Constituire PFA

Creat de geotopogis, Feb 07, 2010, 03:29 PM

« precedentul - următorul »

romeo_zsurzs

Buna, stie cineva daca un PFA poate angaja inginer topograf cu carte de munca?
 :hi:

romeo_zsurzs

Puteti da anumite detalii privind costurile ce se pot deduce de catre PFA. De exemplu am inteles, combustibilul se poate deduce doar pana la 50% din totalul consumat, alte articole decat cele birotice se pot deduce?

Atopor

Poti deduce tot ceea ce iti foloseste pentru activitatea trecuta in autorizatie(chiar si protocol). Obiectele de inventar se deduc esalonat.
Pfa poate fi oricine care-si poate justifica activitatea cu acte de calificare.. Poate angaja personal conform legii, din cate stiu eu.

nicu1000

Un PFA topograf nu poate angaja alte persoane. Se poate realiza o colaborare prin contract de servicii cu un alt topograf, dara fara angajare.
Pot face angajari ca PFA doar profesiile liberale care au o lege in spate (notari, medici, avocati etc.) alte profesii (croitor, frizer, mecanic auto, topograf, palarier, sculer-matriter etc.) care nu au o lege de functionare nu pot face angajari.
Poti sa deduci orice vrei. Pana cand se face control de un inspector al Administratiei  Financiare si iti taie ce crede el ca nu este conform legii (desi el nu cunoaste legile). De exemplu mie mi-a taiat facturile de la internet pe motiv ca un topograf nu are nevoie de net (sic!), toate chitantele de la OCPI pe motiv ca le plateste proprietarul nu persoana autorizata etc..

romeo_zsurzs

Multumiri pentru rapuns nicu1000, cu respect :hi:

eurocadexpert

Deci in momentul de fata autorizat fiind merg numai la ANAF si declar ca-mi incep activitatea chiar daca eu deja am un PFA infiintat?