semne conventionale pentru linii autocad

Creat de scootergts, Feb 11, 2011, 03:35 PM

« precedentul - următorul »

scootergts

Salutare tuturor !
Ma intereseaza daca are cineva si vrea sa impartaseasca, semne conventionale pentru linii din "Atlasul de semne convenţionale M.A.I.A. 1978" pentru autocad, ma intereseaza cele complexe : conducte de gaze suprafata, conducta apa suprafata / subterana, etc. Mentionez ca am pentru cele clasice, garduri lemn, metalice, plasa etc, le folosesc pe cele din topolt.
Multumesc anticipat !

ROBERT_TOPO

daca vrei ceva ce cred ca te poate ajuta da un mail la E-mail poate te ajuta cu ceva un dwt prestabilit

John Doe

Pai, in "acad.lin" te-ai uitat? Contine ceva de genul:

*GAS_LINE,Gas line ----GAS----GAS----GAS----GAS----GAS----GAS--
A,.5,-.2,["GAS",STANDARD,S=.1,R=0.0,X=-0.1,Y=-.05],-.25

si inseamna cam asa (din amintiri):
*GAS_LINE = denumirea tipului de linie
Gas line = denumirea care iti apare tie in AutoCAD
---GAS--- = reprezentarea grafica conventionala a liniei, pentru AutoCAD
A = nu mai stiu, parca grupa din care face parte linia
.5 = 0.5 = linie de 0.5 unitati
-.2 = -0.2 = pauza de 0.2 unitati
"GAS" = textul pe care sa il scrie in linie
STANDARD = tipul de text folosit
S=scara textului
R=rotatia
X Y = coordonatele de inserare ale textului, relativ la linie
-.25=-0.25 = iar o pauza

Cauta definitia asta in "acad.lin" ; daca n-o ai, copiaz-o acolo sau in alt fisier separat dar cu extensia LIN, si acum ca stii cem ce sunt parametrii ia-i pe rand si joaca-te cu ei, sa vezi ce iese. Sau scrie alt text, scrie CFR de exemplu.

Definitii gata facute de linii ai sa gasesti probabil, multe sunt pe bani dar gasesti si gratis; daca insa faci desene cu alte tipuri de linii decat cele standard, ai grija sa dai fisierul cu linii si la cei care mai folosesc desenul tau, altfel n-au sa le vada. Nu am fisiere gata facute - uita-te si prin TopoLT.lin, mai are ceva si acolo. Sau scrie-le tu exact asa cum vrei. Nu?

scootergts

liniile din acad.lin sau din topolt.lin nu sunt completa, sau nu au ceea ce-mi trebuie. In plus semnul -----GAS---- din acad.lin, respectiv -----GAZ---- din topolt.lin nu sunt standarde, nu sunt din Atlasul de semne convenţionale M.A.I.A. 1978. Daca nimeresti vre-un inspector mai neodihnit iti poate spune ca semnul ----GAZ---- nu exista. In atlas semnul pentru conducta de gaze la suprafata e cu totul altfel ----G---*---G, sau ceva de genul cu linii, pauze, puncte, litera G.
Pun aici un exemplu. Am inteles ca pentru linii complexe cum sunt acestea fisierul *.lin este direct legat de un fisier *.shx


583/437px 25.1KB

John Doe

Numai daca tipul de linie contine entitati complexe (blocuri de exemplu sau simboluri); daca contine numai text, nu e legat de SHX.

Kaleh

Si ce te impiedica sa modifici ----GAZ---- cu ----G----? Ia editeaza tu fisierul .lin in wordpad si pune osul la treaba...