planul parcelar extravilan

Creat de s_mihai0481, Mar 27, 2010, 12:23 AM

« precedentul - următorul »

s_mihai0481

am o nelamurire.
am o parcela de 5000 mp de intabulat intr-o tarla de 36000 mp. problema este ca in acea tarla sa improprietarit 38400 mp deci imi iese in minus dupa ce am parcelat 2400 mp. pana aici toate bune. am stabilit cota in functie de suprafata pt fiecare parcela care va trebui ulterior intabulata si am aflat coeficientul de diminuare a suprafetelor.
nelamurirea mea este daca trebuie sa dea toti proprietarii declaratie notariala de diminuare suprafata?

kod

nu stiu daca mai este nevoie de declaratie la notar, in cazul in care au suprafata mai mica, eu cred ca este suficient sa semneze toti Anexa 5 :hi:

bad wolf

Sper sa gasesc cararea corecta !

John Doe

Nu s-a spus daca in zona exista planuri parcelare la OCPI, nici daca terenul e extravilan sau intravilan. Banuiesc ca e extravilan.
Pentru clarificari, se poate citi Ordinul 415/2009 al Directorului ANCPI, care modifica Ord. 634/2006.
Sau, pe scurt: daca ai diferenta de suprafata intre +/- 2% e suficienta Anexa nr. 5. Daca diferenta e mai mare de 2% in minus, trebuie si declaratie notariala de la proprietar ca e de acord cu diminuarea. Daca e mai mare cu mai mult de 2% in plus, trebuie si Anexa 18 (cred, din ord. 634 - spun din memorie) - proces-verbal cu vecinii ca sunt de acord cu marirea de suprafata.
Cel mai bine ar fi sa se intrebe la OCPI ce acte solicita in cazurile astea, s-ar putea ca ordinele astea sa fie aplicate sau intelese diferit la OCPI diferite.