dezmembrare - apartamentare

Creat de bogdan constantin, Iun 15, 2013, 08:15 PM

« precedentul - următorul »

nicu1000

De ce depinde de noi alegerea notarului ? Eu am facut cadastru: 2 loturi si gata. Urmeaza dezmembrarea si partajul la notar. Oricare. Si apoi eventual vanzarea. Lumea cauta notari care sa le ceara cat mai putine acte si cat mai putini bani. Asadar, dupa ce cade casa cine este de vina ?

Modificat de nicu1000 (18-06-2013 21:23:45)

vali_costea

Pai si casa cum ai dezmembrat-o/apartamentat-o?

severcoman

#17
Citat din: vali_costeaLa notariat, cand se face partajul , coproprietarii dau o declaratie notariala ca zidul comun nu va fi demolat fara acordul reciproc, am omis din greseala acest lucru.
Alta varianta nu exista.

zid comun=indiviziune; apartamentarea presupune teren in indiviziune; indiferent de declaratia notarului > in e-Terra nu poti "taia casa in doua".

@vali_costea > asteptam peste 10 zile alipirea!

vali_costea

Sa zicem ca am gasit o "solutie" de mijloc, prin care "fentam" un pic E-Terra, ca sa nu apara in indiviziune, dar astept CU pentru a depune alipirea si vedem dupa.

Mit

@vali _costea
Zidul ala ce zici ca-l "zapaceste" notarul e o vrajeala de-a voastra.
In descrierea partilor comune indivize incluzi structura de rezistenta, zidurile, fatadele, fundatiile etc. Ele vor apare inscrise in CF pe baza descrierii tale.
 :nod:

severcoman

#20
Citat din: vali_costeaSa zicem ca am gasit o "solutie" de mijloc, prin care "fentam" un pic E-Terra, ca sa nu apara in indiviziune, dar astept CU pentru a depune alipirea si vedem dupa.

locuinta edificata cu autorizatie > nu poti "fenta" > ocpi respinge declaratia proprietarului de rectificare in sensul ca sunt doua constructii ; in caz contrar (daca ocpi admite cererea) atunci nu va fi necesara apartamentarea ! (astfel ca solutiile sunt cele descrise de george75m, bad Wolf, Anton Pann, AlexGIS; celelalte "solutii" ar trebui pe mail, nu pe forum!)

Modificat de severcoman (18-06-2013 23:57:35)

vali_costea

Pai dati o solutie, daca asa vor oamenii sa imparta in doua, sa taie casa printr-un zid, ce sa faci daca parintii lor nu sau gandit sa faca zid dublu ca sa ne fie noua mai simplu, eu asa am demarat am strans ceva informatii obtinute din unele surse si am trecut la treaba.

Modificat de vali_costea (18-06-2013 22:04:16)

nicu1000

#22
Citat din: vali_costeaEtape:
1.Dezmembrare in 3 loturi, lot A, Lot B si Lot C-constructia cu terenul de sub ea-ai nevoie de CU
2.Intabularea dezmembrarii.
3.Apartamentare constructie cu UI1 si UI2.
4. Intabularea aparatamentarii, atentie cand intocmesti lucrararea pentru apartamentare sa nu ramana nimic la comun, in cota indiviza.
5. Alipire Lot A cu UI1 si lot B cu UI2-o sa ai nevoie de CU pentru ambele.
6.Intabularea alipirilor, apoi coproprieatarii vor face partajul cu iesirea din indiviziune.
Cam asta e, eu acum sunt la pct. 5 cu o lucrare in curs, astept CU de la primarie.

Punctele 1,2,3,4 sunt OK. Punctele 5 si 6 nu sunt necesare. Iar la apartamentare este musai sa fie ceva in indiviziune (acoperis, pod) altfel nu cred ca te lasa cp-ul sa mergi mai departe. Nu vad de ca s-ar alipi Lot A cu UI1. Lot A are folosinta proprie, UI1 are teren in indiviziune. 
S-a pus problema mai sus de dezmembrare in doua a casei. Pentru cei care sunt de acord cu asta am intrebat ce faci daca se darama jumatate din casa. Este adevarat ca pana la e-terra am impartit o casa si in cinci loturi (un hol in indiviziune si cate o camera pentru fiecare). Dar acum cu e-terra ne-am mai desteptat.

