Situatie Leica seria 400 posibil si altele

Creat de kod, Apr 01, 2010, 11:50 AM

« precedentul - următorul »

kod

Patesc urmatorul fenomen, ultima statie de la lucrarea precedenta mi se transmite automat la lucrarea actuala.
Adica sa zicem am o lucrare si 4 statii (S1, S2, S3, S4) ...la urmatoarea lucrare (in cazul in care voi avea cel putin 4 statii cand ma pun cu statia pe actuala S4 constat ca defapt in aparat am 2 statii cu numele S4 (bineinteles, job-uri diferite, nume diferite etc.)
Si se poate intampla ce din neatentie sa atribui statiei actuale S4 coordonatele statiei S4 de la lucrarea precedenta, care bineinteles imi strica toata treba de la S4 in sus.
Precizez, faptul ca si daca sterg toate joburile din memoria statiei, in memorie ramane tot timpul ultima statie pe care am stat.
Singura solutie a fost sa denumesc statiile deiferit la joburi diferita, dar ma cam enerveaza sincer !

Mentionez: Operating-system LAH 5.37
                 Aplication-SW       LAh 3.61

Pareri, opinii, solutii ?

gude2008

salut! la leica cand radiezi un punct la statiei "S1" sa zicem il ai in aparat ca "masurat", apoi cand il stationezi il ai ca "statie" si e normal sa ai in memorie doua puncte cu denumirea "S1",( masurat si statie).
bafta!

gude2008

scuze vroiam sa zic "cand radiezi un punct ca statie"

kod

stiu care este diferenta dintre "mesurement" si "fixpoint", da is 2 statii ca "fixpoint" cu coordonate diferite , nu e ceea ce sici tu. Ma faci sa rad acum :D

merci oricum !

gude2008

imi pare rau ca te fac sa razi, acum
eu momentan lucrez cu un tps 400

gude2008

si nu era vb de masurat si punct fix, in aparat ti-l da ca statie cu toate ca e punct fix

kod

Si eu lucrez de ceva vreme cu tipul asta de statie, asa ca nu este ceea ce zici tu, cand imi raportez punctele am 2 statii distinte, si poti sa-ti dai seama si singur cand coordonatele celor 2 statii difera cu distanta dintre cele 2 lucrari (zeci, sute de km, depinde unde am precedenta lucrare).
Te rog reciteste ce am scris in primul post, cred ca m-am facut destul de bine inteles.

Toate cele bune !

Modificat de kod (01-04-2010 09:31:42)

gude2008

kod si eu lucrez de ceva vreme cu tipul asta de statie si nu am sesizat nimik de genul asta, poate chiar asa face!
mie statiile mi le cauta mai intai in job-ul care a ramas setat sau pe care l-am setat, deci pana la urma cred ca ar trebui sa fi mai atent:)

kod

#8
nu, nu cred ca este normal, asta am constatat doar de ceva vreme incoace.
Poate nu ai remarcat faptul ca:
Citat din: kodPrecizez, faptul ca si daca sterg toate joburile din memoria statiei, in memorie ramane tot timpul ultima statie pe care am stat.
...iar atent sunt ca am patit-o odata, si mi-am dat seama doar la birou.
Inca odata pt. ultima data, este exclusa eroarea umana in aceasta situatie.

Astept alte opinii, multumesc !

gude2008

si mie imi ramane ultima statie in aparat, dar nu m-am uitat niciodata daca imi ramane ca si "fixpoint"

ARICIUDANC

teoretic statia totala nu ar trebui sa stie cand tu dai statie sau radiezi - deci cred ca a fost coincidenta
ce e foarte ciudat e faptul ca mai retine acele date chiar daca stergi jobul
mie mi se intampla urmatorul lucru: am toate joburile ocupate si masor in ultimul job pana in momentul cand imi afiseaza urmatorul mesaj: "active job is full save data to another job?"
din acel moment ma opresc si sterg joburile care nu le mai folosesc si merg mai departe fara probleme, dar nu s-a intamplat sa salveze in alt job fara sa intrebe.
sper sa iti fie de folos ce am spus.
spor la treaba!

kod

Nu, nu este coincidenta, din pacate, daca folosesc aceeasi denumire la statii la 2 lucrari succesive, s-ar putea sa am suprize daca nu am grija. Asta se intampla regulat.

bebemic


advex

#13
Citat din: bebemicsuport Leica, id mess: statiileica

bebemic : Daca lucrezi cu cei de la reprezentanta Leica, sunt uimit de viteza de reactie. Daca astepta un raspuns dupa atata amar de vreme de la semnalarea erorii...

kod

ei, or fi ei Leica, dar reprezentanta tot made in romanica ii :D
Acum, bine ca am o adresa de mess, poate se indura careva si raspunde !

Solutia "de compromis" la fiecare lucrare folosesc alte nume de statii ... asa nu le incurc nici eu, nici statia :hi: