Generare Multipla de CP-uri dupa un tabel excel sau o baza de date

Creat de doara.florin, Iun 30, 2010, 11:54 AM

« precedentul - următorul »

doara.florin

Acum totul e clar pentru mine,toate posturile de pe orice forum sunt la fel,deja e un cliseu pe care l-au observat multi.
   Vine unu si zice ba am problema asta : "-Nu mi se aprinde monitorul"
 ,vine al doilea si ii zice :" - Verifica priza." Vine al treilea si zice : "Ce prost esti,nu sti sa iti aprinzi o tigare" , posteaza iar primul : "-Ba,tu esti prost" , acuma vine iar al doilea : - Ba,ma-ta e proasta!" Si asa se ajunge mai departe de la ac cu gamalie la bombe atomice si maimute.
Am citit si posturi interesante si de la Mit si de la Advex,no comment,dar sincer , sa fim seriosi acuma : De ce postati daca nu e nimic legat de topic,sincer intrebati-va si voi?Spuneti unde gresesc eu?
Citat din: MitAsta-i treaba de softist.
E TopografOnline categoria Software,am postat unde trebuie,am respectat regulile forumului?
Daca eu am gresit imi cer scuze si imi modific postul,il pun in alta parte,dar daca tu nu cunosti problema,nu ma poti ajuta cu nimic,clar?
Ma bucur totusi ca  iti mai descarci putin din frustrarea de a fi roman
Citat din: MitDe-aia Romania merge inainte ca racu\', \"ca toti ne pricepem la ... despurecat arici.
Esti sigur ca de asta merge Romania ca racu?Ca nu reuseam eu sa imi fac scriptul?Sau din cauza ca nu ne pricepem toti la "softit"?
Hai,fi serios.Multumesc oricum.
    Trinity,nu stiu daca ai citit unde ai scris ce ai scris?Si zi-mi totusi care e legatura cu Generare Cp , sau a fost o simpla lauda ca ai AutocadLT2010.Felicitari.Are omu AutoCad2010LT,"sa moara toti dujmanii".
Si advex imi pare rau ca te-am ofensat si pe tine , dar era vorba de problema mea , si pun pariu ca Trinity nici macar nu a dat un SEARCH pe forum ,ca scrie in vreo 20 de posturi.Dar,asta e!
Spor la masurat si facut documentatii. :hi:

advex

Citat din: doara.florinAm citit si posturi interesante si de la Mit si de la Advex,no comment,dar sincer , sa fim seriosi acuma : De ce postati daca nu e nimic legat de topic,sincer intrebati-va si voi? Spuneti unde gresesc eu?
Chiar vrei sa-ti spun unde gresesti?!
Trecand peste formularile ciudate, la limita, vreau sa-ti spun MARIA TA ca nu este cazul sa ne tragi de urechi.
Daca vrei sa-ti fie respectate indicatiile pretioase esti invitat sa-ti faci un forum, propriu si personal, sa postezi frumos, sa fie aliniate toate intrebarile si toate raspunsurile.
Sa fii tu sanatos cati au postat gresit si au primit raspunsuri, si-au rezolvat problema si toata lumea a fost multumita, fara sa se supere nici macar moderatorii.
Acesta este rolul forumului, userii sa puna intrebari la greu, cand se afla in dificultate, sa posteze chiar aiurea.
S-a amintit de cateva ori in postarile de mai sus despre aplicatii autolisp si Trinity a avut indrazneala si nepriceperea sa puna o intrebare la aceasta tema. Nu cred ca a avea Autocad Lt este un motiv de lauda!
Postez de placere si nu ma simt dator sa-ti cer aprobarea, chiar daca ai deschis acest topic si ai enuntat o groaza de enormitati.
Nu am rabdare sa parcurg postarile tale mai vechi si sa vad ce interventii valoroase ai avut!
Am avut si eu din cand in cand "discutii aprinse" pe forum, dar cel putin aveau substanta si erau la obiect, am avut de invatat. 
Cu astfel de interventii, in situatia in care au ramas doar cativa useri activi pe forum, poate este cazul sa uit si eu adresa topograf online!
Numai bine domnule profesor!

