Intrebari despre Leica TCR 805 Power

Creat de SSamuel, Mar 19, 2011, 01:15 AM

« precedentul - următorul »

SSamuel

Salut. Daca stie sa imi spuna cineva cat este permis sa fie jocul in plan orizontal la o statie totala?
am observat asta si la 705 si la 805 , este un joc la prima vedere ne sesizabil dar cand lucrezi mai mult cu el il observi foarte bine, jocul este doar atunci cand rotesti aparatul cu mana , cand folosesti surubul de miscare fina orizontala nu are loc jocul asta. si intrebarea este daca trebuie sa imi fac griji in privinta asta sau nu?

Alin B.

daca am inteles bine fenomenul descris de tine, atunci pot sa-ti spun ca acel "joc" de care vorbesti este aparent, fiind prezent la statiile Leica datorita faptului ca sistemul lor constructiv a eliminat suruburile de blocare a miscarii in plan vertical sau orizontal. Nu-ti afecteaza calitatea masuratorilor !

dora3mira

Dar daca ai sesizat ca ai totusi diferente mari de neinchidere in tur de orizont ... apeleaza la o institutie acreditata sa iti rectifice aparatul .
Incearca sa faci mai multe citiri ale aceluiasi punct - citirile fiind facute la inaltimea aparatului - atat in pozitia I cat si in pozitia II a lunetei ( direct si peste cap ).
Vezi ce iese si daca nu-i in regula ... mai bine lasi pe cineva care stie ce are de facut sa iti rezolve problema.

kod

vezi de treaba, asa este normal la toate statiile leica, ca ex. ia volanul unei masini, are are o toleranta de max. 5 grade :hi:

dora3mira

Crede-ma ... chiar am nefericirea de a sti ca exista si posibilitatea asta !
Daca voi primi explicatii detaliate a motivului ... fii sigur ca o sa va impartasesc din nefericita experienta !
Este adevarat insa ca facem vorbire despre o statie care a fost "busita" - si nu-mi apartine decat vina de a nu fi vazut asta la momentul oportun ( de-aici sfatul de-a nu achizitiona nimic cand alte probleme va sunt prioritare in minte ). Dar asta este ! Acum sunt in asteptarea celor ce pot fi facute de catre cei care stiu sa faca !

kod

dora, nu am prea inteles mare lucru din postul anterior ?
"a fost busita statia" ? poftim, care ? ce ? cand ? cum ? ca nu pricep ?!
a intrebat omul despre acel joc care din cate am vazut si eu la seriile 300, 400, 700 exista, si nu afecteaza cu nimic masuratoarea, asa cum a explicat si Alin B. se poate datora eliminarii sistemului de blocare in plan orizontal.
Practic @SSamuel ai sa vezi daca o "misti" f. fin acel joc, il simti si nu-ti modifica valorile unghilare, sti de ce ?!
iti spun eu de ce, pt. ca imediat ce ai luat mana de pe statie, ea isi revine la pozitia initiala, de dinaintea acelui "joc" cum il numesti tu !
Ca sa fi cu sufletul impacat vizeaza in pozitia I si II un puct la o distanta cat mai mare, si fa frumos media aritmetica, si vezi daca se incadreaza sau nu in toleranta (vezi sa-ti fie statia calata) !
Numai bine !

John Doe

Da, statiile Leica par sa aiba un anumit "joc" insa e doar o aparenta. Daca nu verifcam si neinchiderile la citiri sau erorile de colimatie, vorbim degeaba.
Daca totusi are si eroare de colimatie, la majoritatea se poate elimina din soft.
Eroarea datorata unui "joc" sesizabil la mana nu mai e eroare, este defectiune. Iar dereglarea statiei cred ca ar trebui sa fie de cateva grade ca sa fie sesizabila manual.

dora3mira

Tocmai pentru "suflet impacat" i-am recomandat sa-i faca o verificare.
Acel joc - in cazul unei statii fara probleme este cat se poate de ok . Ai perfecta dreptate, nu afecteaza cu nimic rezultatul masuratorilor.
Am eu ghinionul de a avea o statie cu probleme . Dar sper sa o rezolve cei de la Black light ca acolo a ajuns.
Gata, nu mai vreau sa vorbesc despre asta ca sunt suparata de nu-mi mai vine sa spun nimic.

kod

Acum mi-am amintit ca, practic acel "mic joc" l-am descoperit dupa luni de zile de masurat cu leica, probabil unii nici nu baga de seama, sau pur si simplu l-au trecut cu vederea :hi:
Lasa, Dora nu mai fi suparata, ca se vor rezolva lucrurile cu rabdare si cu calm, ai sa vezi ;)
Toate cele bune !

John Doe

Daca iti clantane statia dar nu mai masoara, e modulul EDM... trebuie schimbat.

SSamuel

Salut. Multumesc pentru raspunsurile primite, am primit raspunsul de la Alin B si de la kod, deci pot sa imi continui linistit masuratorile.
iar cu modulul EDM nu are probleme , statia este din 2008 si este cumparata de la GRUPO ACRE din Spania.

SSamuel

Mai am o intrebare referitoare la programele care le are , si anume:
COGO; Roadworks 3d; TraversePRO mentionez faptul ca la TraversePRO imi cere key-ul de licenta, si as vrea sa stiu si eu la ce le pot folosi mai exact, pentru ca pana acum eu stiu sa flosesc doar Survey, Stake out, Area, si Tie distance

Mit

Sunt softuri pt. trasare ( drumuri, etc)

gude2008

Salut!
Alin B. are dreptate toate statiile leica au acel joc, dar tocmai asta e ideea ca nu trebuie sa fie un joc, statia trebuie sa revina la pozitia intiala daca se misca putin, acest joc cu revenire este facut special ca atunci cand se intampla sa vibreze statia sa nu-si piarda orientarea, este un fel de absorbtie.

gude2008

#14
Citat din: SSamuelMai am o intrebare referitoare la programele care le are , si anume:
COGO; Roadworks 3d; TraversePRO mentionez faptul ca la TraversePRO imi cere key-ul de licenta, si as vrea sa stiu si eu la ce le pot folosi mai exact, pentru ca pana acum eu stiu sa flosesc doar Survey, Stake out, Area, si Tie distance


COGO-coordinate geometry: intersectie inaine , dist si orientare.....
Roadworks3d- trasari si verificari drumuri, iti poti incarca in staia elementele drumului (aliniamente, curbe, sectiuni, profil longitudinal) ai cam tot proiectul in statia, este foarte bun programul daca lucrezi la drumuri.
TraversePro- drumuire cu centrare fortata (indesire retele)

Modificat de gude2008 (16-04-2011 16:30:35)