Trecerea in domeniu privat

Creat de ali_rosca, Iul 08, 2013, 02:13 PM

« precedentul - următorul »

ali_rosca

Salut. Im poate spune si mie cineva cu se poate face trecerea din domeniul public in domeniul privat al comunei a unui imobil? Pe extras apare STATUL ROMAN.
Multumesc anticipat!

Modificat de ali_rosca (08-07-2013 11:14:01)

severcoman


ali_rosca

Am reusit cu HG si HCL si o documentatie de prima incriere. Multumesc.

Modificat de ali_rosca (02-08-2013 18:12:30)

severcoman

1. acolo unde exista CF (deja ai extras!), la intocmirea Notei de fundamentare cu propunerea de trecere in d.privat vor fi mentionate toate datele de identificare ale imobilului, incat acestea ar trebuie sa se regaseasca in HG, in baza careia se face ulterior intabularea, fara a fi nevoie de intocmirea unei noi documentatii (eventual o actualizare..., formal!);
2. daca nu exista CF, se intocmeste documentatia de prima inregistrare, in baza HG (cf. cu originalul!) si adresa din partea primariei privind identificarea imobilului.

Modificat de severcoman (02-08-2013 18:29:01)

ioana88s

Sunt si eu la inceput de cariera si am  de facut o prima inscriere a unui teren care apartine primariei. sunt putin nedumerita in ceea ce priveste documentatia. Este eliberat HG dar,nu exista CF ,
1 . nu exista plan parcelar in zona respectiva. Se pune sau nu planul de incadrare in tarla, cu avizul primariei?
2. se mentioneaza pe PAD ca se inscrie cu potionare incerta?
3. "actul de identitate" al primariei care este?

(poate sunt intrebari aiurea, dar chiar nu stiu cum sa fac pt ca e prima data cand fac o lucrare de genul)