A C 453 2001 pt rauri aparari regularizari diguri

Creat de yaxkuk, Apr 20, 2010, 11:02 PM

« precedentul - următorul »

yaxkuk

salut am o problema, lucrez la o firma de proiectare (profil ape) si au proiectat un dig pe marginea unui rau X si acum am primit hartie de la Apele Romane sa facem o documentati pt A.C....ok
partea la care m am impotmolit e ca digu proiectat pica pe pamantul oamenilor ci nu al apelor sau a primariei..
intrebare:
- cum rezolv cu pamantul oamenilor
- ce suprafata sa pun la plata




va multumesc  pt atentie si dak puteti sa ma ajutati raman dator.....




P.S. sunt cam incepator nu ma luati repede :)

advex

yaxkuk:
NU este cazul sa te sperii repede, desi esti incepator trebuie sa stii ca la orice problema exista cel putin o solutie.
Asa cum topografii nu stiu sa proiecteze un dig, nici cei de la firmele de proiectare nu se pricep la documentatii topografice pentru AC.
O precizare importanta: esti topograf sau proiectant?
Enuntul tau este general si fara detalii privind acest proiect ma indoiesc ca se aventureaza cineva sa raspunda la intrebarea "Ce suprafata sa pun la plata?"
Totul depinde de planul parcelar, de dispunerea loturilor, de numarul de dezmembrari, de suprafata ocupata de dig, de suprafata de protectie aferenta, de caile de acces din zona, de modul prin care se transfera terenul din proprietatea localnicilor etc

Modificat de advex (20-04-2010 22:21:06)

Mit

Posibil sa faca obiectul unei exproprieri pt. cauza de utilitate publica.
In primul rand trebuie IDENTIFICATE exact parcelele afectate de aceasta constructie. Banuiesc, ca trebuie luata in calcul si zona de protectie a digului...

Spor la indiguiri.  :hi:

yaxkuk

da sunt topograf la firma de proiectare. Cu suprafata am revolvat pun suprafata studiata adik ce am masurat,
la documetatia de Ac 453/2001 nu stiu dak trebuie sa ma leg de terenul oamenilor acum (cand intocmesc Ac-ul) sau dupa ce fac Ac. Am uitat sa precizez ca eu fac doar partea pt ocpi (documentatie cu planurile, caiete teren,descrieri statie etc)unde ei trebuie sa puna stampila pe planurile mele ,de asta nu stiu dak trebuie sa ma leg de terenurile oamenilor acum sau in viitor.

Poate cineva o avut asa ceva( sa fac pt ocpi o doc. de 453 unde se construieste un dig si mai pica si pe pamantul oamneilor)



multumesc pt raspunsuri
 :hi:

Marian

Documentatia de AC NU se avizeaza la OCPI daca imobilul(imobilele) nu sunt inscrise in Cartea Funciara!!

kod

Eu nu stiu sigur daca terenul pe care vine construit digul, nu apartine de Apele Romane, pt. ca si taluzul si marginea de la apa, si inca 15-20 m parca (nu sunt sigur) pana la terenurile oamenilor ar trebui sa apartina de Apele Romane.
Atentie chiar daca oamenii in timp s-au intins cu terenurile agricole pana in marginea apelor (am vasut cazuri) asta nu inseamna ca sunt si ale lor. Trebuie verificata situatia, s-ar putea sa trebuiasca sa verifici si actele de proprietate ale oamenilor (T.P., C.F.) si sa confrunti realitatea din acte cu cea din teren, sa nu ai suprize. Iar ce as mai recomanda sa mergi la cartea funciara si sa cauti toate hartile/ planurile schitele etc. cu privire la terenul respectiv, doar asa iti poti da seama care a fost situatia cu terenul fata de cea actuala. :hi:

Numai bine !

Marian

Si eventual sa refaci proiectele de parcelare!