Deci un caz super interesant de coruptie

Creat de marginean, Feb 11, 2012, 08:33 PM

« precedentul - următorul »

marginean

Buna seara,
As vrea sa va prezint un caz nemaipomenit :))
Locuiesc la un bloc, iar pe langa bloc mai multi vecini detinem niste garaje cu autorizatie de la primarie si ma rog toate puse la punct.
Astazi spre surprinderea tuturor a venit un domn sa ne anunte ca garajele si un drum al primariei, asfaltat anul trecut pe bani europeni si asa mai departe ii apartin.
Iar pe planul dansului executat de GENERAL TOPO WEST, dau si nume ca nu cred ca conteaza :)), nu e trecut nici macar drumul, nici macar garajele ca si anexe, nici macar gurile de canal  si nici macar stalpii de curent, tot ce este trecut e delimitarea imobilului.
Tin sa mentionez ca imobilul dansului este exact pana in bloc.
Problema mea acuma este ca el a aparut astazi cu un Extras CF cu numarul 282412, pe care este mentionat ca din data de 26.06.2006 ii este respinsa cererea de intabulare, iar acuma ii sa aprobat si ii scrie ca pamantul este dobandit prin Conventie.


Ce considerati ca ar trebui sa fac ? ? ?
Din pacate asta e tara in care traim....(Nu tara e de vina ci oamenii din ea).
Daca nu se intelege ceva o sa incerc sa fiu mai explicit

bad wolf

#1
Citat din: margineanBuna seara,
As vrea sa va prezint un caz nemaipomenit :))
Locuiesc la un bloc, iar pe langa bloc mai multi vecini detinem niste garaje cu autorizatie de la primarie si ma rog toate puse la punct.
Astazi spre surprinderea tuturor a venit un domn sa ne anunte ca garajele si un drum al primariei, asfaltat anul trecut pe bani europeni si asa mai departe ii apartin.
Iar pe planul dansului executat de GENERAL TOPO WEST, dau si nume ca nu cred ca conteaza :)), nu e trecut nici macar drumul, nici macar garajele ca si anexe, nici macar gurile de canal  si nici macar stalpii de curent, tot ce este trecut e delimitarea imobilului.
Tin sa mentionez ca imobilul dansului este exact pana in bloc.
Problema mea acuma este ca el a aparut astazi cu un Extras CF cu numarul 282412, pe care este mentionat ca din data de 26.06.2006 ii este respinsa cererea de intabulare, iar acuma ii sa aprobat si ii scrie ca pamantul este dobandit prin Conventie.


Ce considerati ca ar trebui sa fac ? ? ?
Din pacate asta e tara in care traim....(Nu tara e de vina ci oamenii din ea).
Daca nu se intelege ceva o sa incerc sa fiu mai explicit
Am inteles ! Nu Planul e problema ci documentele care stau la baza lui, daca este intabulat.daca nu este intabulat atunci , probabil, cineva incearca sa deschida o "actiune in constatare" , dar pe mine ma mira ca nu sunt amplasate pe plan constructiile de care spui ca exista.
Atunci ce cuprinde acel plan? Doar o linie poligonala?
De unde rezulta ca acel plan se este chiar lanul acelui teren?
Daca exista o hotarare judecatoreasca se poate merge pe o Actiune in Anulare dar pentru asta e nevoie de un avocat ffff bun.
Sper sa gasesc cararea corecta !

marginean

Va atasez sa vedeti si voi cu ce s-a prezentat dansul.

La dansul mai avea un plan de amplasament si delimitare a imobilului, care este identic cu cel din CF, doar ca mai apar niste vecini.....

Va rog sa va dati cu parerea si sa imi spuneti ce ar trebuie sa fac ???

Sa sesizez pe OCPI in legatura cu asta? Sau nu au nicio legatura...


Anton Pann

Daca nu aveti garajele intabulate in Cf , daca pe teren a fost odata Statul roman proprietar , este posibil sa fi fost terenul restituit fostului proprietar cu sau fara sentinta si este posibil sa nu mai aveti ce face decat sa cheltuiti bani aiurea.  Nefiind inscrise in Cf , garajele ori sunt evidentiate ori nu, tot aia e . Este posibil ca terenul sa fi revenit fostului proprietar .

bad wolf

Exista un banc:
Un European cand a vazut o girafa a spus:"Asa ceva nu exista".

Asa  ceva nu exista. Cum ar putea fi in oras teren arabil inchis cu gard de sarma ghipata?

Cautati un avocat bun si mergeti in justiie.Sunt multe capete de aczare, primul ar fi: Fals si uz de fals.. restul...consultati un avocat..
Succes!

Modificat de bad wolf (12-02-2012 12:40:39)
Sper sa gasesc cararea corecta !

sam88

Domnul BadWolf , unde vedeti falsul si uzul de fals in actele prezentate , va rog sa ne prezentati mai clar. Aveti vreo prevedere intr-o lege ca nu se scrie " teren arabil inchis cu gard de sarma ghipata " la mentiuni .

