respingere de la ocpi dubioasa

Creat de cristea, Noi 11, 2009, 08:49 PM

« precedentul - următorul »

cristea

Am primit cu stupoare o respingere pe motiv ca documentatia este cadastrala este intocmita incorect, identificare gresita a imobilului, comf art...se respinge doc....etc.
 Culmea este ca am depus doua dosare care au cazut la doi inpectori de cadastru diferiti cu doua parcele vecine.Una s-a receptionat(s-a facut receptia in cartea funciara),iar cealalta nu din cauza ca nu e identificat corect imobilul.cum as putea sa mai identific corect si sa incadrez imobilul cu doc. respinsa?

dora3mira

Esti uimit ?! Stai sa vezi ce am patit eu !
Depun o doc. cu legea 112 dupa indicatiile de la inspectorii OCPI. O trec baietii prin eterra si o resping. Ma inversunez, o refac in ziua in care scot respingerea, o depun a doua zi - refacuta tura asta dupa cum am gandit-o fara indicatii. Trece de inspectori, ajunge la publicitate si primesc completare - ca ....aici incepe partea frumoasa - mai exista un imobil cu adresa str. Banului nr. 2 , intabulat cu nr cadastral xxx si nr de carte funciara yyy ca atare sa aduc o DECIZIE DE ADRESA SI NUMAR POSTAL DE LA PRIMARIE . Ma duc la primarie si solicit decizia, anexand la cerere contractul de vanzare - cumparare, procesul verbal de punere in posesie, certificatul fiscal, un plan de incadrare in zona cu imobilul din discutie hasurat fruuuuuuuuumos, acuma astept sa vad cand o sa iasa...
Intre timp, scot frumusel din arhiva - contra cost ca la noi orice pagina o vrei xeroxata din arhiva e 5 lei, - zic, scot din arhiva PAD-ul de la numarul cadastral xxx nr de carte funciara yyy si raman "fara grai" . Imobilul intabulat cu aceeasi adresa - adica strada Banului numarul 2 se afla - nici mai mult , nici mai putin pe partea cu numere impare, vecin gard in gard cu numarul 1.
Unul dintre inspectori s-a si deplasat in teren si a constatat acest lucru, dar eu....tot tre sa fac dovada ca imobilul meu e la adresa din strada Banului ...nr. 2 !
Intrebare: Daca in urma constatarii facute de catre inspector la teren - ca adresa mea se afla pe partea corecta a strazii - cea cu numere pare, iar doc intabulata la aceeasi adresa e pe partea cu numere impare, de ce trebuie sa fac tot eu dovada ca albul e alb si negrul e negru daca toata lumea vede acest lucru?!
Oricum, cand o fi sa termin cu lucrarea asta ....dau o petrecere de bucurie ca scap de ea !

kod

...de ce ?, din simplul motiv pt. care trebuie sa te scuzi dinainte, si sa-ti prezinti nevinovatia, chiar daca nu te acuza nimeni ! din acelasi motiv pt. cand mergi si soliciti un serviciu in mod onest si cinstit nu te asculta nimeni, din acelasi motiv pt. care merg cu toti pe partea dreapta a drumui si se mai trezeste cate unul pe contrasens, din acelasi motiv pt. care ajungi seara acasa cu nervii in corzi la maxim si speri la vise frumoase pt. ziua de maine......din acelasi motiv pt. care desi de atata amar de vreme traiesti in ea, nu intelegi o data pt. totdeauna ca tara in care traim se numeste ROMANIA.

Sper sa nu-mi luati in nume de rau aluzia si sa speram la "mai bine" continuandu-ne monotona si patetica incercare de supravietuire in necunoscut !

Noapte buna !

John Doe

De ce? Intrebare simpla, raspuns complicat - exista foarte multe motive. Principalul ar fi ca ne-am facut-o cu mana noastra  - am lasat sa se poata intampla asa ceva.