Conditia Tanarului Inginer Geodez

Creat de boca_slim, Mai 07, 2009, 04:26 PM

« precedentul - următorul »

boca_slim

Incep prin a trage o concluzie si anume: TINERILOR INGINERI GEODEZI, IN ROMANIA LE MERGE DIN CE IN CE MAI GREU. Cand spun asta ma refer la cei care au terminat facultatea acum 2 sau 3 ani si nu au nici un membru de familie in acest domeniu pentru a-i ajuta.

S-au dat legi peste legi, incerci sa iti depui dosarul pentru autorizare si te tot plimba de la un ghiseu la altul, pentru a te face sa renunti. Daca esti proaspat autorizat, cand depui o lucrare, tot primesti nota de completare, exact aiurea, ca ori mai trebuie acte, ori nu te-ai incadrat bine, etc. Si cred ca toate acestea se fac pentru ca tu sa intarzii cu predarea lucrarii clientului, astfel incat clientul sa nu te mai recomande in continuare.Si inca ceva; cam toate nevestele patronilor firmelor de cadastru, lucreaza la OCPI, de ce oare?
O problema mai este aceea a angajarii dupa terminarea facultatii. Toata lumea se duce sa se angajeze la firme specializate pe cadastru general. Patronii acestor firme sunt in general profesorii care iti predau in timpul facultatii, asa ca au ei timp sa se faca simpatizati de catre studenti inca din timpul facultatii. Asa ca simpatizandu-I inca din timpul scolii, ajungi sa lucrezi la ei cand vei termina facultatea, pe bani foarte putini, cu multe ore suplimentare neplatite si totul datorandu-se experientei care o vei acumula in firmele dumnealor. Am intalnit foarte multi care incearca sa te tina intr-o perioada de proba de 3 luni fara salar, apoi iti face cartea de munca inca peste 1 an. Si uite asa ajungi sa acumulezi experianta, muncind din greu pe bani putini. Acum insa s-au specializat, am o colega care nu face altceva decat relevee, o alta care merge numai pe teren.... Fac lucrul asta pentru a nu te lasa sa inveti prea mult, pentru ca le este teama ca la un moment dat ai sa pleci. Dar daca faci relevee zi si noapte.... Ai sansa sa stai in firma aia mult si bine, pentru ca atat ai sa stii sa faci in viata, numai relevee.

Deci, tot ceea ce am scris mai sus, se intampla in Iasi.


De aceea am deschis acest subiect pe forum pentru a primi diferite pareri si sugestii din partea celor care sunt plecati peste hotare la munca, sau care au emigrat pe alte continente si lucreaza in domeniul geodeziei. Eu cred ca a pleca din tara asta, e o idée relativ buna. Iti va fi greu 1 an sau 2 pana te familiarizezi cu traiul din tara respectiva, dar nu cred ca ai sa ai de suferit toata viata, asa cum o patesti in Romania din cauza sistemului corup care exista.

ancka

eheheeee, bine ai venit in realitatea romaneasca.
crezi ca numai la iasi se intampla asa ceva?stai linistit ca nu sunteti defavorizati numai voi.in toata tara se practica astfel de practici.
cat despre emigrare ar fi bine sa putem emigra cu totii din tara asta si sa ramana doar legiuitorii si toti acolitii lor aici si sa se distreze impreuna.
dar sa ne trezim la realitate si sa speram la lucruri mai bune...