Modificat de nicu1000 (19-06-2013 00:12:13)

caditop

Apartamentarea e singura solutie. Asa-i romanu domnu fiecare cu bucatica lui, indiviziune e ceva sefe. Da nu scoate autorizatii si face constructiile separat.

caditop

dublu post

Modificat de caditop (18-06-2013 22:15:47)

vali_costea


                  
nicu1000 a scris:


vali_costea a scris:

Etape:
1.Dezmembrare in 3 loturi, lot A, Lot B si Lot C-constructia cu terenul de sub ea-ai nevoie de CU
2.Intabularea dezmembrarii.
3.Apartamentare constructie cu UI1 si UI2.
4. Intabularea aparatamentarii, atentie cand intocmesti lucrararea pentru apartamentare sa nu ramana nimic la comun, in cota indiviza.
5. Alipire Lot A cu UI1 si lot B cu UI2-o sa ai nevoie de CU pentru ambele.
6.Intabularea alipirilor, apoi coproprieatarii vor face partajul cu iesirea din indiviziune.
Cam asta e, eu acum sunt la pct. 5 cu o lucrare in curs, astept CU de la primarie.


Punctele 1,2,3,4 sunt OK. Punctele 5 si 6 nu sunt necesare. Iar la apartamentare este musai sa fie ceva in indiviziune (acoperis, pod) altfel nu cred ca te lasa cp-ul sa mergi mai departe. Nu vad de ca s-ar alipi Lot A cu UI1. Lot A are folosinta proprie, UI1 are teren in indiviziune. 
S-a pus problema mai sus de dezmembrare in doua a casei. Pentru cei care sunt de acord cu asta am intrebat ce faci daca se darama jumatate din casa. Este adevarat ca pana la e-terra am impartit o casa si in cinci loturi (un hol in indiviziune si cate o camera pentru fiecare). Dar acum cu e-terra ne-am mai desteptat.


Terenul nu o sa mai ramana in indiviziune pentru ca fiecare UI va avea sub el cota de teren aferenta, se va sista indiviziunea.
Punctele 5 si 6 sunt necesare pentru a nu ramane cu cate doua imobile fiecare, arde la impozit, sa obtina o singura adresa, etc., etc., ca s-ar putea la utilitati sa sara in sus ca in fata are un teren si in spate casa, o sa ii ceara acord de traversare utilitati, proprietarul ar trebui isi dea acord notarial el pentru el.

Modificat de vali_costea (18-06-2013 22:23:29)



               

caditop


                  
vali_costea a scris:

Pai dati o solutie, daca asa vor oamenii sa imparta in doua, sa taie casa printr-un zid, ce sa faci daca parintii lor nu sau gandit sa faca zid dublu ca sa ne fie noua mai simplu, eu asa am demarat am strans ceva informatii obtinute din unele surse si am trecut la treaba.


Putea sa fie si zidul triplu daca ai autorizatie pe o constructie tot degeaba. Tot apartamentare faci. Chiar si duplex.



               

AlexGIS


                  @vali_costea

Cum poate să nu mai fie nimic comun? Casa prin apartamentare devine condominiu. Legea 310/2009.
Dacă intrarea se face prin hol comun, în câte UI-uri se apartamentează? A treia UI devine proprietate comună forțată așa cum scrie și în lege. Din moment ce devine condominiu, nu se poate demola o jumătate deoarece rămân acele părți comune care dau drept coprorpietarului să se opună.

Inițiatorul topicul vrea să împartă casa în două printr-o dezmembrare incorectă, caz în care, după ce se iese din indiviziune, se poate obține autorizație de demolare fără probleme pentru jumătate de casă. Dar până la urmă aici nu e vb de demolare ci de faptul că pentru a face cum vrea bogdan constantin trebuiesc două construcții în acte. Dacă nu sunt două construcții în acte, nu se împarte casa în două "cu o linie".

Modificat de AlexGIS (18-06-2013 22:24:59)


_______________________________________
http://gistrict.com/wp/simcad/" target="_blank">Descarcă aplicația SIMCAD
Sistem de Management Integrat al Lucrărilor de Cadastru și Topografie
Tofan Alexandru tel: 0742-883-676
https://www.facebook.com/groups/topogeocad/" target="_blank">Grupul FB topografie - geodezie - cadastru


               

caditop


                  Corect domnule Alexgis. Da proprietarii astia nu inteleg domne. Eu stiu ca vrem sa ii ajutam, sa le luam si banii, dar cateodata nu se poate cum vor ei.

Modificat de caditop (18-06-2013 22:27:46)



               

severcoman


                  
vali_costea a scris:

Pai dati o solutie, daca asa vor oamenii sa imparta in doua, sa taie casa printr-un zid, ce sa faci daca parintii lor nu sau gandit sa faca zid dublu ca sa ne fie noua mai simplu, eu asa am demarat am strans ceva informatii obtinute din unele surse si am trecut la treaba.


la dezmembrare > nr de constructii din imobilul initial = nr de constructii din imobilele rezultate.

cota de teren = o parte din intregul teren, in indiviziune.

Modificat de severcoman (18-06-2013 22:36:24)