Cote indivize in noul CP

Creat de ali_rosca, Mai 14, 2012, 01:44 PM

« precedentul - următorul »

ali_rosca

Am o actualizare date tehnice cu cota indiviza de 5,3% din teren cladit si necladit in S=684mp.
In noul CP nu se poate trece la UI-uri decat cote fractionare (nu se salveaza).
Cum transform cota procentuala in cota fractionara?
Exista vreo formula de calcul?

Multumesc.

Mit

5,3/100 sau
36,252/684.
Dar mentorul meu mi-a spus acum vreo 20 de ani ca nu am voie sa modific nicio virgula sau punct din CF.
Concluzia: Versiunile noi de CP nu-i obligatoriu sa fie mai bune decat anterioarele. :wink2:  :hi:

s_mihai0481

am o documentatie de intabulate la un TP in intravilan (asta e bine)
problema este urmatoarea:
-in TP suprafata e de 1335 mp
-identificarea in CF este de 1585 mp din care 1335 mp este al CAP-ului iar cei 250 mp ramasi sunt ai Statului Roman si au fost dati in folosinta pe perioada constuctiilor proprietarului din TP

intrebarea este cum sa fac CP-ul?

eu am trecut in CP (la prima inscriere) intreaga suprafata de 1585 mp si am pus ca si proprietari Statul Roman si proprietarul din TP.

mi s-ar parea ciudat ca omului sa-i rezulte doua CF-uri unul cu Statul Roman si dreptul de folosinta si celalalt cu dreprul de proprietate

Mit

E clar ca-n CP trebuie sa tratezi intreaga suprafata de 1585mp, care constituie imobilul.
Vis-a-vis de situatia omului: in CP, la parcele ar trebui sa-i creezi doua.
E o parere doar, nu am avut situatia asta.
Exclusa situatia cu doua CF-uri.  :hi:

bogdy

"eu am trecut in CP (la prima inscriere) intreaga suprafata de 1585 mp si am pus ca si proprietari Statul Roman si proprietarul din TP.n TP adica 1335 mp"

si cum faci justificarea suprafetei mai mare de 5%? (actul de atribuire fiind de 1335 mp). Poate gresesc eu dar la noi in intravilan s-a dat TP [e intreaga suprafata (adica si cei 250 mp lasati in proprietate)

Modificat de bogdy (15-05-2012 16:53:37)

s_mihai0481

am depus-o in forma care am explicat-o ...va tin la curent!

Atopor

Din cate inteleg, este vorba de doua imobile care au proprietari diferiti. Nu pot fi tratati in acelasi CP Nici macar drept parcele ale aceluiasi imobil! Si apoi, la inscrierea TP nu poate fi inscrisa o suprafata mai mare decat in TP. Oricat ne-am dori, nu e nici drept si nici corect.

Anton Pann

din cate inteleg eu problema lui S Mihai, daca s-a dat TP pe intrega parcela, pe care inainte erau 2 proprietari (perosna si statul) , dupa intabulare, pe un singur CP cu intrega suprafata va trebui sa apara unul singur, cel din TP. Statul Roman se radiaza din Cf in baza TP emis. Ramane de rezolvat problema suprafetei, dar in aceste conditii, in baza TP, suprafata se rectifica la cat este in TP, chiar daca ar fi mai mult cu peste 5%. Deci ar fi rezolvabila cu un singur CP, cu mentiuni daca in TP apare CC si A - 2 parcele .Nu inteleg , de ce ai mai pus 2 proprietari daca TP s-a emis pentru intrega suprafata.

Modificat de Anton Pann (16-05-2012 10:13:55)