situatie boxa

Creat de AScad, Oct 24, 2014, 08:59 PM

« precedentul - următorul »

AScad

Buna seara,
  am urmatoarea speta si as avea nevoie de putin ajutor in a o rezolva:

Am un client care are cadastru si intabulare  pentru un apartament cu 2 camere.
Odata cu apartamentul a fost intabulata si boxa, in aceeasi documentatie. Dansul vrea acum sa vanda apartamentul ,dar fara aceasta boxa, intrucat mai are un apartament in acelasi bloc si vrea sa o pastreze pentru el.
In aceasta situatie ce trebuie facut din pct de vedere cadastral? Nu am reusit sa inteleg foarte bine din noul regulament la ce tip de lucrare o pot incadra.

Multumesc anticipat si va doresc o seara frumoasa!

severcoman

incearca dezlipire u.i.

severcoman

nu uita la observatii, in CP sa mentionezi terenul aferent fiecarei u.i. rezultate; notarul nu va observa asta (nu primesti propunere de dezlipire).

AScad

Multumesc pentru raspuns. M-am gandit initial si eu dar nu am gasit in noul regulament ce trebuie sa contina dosarul pentru dezlipire UI si cum nu am mai facut niciodata, m-am gadit ca trebuie sa ma indrept spre reapartamentare,subapartamentare etc...ce am mai gasit in regulament.
Pana acum am lucrat cu tatal meu pe ilfov si am facut dexlipiri doar pt terenuri, sau teren cu constructie. Daca nu e prea mult, imi poti spune, sau ma poti directiona spre un site unde sa gasesc din ce se compune dosarul de dezlipire UI?
  Privitor la mentiunea din CP cu terenul aferent fiecarei UI, nu e aceeasi cota de teren aferent locuintei? In actul de vanzare cumparare pe care il are e specificat ca se vinde apartamentul impreuna cu o boxa la subsol.