Trinity

Trinity,nu stiu daca ai citit unde ai scris ce ai scris?Si zi-mi totusi care e legatura cu Generare Cp , sau a fost o simpla lauda ca ai AutocadLT2010.Felicitari.Are omu AutoCad2010LT,"sa moara toti dujmanii".
Si advex imi pare rau ca te-am ofensat si pe tine , dar era vorba de problema mea , si pun pariu ca Trinity nici macar nu a dat un SEARCH pe forum ,ca scrie in vreo 20 de posturi.Dar,asta e!


Asa cum unii dicutau despre o automatizare la CP , un schimb elegant si util de informatii , (realizari proprii - felicitari ) , am sperat ca poate voi gasi pe cineva care sa fi realizat o bresa in autocadLT , pentru lisp . Oricum , sunt convins ca va apare si acel moment , sau poate va fi rezolvat de Autodesk .
Nu am vrut sa ma laud . Ma interesa doar pentru faptul ca am doua licente 2010 LT ( aici ma doare ) si doar o licenta  map2011- full .

Am inteles totusi (partial) remarca  sa fiu mai atent cu topicul si tipicarii .

Modificat de Trinity (02-07-2010 19:28:10)

John Doe

Colorate si haioase exprimari... dar e democratie, ce sa-i faci? Important este, cred eu, pe langa schimbul de informatii si ajutorul pe care ni-l putem oferi unii altora, sa oferim si respect celorlalti useri. Si cine ofera, va si primi.

PS: nu sunt atotcunoscator, si eu am primit ajutor... de exemplu, cineva mi-a spus o comanda ( "Vbastmt.Document.Add" parca, nu? ) fara care nu-mi putram face aplicatia. Si alte dati sigur, dar nu-mi aduc aminte acuma.


@doara.florin: din LISP, poti seta niste variabile pe numele atributelor, pe urma folosesti de exemplu:
(command "insert" <bloc-cu-atribute> <x, y> <rotatie> <scara> <var1> <var2> ...)

Asa, daca blocul nr. 2 are nevoie si el de tot de <var1> i-o scrii in linia de comanda si gata.
Cred ca merge, nu pot verifica acum. Nici nu stiu cum s-ar face asta din PHP.


@trinity: daca conteaza parerea mea: nu e nici o crima daca nu stii niste lucruri, important mi se pare sa vrei cu adevarat sa inveti ceva. Si, da, in gereral nu strica sa fie omul ceva mai atent...

doara.florin

Nu, programul Generare CP nu are probleme si e ok,abia asteptam sa se faca cadastru general pe toata tara(e intentionata aia).Deci acolo am o dezmembrare de realizat pe o parcela de 400 mp,in 3 loturi.Primul lot de 357mp,apoi al 2-lea de 29 mp, si al 3 lea de 14mp.Punctele sunt la fel peste tot dar daca ii dau zoom liniile imobilului vechi nu se suprapun cu liniile imobilelor noi.Asta e nu stiu ce se intampla .Dar e valid.In E-terra o fi la fel?


581/363px 26KB

John Doe

Problema poate fi de la aplicatia cu care se realizeaza vizualizarea in GenerareCP. Punctele au vreo 6 zecimale daca-mi aduc bine aminte, deci ar trebui al dracului zoom ca sa nu se suprapuna liniile.
S-ar mai putea ca chestiunea sa fie intentionata, fiindca la linii perfect suprapuse de culori diferite se vede doar ultima linie, cea de sub ea nu; daca sunt putin distantate se vad amandoua, fiecare cu culoarea ei si sunt mai usor de urmarit vizual.
Daca fisierul e dat valid de GenerareCP, n-ar trebui sa aiba probleme in E-Terra. Teoretic...
Uita-te la un fisier CP de la un dosar avizat, vezi daca tot asa sunt liniile. Si zi-ne si noua.

doara.florin

Am gasit rezolvarea problemei!Genereare CP si E-terra recunoaste doar 3 zecimale dupa virgula la punct.Adica daca un punct in DXF este de forma 300000.2137 in CP o sa apara doar 300000.213,dar totusi aici e o problema ca eu am lucrat cu TopoLt tot cu 3 zecimale dupa punct  si cand ii dau comanda Introducere automata puncte grafice pe desen el mi le aproximeaza la 0 dupa a 3a zecimala,adica daca am punctul de forma 300000.2137 o sa imi traga automat punctul pe coordonata 300000.213 si asa apar diferentele in E-terra si RGI acuma nu stiu daca o sa primesc respingere sau accept pentru asa important e ca distanta dintre cele 2 vertexuri este ceva infim de 0.0002 .

