viitorul in cadastru

Creat de justinmeal, Mai 28, 2010, 11:47 PM

« precedentul - următorul »

justinmeal

"Datele statistice arata ca în România au fost intabulate în Cartea Funciara doar 4 milioane de terenuri cu sau fara constructii din mai bine de 20 de milioane existente pe teritoriul României. Asta înseamna practic ca doar 25% din proprietate este si garantata." 



http://www.infolegal.ro/romania-singura-tara-din-ue-cu-sistem-de-cadastru-care-functioneaza-pe-baza-inregistrarii-actelor-si-a-faptelor-juridice-la-cerere/2010/05/07/" target="_blank">http://www.infolegal.ro/romania-singura ... 010/05/07/


Chiar atat de putin ?  25% ????  Din "estimarile" mele... ar fi mult mai mult....
Cine are niste statistici corecte, "oficiale", sa ne spuna si noua?

Care e viitorul cadastrului?
Al cadastrului general gratuit pentru proprietari ??

sau pareri ??...

advex

#1
Citat din: justinmealCine are niste statistici corecte, "oficiale", sa ne spuna si noua?


S-ar putea sa fie chiar statistica vinovata!
Declaratiile alambicate, lipsa de coerenta in desfasurarea activitatilor legate de cadastrul general genereaza pierderi de sute de milioane de euro la buget. Statul nu impoziteaza decât o parte din casele si terenurile existente, dintr-un motiv foarte simplu: nu stie exact suprafata lor.

Vezi o declaratie oficiala din 2005 privind durata procesului. Mai este putin si va fi finalizat!
 :)
http://www.wall-street.ro/articol/Turism/4519/Cadastrul-general-gata-in-zece-ani.html

Mit

#2
Citat din: justinmeal"Asta înseamna practic ca doar 25% din proprietate este si garantata." 

Si ce vrei sa spui ca ce trece pe la OCPI este GARANTAT ? Cred ca nu prea faci lucrari de cadastru dumneata. Cere dumneata un inventar de coordonate si-ai sa vezi cum OCPI-ul da de fund inapoi in a-ti garanta ceva din ce-ti scrie pe hartie "cum ca este informativ, cum ca trebuie tu sa verifici situatia, cum ca daca ai alta situatie sa te duci in instanta...".

Oricum si ce s-a facut prin "cadastrul sporadic" este de rahat, datorita in mare parte modului de avizare a lucrarilor, indiferentei avizorilor, mediocritatii majoritatii acestora si in mare parte amatorismului celor care lucreaza in aceasta bransa.

 :hi:

justinmeal

O fi cadastrul sporadic facut "aiurea", dar se considera "facut corect"... doar nu o sa se refaca tot ce s-a facut inainte pentru ca nu sunt date "garantate"... Se va merge in continuare...

Eu intrebam daca stie cineva vreo statistica de genul: in 2-3 ani se termina cadastrul la nivelul intregii tari... prin lucrari de cadastru general pentru un intreg UAT...  ca sa stim sa ne "reprofilam" si noi, cei mai "mici", pe alte tipuri de lucrari...  ca firmele mari nu isi fac probleme...

?
 :)

ancka

in 200-300 de ani se poate termina "cu cadastrul"

justinmeal

in alte tari mai "dezvoltate" s-a terminat cadastrul.... si acum numarul lucrarilor necesare pentru actualizarea informatiilor pe care deja le au s-a redus la max. 5-10%... pe cifre vorbesc... nu doar asa pe vorbe...

probabil ca asa va fi si la noi...
nu?

 :uimit:

advex

#6
Citat din: justinmealin alte tari mai "dezvoltate" s-a terminat cadastrul.... si acum numarul lucrarilor necesare pentru actualizarea informatiilor pe care deja le au s-a redus la max. 5-10%... pe cifre vorbesc... nu doar asa pe vorbe...
La actualizarea bazelor de date geo-spatiale este de lucru pentru generatii intregi de topografi. Nu trebuie sa te ingrijorezi ca se vor termina lucrarile de cadastru...

Exista viata si dupa CADASTRU!

justinmeal

:D
Nu zice nimeni pana la urma nimic concret...

