dezmebrare din cote indivize

Creat de vampirux, Feb 25, 2010, 12:56 PM

« precedentul - următorul »

vampirux

Salut
Daca ma puteti ajuta si pe mine
Am o lucrarare in care trebuie sa dezmembrez o camera(spalatorie) din partile comune indivize a 4 apartaamente
In cf colectiva la parti comune indivize nu este trecuta ci doar chestii generale:fundatii,acoperis, etc
In cf individula la 2 apartamente apare la descriere ca spalatrie comuna ,la un apartament doar ca spalatorie si la un apartament nu este trecuta nici la observatii ci doar apare dependinte
Am incercat sai dau nr top in continuare la celelalte apartamente si am folosit apartamentare in cp si au respins-0
am incercat cu prima inregistrare UI si au respins-o
Aveti vrea idee????????
Cineva zice sa dezmembram(apartamentam) din fiecare apartament si eventual sa le comasam dupa aceea, dar nu stiu daca merge
Va multumesc

bad wolf

Sper sa gasesc cararea corecta !

Mit

Daca nu este trecuta la fiecare din cele 4 apt., inseamna ca doar cele la care este trecut o au ca si p.c.i. - CLAR. Daca spune ca ap.x are si dependinte, de regula acestea includ holul, baia, balconul, WC de serviciu, debara, bucatarie.

Se impune sa iei in calcul si contractele de V-C sa vezi ce este trecut pe ele. Poate ca un apt. doar foloseste "ilegal" spalatoria, dar el nu o are la p.c.i. si deci nu a platit pt. asta.

In esenta, documentatia este una de "reapartamentare", dar posibil sa fii nevoit sa faci si o indreptare de eroare materiala, in cazul in care unul dintre apt. are trecut in CVC spalatoria dar n-o are in CF.

Ar trebui sa scoti din arhiva doc. de apartamentare a imobilului, si poate ca acolo vei afla mai multe.  :hi:

Mit

Pt. moderatori,
 poate se impune mutarea topicului la "cadastru, situatii, rezolvari"
Cei care-s la inceput, mai gresesc, ca de altfel si eu la primele interventii  :hi:

vampirux

chestia este ca proprietari celor 4 apartamente au facut o promisiune de vanzare cumparare cu un cumparator pe o camera pe care ei au zis cai spalatorie
promisiune este trecuta si in cf
in CVC cu RAGCL apare spalatorie dar planurile sunt cam vagi
Nici nu stiu daca camera respectiva a fost vreodata spalatorie
Si acum vrem sa-l intabulam pe cumparator

malakai

apartamentare - dezmembrarea unei constructii inscrisa in CF in unitati individuale
reapartamentare - scoaterea si formarea unei unitati individuale noi a "ceva" din partile de uz comun
dezmembrare de Ui - dezmembrarea unei unitati individuale existente in CF in mai multe unitati individuale...

din cate inteleg eu ... in cazul de fata ai spalatoria se afla in cadrul unui singur apartament de acolo ... deci trebuie sa faci dezmembrare de Ui ...

in acest caz ...se face Anexa 9 cu calcularea cotelor parti ce revine pentru noile unitati si apartamentele vechi vor mentine cotele ce le au in prezent si Anexa 12 pentru cele doua unitati individuale noi.

totodata cand faci documentatia sa ai in vedere OUG 210/2008 care completeaza legea 114/96 si defineste condominiu, unitate individuala ... etc


cand vine vorba despre unitati individuale ... cazurile sunt tot mai speciale ... daca nu vad cartea funciara si ceea ce e real in constructie nu pot sa-mi fac o idee clara si exacta ...

oricum ..sper ca te-am ajutat ... spor!

cristea

Stie cineva cum se face operatiunea de diminuare de cota indiviza???

la un acoperis terasa de pe un bloc cu 28 apartamente :hi:

malakai

nici macar nu exista notiunea de "operatiune de diminuare de cota indiviza"  :limba:

din cate inteleg eu ce vrei tu sa spui e ca vrei sa scoti "acoperisul terasa" din PUC.

ca documentatie faci - reapartamentare.

in momentul in care intocmesti Anexa 9 ai X+1 unitati individuale decat ai in cartea funciara ... adica in plus acoperisul terasa ...

trebuie sa diminuezi proportional cotele apartamentelor din cartea funciara si sa adaugi aceasta diminuare terasei - suma finala a cotelor trebuei sa ai 100% (apartamentele + terasa).

in momentul in care mergi la oficiu cu reapartamentarea trebuie sa ai acordul tuturor proprietarilor apartamentelor din bloc (sau acum depinde daca presedintele de asociatie are imputernicire sa reprezinte proprietarii da numai el declaratia notariala) privind diminuarea cotei.

sper ca te-am ajutat ... spor!

cristea


bogdyman79


malakai

PUC - parti de uz comun (nasol ca nu stii ce-i aia)

si da ... multe se pot face cu o simpla declaratie a omului ca e e acord (plus modificarea de suprafata a unui imobil, aia tot cu declaratia omului) ... temeiul legal ??? pfff, ce intrebare ... temeiul legal e faptul ca e proprietatea mea si fac ce vreau cu ea ...

in urma reapartamentarii e logic ca si terasa ce o scoti din PUC (partile de uz comun) sa primeasca o cota parte din teren si din constructie ... care se ia din cotele tuturor prprietarilor din condominiu ce se vor diminua ...

(*si mai radeti de cei de la ospicii...)

bogdyman79


malakai

daca sti de ce mai intrebi ? :)

cateodata e de ajuns sa sti baza ... nu trebuie sa stiu in detaliu ... daca ma intereseaza neaparat pot da si eu un "search" sa le arat altora care intreaba exact articol de lege si citat ...

cristea

Am de facut o documentatie cadastrala de inscriere in cartea funciara a proprietatii societatilor comerciale cu capital de stat care au obtinut certificatul de atestare a dreptului de proprietare asupra terenurilor conform H.G.834/1991.
mai precis este vorba de inscrierea incintei unui baraj al CHE pe r.Olt.

detin documentatia topografica avizata care a stat la baza eliberarii certif de atestare a dreptului de proprietate si anexa nr.2 din criteriile nr.2665/1C/311/1992 si copii dupa actele necesare in vederea identificarii societatii comerciale


Concret as vrea sa stiu cam ce anume trebuie sa fac?

Multumesc

overlinex

Am o casa care proprietarul spune ca sa impartit in doua dar nu a facut actele. Trebuie sa fac documentatia de dezlipire pentru casa si apoi pentru teren......
ma puteti ajuta plz.
mersi sau dati un mail la E-mail