Anton Pann

cred ca va trebui sa evacuati garajele, intrucat sunt construite pe teren pe care nu sunteti proprietar. bineinteles ca primul avocat va spune ca va reusi sa va scape de asta, dar eu cred ca nu aveti nici un drept asupra terenului , iar dreptul de superficie se obtine in asemenea cazuri doar cu acordul proprietarului terenului, (sau cu bani) deci in final va ve-ti lua garajele sau chiar le veti demola d-voastra de buna voie . Ca daca proprietarul terenului obtine sentinta de evacuare si o va obtine , va face  demolarea si evacuarea pe banii lui si veti avea de platit de va uscati.  In actele prezentate , nu am gasit falsul si uzul de fals .

Modificat de Anton Pann (12-02-2012 11:55:05)

Anton Pann

#8
Citat din: margineanBuna seara,
As vrea sa va prezint un caz nemaipomenit :))
Locuiesc la un bloc, iar pe langa bloc mai multi vecini detinem niste garaje cu autorizatie de la primarie si ma rog toate puse la punct. ..............

Ce considerati ca ar trebui sa fac ? ? ?
Din pacate asta e tara in care traim....(Nu tara e de vina ci oamenii din ea).
Daca nu se intelege ceva o sa incerc sa fiu mai explicit
Cred ca ar trebui sa vedeti cine este proprietarul din CF a terenului pe care sunt garajele si daca acesta va spune : evacuarea !! , plecati repede cu ele de acolo. E simplu. Daca va judecati cativa ani, si pierdeti, e groasa rau .
 :nod:   OK , acum sa ne punem in postura proprietarului terenului. El ce va face??

Modificat de Anton Pann (12-02-2012 14:01:40)

bad wolf

#9
Citat din: sam88Domnul BadWolf , unde vedeti falsul si uzul de fals in actele prezentate , va rog sa ne prezentati mai clar. Aveti vreo prevedere intr-o lege ca nu se scrie " teren arabil inchis cu gard de sarma ghipata " la mentiuni .

Descarca fisierul si citeste mentiunile din CF . Vei vedea falsul care este limpede ca zapa da de afara.

Modificat de bad wolf (12-02-2012 14:41:03)
Sper sa gasesc cararea corecta !

bad wolf

#10
Citat din: Anton Pann
Citat din: margineanBuna seara,
As vrea sa va prezint un caz nemaipomenit :))
Locuiesc la un bloc, iar pe langa bloc mai multi vecini detinem niste garaje cu autorizatie de la primarie si ma rog toate puse la punct. ..............

Ce considerati ca ar trebui sa fac ? ? ?
Din pacate asta e tara in care traim....(Nu tara e de vina ci oamenii din ea).
Daca nu se intelege ceva o sa incerc sa fiu mai explicit
Cred ca ar trebui sa vedeti cine este proprietarul din CF a terenului pe care sunt garajele si daca acesta va spune : evacuarea !! , plecati repede cu ele de acolo. E simplu. Daca va judecati cativa ani, si pierdeti, e groasa rau .
 :nod:   OK , acum sa ne punem in postura proprietarului terenului. El ce va face??

In aceasta situatie , daca a fost construit un oras, cai de comunicatie , blocuri , garaje cu cu toate aprobarile necsare , proprietarul nu poate fi decat comunitatea locala(orasul) , care a devenit proprietar printr-o lege de expropriere.Fostul proprietar poate  opta pentru teren in alta parte(daca exista) sau pentru despagubiri.

daca ar fi dupa dorintele unora ar tebui sa demolam toate constructiile efectuate dupa 1948 si sa ne construim bordeie.

Dar cred ca cei de CF de la cluj vor avea multe explicatii de dat pe la politie si Parchet.
Sper sa gasesc cararea corecta !

AlexGIS

#11
Citat din: Anton Panncred ca va trebui sa evacuati garajele, intrucat sunt construite pe teren pe care nu sunteti proprietar. bineinteles ca primul avocat va spune ca va reusi sa va scape de asta, dar eu cred ca nu aveti nici un drept asupra terenului , iar dreptul de superficie se obtine in asemenea cazuri doar cu acordul proprietarului terenului, (sau cu bani) deci in final va ve-ti lua garajele sau chiar le veti demola d-voastra de buna voie . Ca daca proprietarul terenului obtine sentinta de evacuare si o va obtine , va face  demolarea si evacuarea pe banii lui si veti avea de platit de va uscati.  In actele prezentate , nu am gasit falsul si uzul de fals .

De ce să evacueze garajele? În ce bază? Are sentinţă, are hotărâre judecătorească proprietarul terenului? Se poate obţine sentinţă în sensul ăsta? Proprietarul terenului este proprietar şi pe construcţii ca să aibă dreptul să evacueze?

Garajele respective s-au construit în baza unor autorizaţii. Pentru anularea acelor autorizaţii şi pentru anularea dreptului de folosinţă asupra unui bun imobil trebuiesc făcute demersurile necesare.

Din câte observ, @marginean nu a fost citat, nu a fost executat ci doar i s-a pus in vedere faptul că există un extras CF pe teren în favoarea unor indivizi.
Până acum asta este situaţia şi nimic mai mult.

