Modificare Legea 7 1996

Creat de John Doe, Iul 30, 2012, 10:54 PM

« precedentul - următorul »

John Doe

S-a publicat in Monitorul Oficial ultima modificare la legea 7: http://dl.transfer.ro/transfer_ro-30jul-48010974beddf6.zip" target="_blank">http://dl.transfer.ro/transfer_ro-30jul ... beddf6.zip

Linkul e valabil pana prin 9 august.

djxhouse

multumim, si in sfarsit calitate buna

goguletz

Salut,

Poate fi descarcat si de http://www.topo-online.ro/utile/Legea133_2012_Modificare_Legea7.pdf" target="_blank">aici. Link-ul este permanent.

O zi placuta!

Modificat de goguletz (31-07-2012 16:43:35)

John Doe

O idee buna, goguletz. Oare ai putea face o sectiune de download pentru legislatie, manuale, etc?

goguletz

Pot sa ajut prin incarcarea de documente pe site-ul meu, insa nu sunt de acord cu manualele si cartile scanate. Voi pune la dispozitie doar documentele publice si care nu incalca drepturile de autor.

O zi insorita.

Atopor

Dar o Lege cu toate modificarile, actualizata, fara tot felul de trimiteri, exista pe undeva?

Mit



adrianmonea

Art. 58.1
alin.(2).lit. c)
"c) dacă suprafaţa din măsurători este mai mare decât procentul stabilit la lit. b), se va depune certificatul prevăzut la art. 11.1alin. (2)."
Art. 11.1
"(2) Constatarea că posesorul este cunoscut ca proprietar al imobilului, pe baza posesiei exercitate sub nume de proprietar necontestat, se îndeplineşte de către notarul public, la sesizarea oficiului teritorial, prin eliberarea certificatului pentru înscrierea în cartea funciară a posesorului ca proprietar, în baza căruia se intabulează dreptul de proprietate."

Nu prea inteleg, ce trebuie facut daca se depaseste procentul de 10%???

Anton Pann

Art 58 duce spre o modificare a ordidinului 634?

art 11 ar putea elimina uzucapiunea din procese? s-ar putea face inscrierea fara proces ?

John Doe

Da, eu cel putin cam asa inteleg, si n-ar fi un lucru rau. Insa mai trebuie sa apara diverse alte proceduri de aplicare care se vor stabili de Directorul general, sa vedem ce mai spun si alea.

cadian

Mai este nevoie de schita cadastrala la intabulare? Am auzit ca dupa modificarea legii cadastrului nu mai este nevoie.

John Doe

Eu nu am auzit, insa am citit OUG de modificare a Legii nr. 7 dar nu-mi aduc aminte sa se fi modificat si continutul dosarelor; asta se stabileste prin ordine ale Directorului general al ANCPI. Urmeaza si o tura din astea, care teoretic ar trebui sa ne spune concret cum sa aplicam legea.

Modificat de John Doe (06-08-2012 12:06:08)

Atopor

Eventual, sa ne faca niste sabloane, dupa care sa facem lucrarile unitar si sa nu ne trezim ca fiecare inspector cere ce crede el ca va trebui sa contina o documentatie si, mai ales, cum vrea el sa arate o documentatie. Ca m-am saturat ca sa primesc note de completare pentru ca in memoriu tehnic nu am scriaa ca intre pct si pct am gard de plasa, intre pct si pct am gard de beton, etc, chiar daca acestea sunt figurate prin semne conventionale pe plan.

John Doe

Si pana acum am avut sabloane si fiecare le-a inteles cum l-a taiat capul. Nu prea am motive sa cred ca se va intampla altfel de data asta. Mai ales ca modificarea asta modifica de fapt si alte ordine ale directorului (de fapt DIRECTORILOR) ANCPI insa nu in mod explicit, ci doar daca vrem sa aplicam principiul ca ultima dispozitie emisa este cea valabila.

Modificat de John Doe (06-08-2012 17:54:33)