Ziceti si voi cu ce va mai ocupati cand nu va ocupati cu cadastru...  :D

Stiu ca e criza si e mare concurenta, dar ...  :)

De munca o sa fie pentru generatii intregi de acum incolo... Dar eu intrebam concret acum, in perioada asta, si pentru cei "mici" (firme cu "o mana de" oameni angajati) din domeniu...

Inafara de varianta sa ne angajam la firme mult mai mari...

 :zzz:

Sa ne apucam de GIS-uri, santiere, ...?
 :rolleyes:

John Doe

Deocamdata, suntem in criza si putem da vina pe asta pentru multe chestiuni aiurea. Insa criza adevarata, inclusiv in cadastru, exista de mult timp si s-ar putea numi criza morala: criza de valori, de oameni care sa faca ceea ce trebuie. Noi am creat criza asta de frica, din comoditate sau prostie, sau fiindca constiinta trece prin burta si suntem fomisti rau.

Citisem undeva, in ceva act oficios cred, ca s-a planificat terminarea cadastrului general in 2014. Cum insa s-a ajuns la fundul sacului si incepem sa facem economie, cam greu sa fac previziuni despre ce va urma.

ironmania

Salut!
Cadastrul e doar o (mica) parte din nevoile care trebuie satisfacute.
Generatii intregi ar putea avea de lucru insa in conditiile actuale numai ca... angajati Blom... de exemplu?
 :hi:

ironmania

#10
Citat din: John DoeDeocamdata, suntem in criza si putem da vina pe asta pentru multe chestiuni aiurea. Insa criza adevarata, inclusiv in cadastru, exista de mult timp si s-ar putea numi criza morala: criza de valori, de oameni care sa faca ceea ce trebuie. Noi am creat criza asta de frica, din comoditate sau prostie, sau fiindca constiinta trece prin burta si suntem fomisti rau.

Citisem undeva, in ceva act oficios cred, ca s-a planificat terminarea cadastrului general in 2014. Cum insa s-a ajuns la fundul sacului si incepem sa facem economie, cam greu sa fac previziuni despre ce va urma.
Nu mi-as face probleme.... tot astia (sau altii ca ei) spuneau ca duduie economia si ea era pe moarte :))

justinmeal

#11
Citat din: ironmaniaSalut!
Cadastrul e doar o (mica) parte din nevoile care trebuie satisfacute.
Generatii intregi ar putea avea de lucru insa in conditiile actuale numai ca... angajati Blom... de exemplu?
 :hi:



????  !! 

Cum sa ajunge toti angajati la BLOM ???


ca suntem vreo 5000 de autorizati !!!

... Propun sa punem mana de la mana si ... sa "distrugem BLOM".... :)

:)
 :zzz:

bad wolf

#12
Citat din: justinmeal
Citat din: ironmaniaSalut!
Cadastrul e doar o (mica) parte din nevoile care trebuie satisfacute.
Generatii intregi ar putea avea de lucru insa in conditiile actuale numai ca... angajati Blom... de exemplu?
 :hi:



????  !! 

Cum sa ajunge toti angajati la BLOM ???


ca suntem vreo 5000 de autorizati !!!

... Propun sa punem mana de la mana si ... sa "distrugem BLOM".... :)

:)
 :zzz:

Glumesti !
Nu stii cu cine ai de a face!!!
Sper sa gasesc cararea corecta !

justinmeal

#13
Cu cine ?

Cat de rau poate fi ? :) :)

Si noi ce o sa facem ?

Ne lasam de meserie ? :)

Ne facem zugravi ? :)




Citat din: bad wolf
Citat din: justinmeal
Citat din: ironmaniaSalut!
Cadastrul e doar o (mica) parte din nevoile care trebuie satisfacute.
Generatii intregi ar putea avea de lucru insa in conditiile actuale numai ca... angajati Blom... de exemplu?
 :hi:



????  !! 

Cum sa ajunge toti angajati la BLOM ???


ca suntem vreo 5000 de autorizati !!!

... Propun sa punem mana de la mana si ... sa "distrugem BLOM".... :)

:)
 :zzz:

Glumesti !
Nu stii cu cine ai de a face!!!

John Doe

justinmeal, prea multe declaratii belicoase si fara continut, zic eu... nu te supara. Vino si tu cu chestiuni mai palpabile.