scoaterea din circuitul agricol

Creat de irina_4u, Oct 14, 2009, 09:08 PM

« precedentul - următorul »

irina_4u

Lege nr. 242 din 23/06/2009
 3. La articolul I punctul 8, dupa alineatul (4) al articolului 311 se introduce un nou alineat, alineatul (5), cu urmatorul cuprins:
   "(5) Pentru terenul trecut in intravilan in baza prevederilor Planului urbanistic general nu este necesara scoaterea din circuitul agricol."


Ce sa înţelegem ca acolo unde exista PUG este suficientă o cerere pentru schimbarea categoriei de folosinţa(fără documentaţie de scoatere)  sau ca nu se solicita scoaterea din circuitul agricol pentru aprobarea PUG-ului.

Mit

Intrebarea ar fi: Cate localitati au un PUG actualizat?  :uimit:

dtoni


djxhouse

dar sa nu uitam ca NU au abrogat vechea lege, paragraf, articol (sau cum sa-i zic)... deci ambele sunt actuale...

deci daca faci scoatere din circuitul agricol.. te cearta clientul de ce ai facut
iar dac anu faci... atunci iar la ANIF iti da peste nas... ca legea scrie clar
 :nebun:

Modificat de djxhouse (14-10-2009 22:10:17)

moholea

Am facut si eu o documentatie de acest gen. Certificatul de urbanism cerea acest lucru, in vederea obtinerii autorizatiei de construire.

cristea

Mie personal mi-a fost cerut in certif de urbanism sa scot din circuitul agricol pt ca era gradina.I-am tot lamurit pe arhitecti ca este in zona I a comunei si deci numai cu o cerere am sa rezolv situatia scoaterii din circuitul agricol odata cu notarea constructiei.Am primit autorizatia, azi maine e gata casa si ma intreb totusi:pot nota constructia pe un teren(fiind gradina)sau tre sa ma apuc de pe acu sa fac documentatia pt scoaterea din circuitul agricol

cristea

tre sa mentionez ca loc.are PUG actualizat recent

liviu_d

Da trebuie sa faci scoatere din circuitul agricol. Normal este vorba de destinatia tererenului, intravilan agricol ori intravilan curti constructii.

Mit

Daca are PUG actualizat, SCA se face in baza unei cereri. STOP

irina_4u

chiar dac subiectul este mai vechi eu tot nu sunt lamurita unele OCPI.-uri accepta scoaterea pe baza unei cereri iar altele nu. cum este corect?