programe de compenasre

Creat de klu_naravas, Feb 19, 2008, 10:07 PM

« precedentul - următorul »

klu_naravas

in afara de Toposys v5.0 care ar costa in jur de 450 eruo cu tva,as dori daca mai stie careva alte programe de genul asta si la ce preturi.
evident ca m-ar interesa ceva mai ieftin.

multumesc.

klu_naravas

a

Modificat de klu_naravas (06-06-2009 23:43:26)

george75m

m-ar interesa un program de compensare cat mai "transparent", adica rezultatele intermediare sa fie vizibile; sunt student si vreau sa inteleg cum lucreaza programul.
nu gasesc o varianta pentru invatare (sau demo) a carlson survey, survnet sau terramodel,  poate ma ajuta cineva. multumesc.

moholea

Pt George75
Modul de calcul al compensarilor se face la scoala. Eu sunt in anu 1 si am facut deja. Gasesti in cartile de topo..n-ai primit ceva bibliografie?

mar

Pentru doru2

Ce este compensarea Least Squares?

cioro

Doru da si tu un link cu download-ul de la starnet sau macar zi-ne firma producatoare ca sunt 1 mil de rezultate in google.

goguletz

Salutare tuturor.

Observ ca nu s-a mai postat aici de mult timp, dar am s-o fac oricum.

In acest moment lucrez la un asemenea program, care sa faca tot felul de operatii de compensare, diferite calcule legate de topografie/geodezie, anumite operatii pe parte de CAD, etc.

M-am exprimat oarecum eronat mai sus, atunci cand i-am zis program. Acesta este un site care prelucreaza date ONLINE. Dar nu face numai asta.

Ceea ce am observat si eu la multe programe de compensare, este faptul ca nu au rubrici clare unde sunt specificate modul de completare a datelor, detalii legate de program, etc.

In cadrul acestui site, fiecare "program", cuprinde 3 sectiuni: DESCRIERE / EXEMPLU / PROGRAM.

Fiecare dintre aceste "programe" (scripturi PHP) au atat o descriere a metodei de calcul utilizate (toate relatiile sunt la vedere - nu se ascunde nimic), cat si o descriere a programului.

Fara prea multe alte cuvinte, eu spun doar atat:

http://www.topo-online.ro" target="_blank">http://www.topo-online.ro

Alin B.

M-am uitat pe site , f. interesant. O sa-mi fac timp sa ma uit in amanunt si o sa revin cu pareri !

goguletz

Multumesc frumos!

Site-ul este si va fi de tip open-source (acces GRATUIT).

Programele care merg in acest moment sunt:
- ORIENTARE_DISTANTA;
- ARIE;
- INTERSECTIE INAINTE;
- INTERSECTIE INAPOI;
- INTERSECTIE LINIARA;
- HANSEN.

Este un proiect, care consuma mult timp.

Ca timp cred ca mai mult imi ia sa fac documentatia, decat programul. Dar de un lucru sunt sigur -> SE MERITA. Vreau ca oricine utilizeaza un program sa stie nu numai ce anume trebuie sa completeze ca sa mearga programul corect, ci si infrastructura acestuia (principiile si relatiile matematice utilizate in calcule).

Inca odata multumesc frumos, si astept sa le testati la maxim. Orice observatie sau sugestie aveti este foarte bine venita.

goguletz

P.S.: NU LASATI POZA SA VA PACALEASCA  -  nu-s chiar asa de prost.

goguletz

People change, when it's all about the money.

As minti de s-ar cutremura Pamantu', daca as afirma ca n-am nevoie de bani.
Oricine are nevoie de bani, mai ales in lumea asta in care traim noi (ROMANIA).

Dar, ia-o altfel: de cati bani ai nevoie ca sa fii fericit (sa te simti implinit)?

Nu pot sa zic nici c-o fac pentru faima. Un singur lucru vreau, sa-mi fie recunoscute meritele.
De ce vorbesc asa?!

Pentru ca majoritatea studentilor din cadrul Facultatii de Geodezie (Univ. Tehnica de Constructii - Bucuresti) se chinuie de vreo 5 ani sa tot termine facultatea. Si dupa ce esti "frecat" in fel si chip, an de an, poate chiar ajungi inginer si atunci SURPRIZA - vrei sa te angajezi - nimeni nu da doi bani pe tine. Ajungi sa iei daca ai noroc, cat un muncitor pe santier.

Sorry, am deviat un pic.
Ce incerc sa zic este ca daca noi nu ne respectam intre noi (astia, inginerii de zi cu zi), si nu ne apreciem, altii n-o s-o faca.

De ce?!
PENTRU CA PENTRU EI NOI REPREZENTAM CONCURENTA.

Am sa inchei aici. Imi cer scuze daca, fara sa vreau, am jignit pe cineva. Am incercat doar sa-mi prezint punctul meu de vedere.

Alin B.

Hai sa nu fim chiar super pesimisti !
Intr-adevar e pacat ca sunt profesori universitari care nu au nimic in comun cu arta de a preda sau mai dureros cu disciplina pe care incearca sa o predea. Totusi, am credinta ca oricare dintre cei care termina o faculate isi amintesc cu placere de 1, 2 sau mai multi profesori la a caror cursuri au participat .
    Durerea cea mai mare ( parerea mea) e ca in facultatitle de la noi nu exista un mediu concurential real , sau mai grav in unele institutii de invatamant superior cu greu gasesti ceea ce se numeste mediu academic.
      Dar in ciuda celor scrise mai sus, din facultatile astea asa cum sunt ele , ies in fiecare an si oameni de valoare (personal cunosc cativa  si se pare ca aici pe forum mai sunt cativa ) .
  :hi:

dora3mira

Frumos site Gogu ! O sa-l recomand si sora-mii si colegilor ei...ca sunt anul 3 si le-ar prinde bine sa vada ca pasionatii de meserie CHIAR FAC CEVA ! Stiu, timpul e problema pana vei reusi sa faci chiar tot ce ti-ai propus ! Un inceput promitator si care nu poate decat sa ma faca sa-ti tin pumnii sa finalizezi ceea ce ai gandit a face.
Si da, ai perfecta dreptate! Nu-ti trebuie prea mult ca sa traiesti. Numai de te-ar descoperi cineva care sa iti dea sansa de-a castiga atat cat meriti ! In rest....numai de bine.

goguletz

Mersi frumos pentru aprecieri.

Majoritatea programelor (ideilor de programe) de pe site au aparut, atunci cand am inceput, in anul 3 de facultate, munca de teren si am observat ca sunt necesare o multitudine de aplicatii pentru a satisface diversele lucrari de teren. Aplicatii pe care ori nu le gasesti, ori le gasesti si sunt pe bani grei (si daca le gasesti si sunt accesibile ca pret, atunci sufera la capitolul informare).

Doresc, ca prin intermediul acestui site sa aduc aplicatii pentru diferite lucrari de teren, bineinteles cu ajutorul vostru, al tuturor.

Orice idee de aplicatie, sugestie, observatie este foarte bine venita:
http://www.topo-online.ro/contact/" target="_blank">http://www.topo-online.ro/contact/

Poate par un pic cam visator ........ posibil. De ce nu?!
Dar daca acest vis se transforma in realitate, satisfactia va fi una enorma.

Inca odata, multumesc frumos pentru aprecieri!

TopRo

Nu stiu de ce dar o sa iti treaca repede... no offence...
In rest laudabila actiunea, mai ai de lucrat insa in forma actuala nu va rezolva mai nimic... din pct meu de vedere are mai mult un rol educativ decat practic