Infiintare firma topo

Creat de stonex_romania, Sep 19, 2010, 03:44 AM

« precedentul - următorul »

stonex_romania

As dori sa stiu daca pentru lucrari de topografie in constructii am nevoie de autorizatie pentru a putea infiinta o firma pe acest segment.Mentionez ca sunt student anul III la Masuratori Terestre si Cadastru si in paralel lucrez pe un santier ce realizeaza reabilitarea sistemelor de canalizare avand ca si sarcina trasarea cotei pentru fiecare teava ce urmeaza a fi pozata si lansarea caminelor, precum si o serie de ridicari topo preliminare cu privire la cotele existente pe teren.Am aceasta intrebare deoarece antreprenorii mi-au propus sa imi infiintez firma mea si sa colaborez cu ei pe un proiect mai lung de aproximativ 3 ani.

Astept raspunsul dumneavoastra si propuneri noi cu privire la cum as putea sa desfasor aceasta activitate firma sau PFA si daca este legal.

Marian

Ca sa-ti faci o FIRMA e simplu(Oficiul Registrului Comertului). Dar care sa fie si TOPO si s-o si autorizezi, iti trebuie dotare tehnica(aparatura, soft, etc.) si un angajat care sa fie si autorizat de OCPI\ANCPI. Bafta!

stonex_romania

Mentionez ca nu am nevoie de semnatura si stampila... eu doar trasez in teren planurile primite.De ce as avea nevoie ca sa pot factura aceste servicii si sa inchei o colaborare.Trebuie sa fiu macar tehnician topo sau este ok ca deja pot sa spun ca sunt tehnician topo din moment ce am absolvit 2 ani de facultate.

Marian

Sa te faci PFA, dar nu poti in specialitatea TOPO pt. ca nu ai diploma!