Dacă totul a fost construit cu acte în regulă şi proprietarul terenului, de drept, abia acum revendică, proprietarii garajelor nu vor avea de suferit. În cazuri similare, primăria a dat teren în altă parte sau a oferit despagubiri, aşa cum s-a întâmplat de nenumărate ori în foarte multe cazuri. Eu ştiu trei cazuri de acest fel, cu construcţiile unora pe un teren. Omul a primit teren în altă parte.

Totodată, nu cred că @marginean ar trebui să se pripească, deoarece el nu este momentan cel păgubit, ci proprietarul terenului este păgubit iar acel proprietar trebuie să trateze cu instituţia care a eliberat autorizaţia de construire.

Dacă terenul este într-adevăr al unuia de pe CF vechi, @marginean ar trebui să aştepte o sentinţă, dacă se vor face demersurile necesare,. În cel mai avansat caz, poate cere tot de la dosar de la OCPI, printr-un autorizat, şi cu acele acte + actele lui poate consulta un avocat dar şi primăria.

Modificat de AlexGIS (12-02-2012 15:14:36)

lacriman

"Dar cred ca cei de CF de la cluj vor avea multe explicatii de dat pe la politie si Parchet."
Dupa ce am citit extrasul de carte funciara ma intreb ce ai vrut sa spui?
Din cate vad, actul din CF este un titlul de proprietate din 2004. Lucrarea a avut n respingeri si redepuneri, deci OCPI ul a tot zis ca e ceva in neregula acum. Dar cum s-a eliberat titlul de proprietete in 2004 pentru peste 8000 de mp in buricul targului, pe teren care este ocupat cu detalii urbanistice (spatiu verde, strada, parcare)? Titlul este cu probleme, el trebuie atacat.
Ce nu inteleg este: daca titlul s-a eliberat in 2004, cand s-au construit garajele si cum a incasat Primaria taxele pentru ele?

Anton Pann

SIGUR, GARAJELE S-AU CONSTRUIT INAINTE DE 1990.Daca garajele nu sunt inscrise in CF , si e clar ca nu sunt, asa este, proprietarii lor pot ataca in instanta titlul de proprietate.  S-ar putea sa fie cam tarziu , si chiar daca nu ar fi tarziu, au sanse mici sa castige procesul . Sunt nenumarate cazuri din astea in care fostii proprietari raman cu terenul in urma sentintelor.. Insa nu vad unde este falsul in acest caz . In CF prezentat  imobilul este : teren intravilan si are si adresa inscrisa .  Respingerile cred s-au dat pentru corectarea numarului cadastral 282412-  828412 si inscrierea unei "mentiuni" . S-a mai preluat din lucrarea topo si si nu stiu de ce s-a preluat in Cf  " teren imprejmuit partial cu garduri " . Vedeti vreo ilegalitate evidenta ?  Vedeti vreo ilegalitate facuta de OCPI , acceptand ca poate primaria a incalcat legea prin emiterea TP ? (asta se poate stabili de acum incolo daca se va ataca titlul) ? OCPI trebuia sa intabuleze TP, trebuia sa inscrie numarul corect si chiar mentiunile . Daca TP s-a emis in in urma unei sentinte care stabilea aceasta ca obligatie pentru Primarie ,ATUNCI ....? 
Marginean poate atasa si o AC pentru garaj ?

Modificat de Anton Pann (12-02-2012 16:16:19)

autorizat

Firma topo a executat  o lucrare cadastrala de actualizare  la codul 262  (60 lei)  pe CF-ul  282412 Cluj-Napoca , la care a mai anexat niste acte  emise de Primaria Cluj., vezi incheierea  nr.143510 din 15.12.2011.
   Pe suprafata de 8711mp din CF-ul 282412  Cluj ,sunt  2 proprietari   Balc Ioan cota  ½  (a cumparat in 11.10.2011 , asa scrie  la B.9)   si   Zaharia Bogdan Florin  cota ½ .
    Firma topo  probabil a facut identificarea imobilului respectiv  pe baza    documentelor  existente in arhiva  OCPI  ( harta CF, harta cadastru 1 :1440, si alte documente ca  locatia sa fie stabilita exact unde  se gaseste) .
     Proprietarii garajelor  probabil platesc  chirie la Primarie pentru locul ocupat de garaje.
In contractul de inchiriere  ar trebui sa fie specificat ca garajul X pe ce numar topografic se afla.Dealtfel daca sunt Autorizatii de Constructie pentru  garaje , in mod obligatoriu  trebuia sa fie trecut CF-ul si numarul topografic  al terenul unde urma sa se construiasca garajele. Proprietarii garajelor se pot interesa si la Primaria Cluj-Napoca care este situatia garajelor si de ce platesc chirie pentru un teren pe care nu sunt proprietari. si pot si ei sa consulte arhiva OCPI .  Conturul  terenului este foarte ciudat.
  Terenul in cauza este arabil in intravilan, pentru care urmeaza sa se faca scoaterea din circuitul agricol.