ancpi

Creat de bradu13, Mai 30, 2013, 11:07 PM

« precedentul - următorul »

Anton Pann


                  A-ti inteles gresit postarea initiala:
-- nu pun in discutie  ceea ce scrie BAd Wolf- legea este lege si trebuie avizate acolo unde este solicitata avizarea. nu despre asta este vorba .
-- trebuie sa cunosti numarul cererii sau numarul avizului ca sa poti face cererea de informatii , pe care nu ai de unde sa le obtii daca sentinta nu a fost inca operata in Cf .   
-- pun in discutie modul cum se arhiveaza in baza de date si faptul ca nu apar in acelasi fisier DWG . Atunci cand orice avizator deschide DWG din baza de date electronica, trebuie sa vada pentru zona respectiva atat documentatiile cat si expertizele avizate . Chiar daca nu s-a dat sentinta - poate avea in vedere o situatie completa a zonei.  Din aceasta cauza , se pot aviza documentatii care sa fie suprapuse peste expertizele avizate , intrucat avizatorul nu le vede .
-- Nu stiu cum se arhiveaza exact: un singur DWG pe UAT cu toate expertizele sau ....se arhiveaza pur si simplu dupa numarul avizului sau a cererii de receptie .

Modificat de Anton Pann (02-10-2013 23:03:58)



               

Anton Pann


                  mă ajuta cineva din sistem ANCPI ?


               

severcoman


                  
bad wolf a scris:


Nu. Greseala este ca se avizeaza. Acel ordin este o eroare si o mare prostie .


la care as adauga :
1. nu exista nici o alta specialitate in care expertizele judiciare sa fie avizate,
2. probabil nicaieri in alta tara membra UE nu se avizeaza expertizele topo (daca cineva cunoaste, sa ne anunte!),
3. iar daca se avizeaza , am convigerea ca nu o face una dintre parti sau institutiile implicate in aplicarea si eliberarea tp (mei ales pe partea tehnica);
(sa avizeze cineva opinia expertului ?!...)



               

Anton Pann


                  Trebuie sa clarific punctul meu de vedere . Nu sunt de acord nici eu cu "avizarea" expertizelor. Dar sunt de acord cu o alta denumire :"receptia rapoartelor de expertiza." Si sa fie facute obligatoriu in acelasi sistem de coordonate cu al documentatiilor topografice- in prezent Stereo70 . Deci OCPI trebuie sa preia expertizele in baza de date , la fel ca orice alta lucrare , si sa fie eliberate informatiile despre acestea in conditii identice cu lucrarile de specialitate -documentatii. Expertizele au aceleasi efecte ca documentatiile cadastrale - definesc dreptul de proprietate .   Dar cata vreme sunt stocate separat , nu este bine . De aceea am postat aceasta problema pe acest topic.

Modificat de Anton Pann (03-10-2013 11:43:54)



               

John Doe


                  De acord, dar cred ca expertizele definesc ceva concret numai dupa ce sunt adoptate de magistrat si sentinta in cazul respectiv ramane definitiva. Pana atunci, sunt un studiu de caz si au valoarea unui plan de situatie.


               

Anton Pann


                  Da ,de acord,  au valoarea unui plan de situatie neavizat si neoperat in Cf , dar , de care trebuie sa tina seama orice PFA cand lucreaza in vecinatate . Chiar daca inca nu s-a dat sentinta, este posibil sa se dea pe acea solutie sau pe alta ulterioara si PFA ar putea gresi sau ar putea avea probleme ,  daca nu ar tine seama de acel "plan de situatie".  nu cred ca cineva a primit in raspunsul la cererea de informatii , vreo informatie despre vreo expertiza din vecinatate . in schimb, pot da ca exemplu urmatorul caz: Un proces de cca 3 ani, cu granituire , identificare si rectificare suprafață, in care se dispune expertiza in 2010 , este inca pe rol . Expertiza nu era avizata si nu s-a cerut avizarea acesteia . In 2013 se cer completari la expertiza si am solicitat informatii de la OCPI. Si am avut surprinderea sa primesc lucrare avizata in 2012 pe acea parcela, lucrare realizata la cererea reclamantului , despre care nu a spus nimic in proces. Dacă expertiza ar fi fost avizata in 2009, pusa in baza de date , chiar fara sentintă, presupun ca era un caz clar că in timpul litigiului avizarea oricarei lucrari are alte reguli .

Modul de stocare a expertizelor la OCPI genereaza situatii de acest gen .Mai mult de atat , sustin ca acolo unde sunt litigii pe rol, inscrise in CF , nu ar trebui să se avizeze lucrari - documentatii topo.

