semnale topografice

Creat de bianca.cad, Mar 31, 2011, 09:36 PM

« precedentul - următorul »

bianca.cad

Buna.
Unde pot gasii si eu descrierea si coordonatele semnalelor topografice (ex: cele situate pe diferite imobile din localitati)?
Exista o harta a acestora?
Banui ca la ANCPI?
Dar cum solicit si eu date despre semnalele care ma intereseaza ca la ANCPI nu am identificat o harta a acestora?
Multumesc.

John Doe

La fiecare OCPI ar trebui sa existe, despre asa ceva la nivel de tara nu am auzit. Unele s-ar putea sa nu le aiba nici ei, de exemplu unele borne de la Apele Române dar oricum nu le poti folosi oficial daca nu le ai de la OCPI.
Sau cauta vreun coleg mai strângaret de felul lui, poate are ceva. Sau ia-o pe bucati: pe ce localitati te intereseaza mai mult?

bianca.cad

Salut.
Ma intereseaza din Judetul Mures (Sighisoara, Tg. Mures, Reghin, .....orice).
Dar in primul rand ma intereseaza daca are cineva o harta cu descrierile acestora, pentru a ma putea orienta in functie de zona unde masor / ce sa cer, pentru ca ulterior sa achizitionez de la OCPI/ul local coordonatele semnalelor care ma intereseaza.
Mersi

PULEIMEN

degeaba

Modificat de PULEIMEN (01-04-2011 00:08:43)


bstcad


Mit


advex


bianca.cad

Mersi.
Dar la mine nu merge.
in autocad imi da mesajul : Unknown value "AC1021" encountered in drawing version.
Invalid or incomplete DXF input -- drawing discarded.

Mit

Unknown value "AC1021" encountered in drawing version.
Invalid or incomplete DXF input -- drawing discarded.

O fi salvat cu 2011 ... ? Eu lucrez cu 2006.

PULEIMEN

era salvat in autocad 2008. Am atasat alt dxf salvat in format 2004. Fisierul il am dela niste tipi din care stationau pe o baliza , erau din timisoara blacklight parca scria pe masina.
http://www.fileshare.ro/17166692336.6" target="_blank">http://www.fileshare.ro/17166692336.6

John Doe

AC 1021 - asta inseamna ca e salvat in AutoCAD 2007. Acelasi format ca la 2008. Fiecare versiune de AutoCAD are descriptorul ei, normal ca fara nici o legatura cu numele versiunii. Deschideti un desen cu un editor de texte si o sa vedeti chiar la inceput descriptorul asta, sau cum se numeste.

Modificat de John Doe (01-04-2011 21:50:20)

bianca.cad

Mersi, pentru sprijin.