa de pregatire elementara in IT, cadastru legislatie, si asta se intampla cam peste tot in tara ...vb. de primarii, ospicii si alete institutii ...

Pe de alta parte fisierele tip *.mnu sunt prescurtate de la "MENU" cei care au instalat TopoGraph si/sau TopoLT stiu despre ce vorbesc si nu prea are nicio legatura cu vreun format de fisier cunoscut mie, poate ma insel, insa doar poate ... :hi:

John Doe

Da, utilizarea primara este ca fisiere de meniu AutoCAD dar pot proveni si din alte chestiuni: FoxPro, Apple, chiar si la mouse exista, etc.
Se deschid cu Notepad, contin text simplu dar cu tot felul de coduri si formate specifice.
Daca doamna nu stie sa spuna cu ce il deschide, intreab-o ce anume face ea cu fisierul MNU, exact: unde il baga, pe ce apasa, etc. - poate te lamuresti.

Am eu o banuiala, totusi... nu cumva incearca sa-l deschida cu vreun Adobe? Daca incearca asta, fisierele text (ale noastre, de AutoCAD) dau eroare; poate fisierul MNU al ei are alta structura si se poate deschide cu Adobe. Intreab-o daca fisierul are iconita rosie (de Adobe) in calculatorul ei.

Ionica34

Din cate tin minte, era un program facut de Dl. Balota Octavian de la Intergis care folosea acest format de fisier *.mnu.
Cel mai bine intrebati-l pe el, poate despre programul acela e vorba.

kod


dtoni

eu cred ca cineva si-a batut joc de doamna de la orificiu :rotfl: si ia trimis la un momendat un fisier pdf cu extensia schimbata in mnu .
 gpsurile TOmTom mai folosec acest tip de fisier  probabil ca cineva a facut vre un plan parcear cu TOMTOM si il la servit doamnei pe tava ca si fisier L1, L2  in tripla constelatie
 :rotfl:
sau probabil ca tot acest domn misterios face cadastru cu Photoshop, si din acest motiv doamnei de la ospiciu ii este drag acesta esxtensie pentru ca arata bine ( ca un mileu pus pe plasma).

Ionica34

Madtopo a intrebat foarte clar, cine a mai intalnit un carnet de teren cu extensia mnu.
Iata un asemenea exemplu atasat.
Pe vremuri, se folosea acest tip de fisier, programul a fost dezvoltat de dl. Octavian Balota - Intergis.
E posibil ca acel OCPI sa foloseasca acest program.

Ionica34

Madtopo a intrebat foarte clar, cine a mai intalnit un carnet de teren cu extensia mnu.
Iata un asemenea exemplu mai jos.
Pe vremuri, se folosea acest tip de fisier, programul a fost dezvoltat de dl. Octavian Balota - Intergis. Programul se numeste Geotools. http://www.intergis.ro" target="_blank">www.intergis.ro
E posibil ca acel OCPI sa foloseasca acest program.

S i / P D H V s c
     3 1.587
    21 308.020  0.0004 100.0208 2.150 ST
   101 257.920  0.8182 100.1028 1.300 MD
   102 257.900 399.4066 100.0260 1.300 DR
   103 258.510 398.5502 100.0160 1.300 DR
   104 238.570 397.5962 100.0262 1.300 DR
   105 238.020 398.5136 100.0416 1.300 DR
   106 236.100 399.9634 100.1222 1.300 MD
   107 215.800 399.5894 100.1564 1.300 MD
   108 215.720 397.8664 100.0398 1.300 DR
   109 215.940 396.8240 100.0416 1.300 DR

ARICIUDANC

Ai grija sa nu se refere la AutoCAD Menu Template (.MNU) si sunt niste fisiere text

John Doe

Bun, ne-am lamurit.
Frumos si site-ul, poze misto dar mai multe n-am reusit sa aflu. Poate doar ultima actualizare: 2008.

madtopo

va multumesc tuturor pentru raspunsuri...pana la urma raspunsul lui Ionica34 a fost cel corect.
Intradevar se pare ca domnii de la ocpi mehedinti folosesc programul geotools dezvoltat de domnul Balota, program ce importa fisiere tip .mnu
Problema nu a fost insa programul ci modul de utilizare al lui de catre personalul "calificat".
Celor care au de depus documentatii la ocpi mehedinti le recomand sa se pregateasca cu fisiere "mnu" "rep" si multa rabdare daca aveti noroc sa pice la anumite persoane. :wink2:

kod

Mda, parca ma mai vazut astfel de ospicii fruntase la capitolul indemanare, iscusinta, istetime, inteligenta ...s.a.m.d. adica de ce sa se reglementeze ei si sa se puna la punct cu programele, angajatii etc. ca peste mai tot in tara, lasa mai bine sa se adapteze autorizatii dupa noi, da-i drecu` ca de nu le convine tot ei au de suferit :hi:
Dupa noi ...potopul, in rest ce mai conteaza !

kod

A, si sa nu uit, pe la noi se cere musai carnet de teren in format electronic.
Pai si daca fac o ridicare cu Theo 020 sau cu ruletele ce carnet electrocnic sa le pun ?
Sau oare nu mai sunt acceptate aceste aparate si metode de lucru ? oare nu tot lucrari topografice si de cadastru pot face cu ele, sunt oare ele numai bune de pus in vitrina si sa le lasi sa se puna praful pe ele ?
Oare acesta e mesajul pe care vrea sa ni-l transmita cu aceste masuri ?