Modificat de Anton Pann (03-10-2013 15:04:37)



               

severcoman


                  a procedat corect: proprietarul si a intabulat dreptul de prorpietate pentru opozabilitate; pe parcursul judecatii si a dat seama de importanta acestui fapt (inclusiv expert consilier> are dreptul la expertiza extrajudiciara, ...; iar in 2009 nu era reglementata obligativitatea avizarii - discutabil deci.)

Modificat de severcoman (03-10-2013 15:58:38)



               

bad wolf


                  Terbuie sa spun mai multe:
@Anton Pann nroi ne cunoastem foartebine asa ca imi permit sa-ti spun direct ca n-ai dreptate.Avizele expertizelor nu pot fi publice si nici expertizele pentru ca ar influenta eventualele exeprtize care vor mai fi cerute de instanta si dupa cum stii nici avizatorii nu au acces la expertiza ci doar la documentatia de avizare. Ai spus ca" legea e lege'. Sa nu uitam un ordin de ministru nu-i lege, iar noi efectuam expertizele dupa Coduri nu dupa ordinele ministrilor sau ale directorului ancpi.
@severcoman, intabularea dreptului de proprietate in timpul unui proces este infractiune si se aplica legea penala proprietarului(are o declaratie pe proprie raspundere ca imobilul nu este in litigiu care este in dosarul de intabulare, corect ?) cat si pFA care efectueaza aceasta lucrare daca are la cunostiinta ca imobilul este in litigiu9mi greu de dovedit).


_______________________________________
Sper sa gasesc cararea corecta !


               
Sper sa gasesc cararea corecta !

severcoman


bad wolf


                  iNteresant .Mai este o actiune in desfasurare la CA Galati cu teremen in ian.2014.

Eu cred ca pe neconstitionalitate se mergea la sigur, dar avocatii.....


_______________________________________
Sper sa gasesc cararea corecta !


               
Sper sa gasesc cararea corecta !

merlin


Ionica34


                  care sunt reprezentatii "societatii civile"?
întâlnirea unui grup de lucru alcătuit din reprezentanți ai ANCPI, ai Cancelariei Primului-Ministru și ai societății civile,
Interesant ca pe la noi nu ajung asemena stiri inainte de a se intampla.
Cand zic noi, ma refer la autorizati



               

advex


                  
Ionica34 a scris:

care sunt reprezentatii "societatii civile"?
întâlnirea unui grup de lucru alcătuit din reprezentanți ai ANCPI, ai Cancelariei Primului-Ministru și ai societății civile,
Interesant ca pe la noi nu ajung asemena stiri inainte de a se intampla.
Cand zic noi, ma refer la autorizati


Comunitatea geo-spatial s-a mobilizat acum ceva timp si a avut cateva actiuni in acest sens.
Vezi scrisoarea semnalata de severcoman la http://topograf.3xforum.ro/post/5660/1/Limite_UAT/" target="_blank">http://topograf.3xforum.ro/post/5660/1/Limite_UAT/

Daca nu exista organizare si mijloace rapide de comunicare pentru autorizati este alta poveste...


_______________________________________
http://info-topograf.blogspot.ro/" target="_blank">http://info-topograf.blogspot.ro/


               

severcoman


                  ref CHESTIONAR DE EVALUARE A SATISFACTIEI CLIENTULUI FATA DE PRODUSELE/SERVICIILE FURNIZATE DE CATRE ANCPI/OCPI

punctul g) "Comentarii propuneri solicitari client "
(presupunem ca ANCPI are cunostinta despre rolul oficiilor..., precum si modul in care anumiti termeni din limba romana- promptitudinea, calitatea, respectarea, interpretarea legilor si regulamentelor, etc...- au inteles opus din punctul de vedere al acestora)

ar fi recomandat schimbul de experienta cu INTREPRINDEREA DE STAT Cadastrul din Republica MOldova, cu siguranta ar fi multe de invatat!

Modificat de severcoman (22-10-2013 14:19:09)



               

advex


                  
severcoman a scris:

...ar fi recomandat schimbul de experienta cu INTREPRINDEREA DE STAT Cadastrul din Republica MOldova, cu siguranta ar fi multe de invatat!


De la nivelul de AGENTIE in Uniunea Europeana, sa inveti de la o INTREPRINDERE DE STAT din Moldova este mai greu pentru unii care stau cu ochii si bagajele pregatite pentru simpozioane si schimburi de experienta in alte parti ale Europei...


_______________________________________
http://info-topograf.blogspot.ro/" target="_blank">http://info-topograf.blogspot.ro/