doara.florin

Numãrul de zecimale pentru coordonate reprezintã precizia cu care se lucreazã. Toate coordonatele vor fi rotunjite la aceastã precizie. Schimbarea acestei valori va influenþa modul de scriere atât în fiºiere cât ºi în tabele a coordonatelor. Aceastã valoare va da ºi precizia la care se fixeazã punctele atunci când se aplicã comanda FixPct sau AutoPct. Micºorarea acestei valori va duce ºi la modificarea valorilor pentru suprafeþele calculate.



E bine sa citesti si helpul de la TopoLT.

John Doe

Nu sunt prea sigur ca recunoaste doar 3 zecimale. Uite cum vede aplicatia GenerareCP punctele:

<X>427500.0933670777</X>
<Y>479063.12813543848</Y>

Exact asa sunt scrise in fisierul CPXML, si au 11 zecimale.
S-ar mai putea ca aplicatia in sine sa lucreze cu 3 zecimale, si tot 3 sa iti arate in tabelul de coordonate, dar cand isi face desenul pentru vizualizare sa lucreze cu toate zecimalele scrise in fisier.

doara.florin

OBSERVATIE!     Importul de fişier DXF se face tinand cont de precizia de măsurare si compensare a masuratorilor de teren: astfel, coordonatele se importa in metri cu 3 zecimale, iar suprafata se calculeaza in metri patrati fara zecimale (se rotunjeste la m2). De aceea pot aparea diferente intre suprafata calculata si afisata de aplicatie si cea afisata in fisierul dxf (unde precizia de calcul si de afisare a coordonatelor si a suprafetei  este cea setata in programul CAD respectiv si poate varia de la utilizator la utilizator).


Din sectiunea Ajutor de la Generare CP!

Deci coordonatele in DXF  pe care il introduci, poate sa aiba zecimale mai multe decat PI,doar primele 3 conteaza.
Acuma nu stiu sigur daca si la coordonatele introduse dupa tabel sau manual.

Dar garantez ca daca punctele sunt sunt din 5 zecimale si ulltimele 2 difera si nu sunt suprapuse .E fisier valid.Vezi poza de mai sus.

John Doe


                  Mai concret: AutoCAD lucreaza si calculeaza intotdeauna cu 18 caractere (6 cifre, virgula zecimala si 11 zecimale la Stereo '70 - de exemplu); precizia selectata din AutoCAD se refera numai la numarul de zecimale afisat. Daca ultimele caractere sunt zero, posibil sa nu le mai ia in consideratie (functie si de alte setari, cred).

Daca se raporteaza in plan un fisier de masuratori cu 3 zecimale (compensate sau nu, dar cu 3 zecimale), atunci normal ca toate coordonatele punctelor o sa aiba tot 3 zecimale.
Daca desenam de mana (adica fara niste coordonate prestabilite) un contur, facem DXF si-l deschidem cu Notepad ca sa nu mai fie alte povesti, o sa vedem ca punctele au zecimale gramada. Câte din ele sunt sau nu folosite si unde... deja devine o discutie care ma depaseste.



               

MapsZone


                  Salut,
Am citit pe forum si am vazut ca aveti nevoie de o aplicatie care sa genereze fisiere CPxml multiplu. Va oferspre vanzare o aplicatie care face acest lucru . Preia informatiile despre imobil si proprietari dintr-un fisier excel si in cativa pasi genereaza fisierul CPxml multiplu ce este valid cu aplicatia E-Terra. Pentru mai multe detalii ma puteti contacta la telefon 004368110686390 sau prin mail. Numai bine

Modificat de MapsZone (20-11-2011 23:33:18)



               

John Doe


                  Bravo. Si eu am facut una, in LISP. Tu in ce lucrezi ?


               

MapsZone


                  Lucrez in VB.net. Softul acesta nu este dependent de un soft cad, pentru a citi fisierele dxf.


               

MapsZone


                  am atasat un printscreen cu aplicatia(info)


553/327px  46.9KB