OGD 700 din 09 07 2014

Creat de vpetrisor, Iul 18, 2014, 11:41 PM

« precedentul - următorul »

c_pascu


                  am avut suprapunere cu 0.01 (din cauza coordonatelor pe contur furnizate de OCPI cu 2 zecimale iar in eterra erau cu
3)



               

catalin85


                  ma lamuriti si pe mine cu calculul suprafetelor????cum se face


               

c_pascu


                  Suprafata egal cu suma de la i=1 la n din xi(y i+1-y i-1) totul pe 2


               

catalin85


                  ok dar eu am de intocmit o documentatie de studiu topo pentru niste strazi acolo 50de stati eu am facut calculul suprafetelor in TopoLT il accepta cei de la OCPI???


               

DorinMuresan


                  Il accepta cei de la cadastru si cel din topo lt si ca titlu scrii calcul analitc al suprafetei si trebuie sa fie OK, cel putin eu asa fac


               

DorinMuresan


                  
c_pascu a scris:

am avut suprapunere cu 0.01 (din cauza coordonatelor pe contur furnizate de OCPI cu 2 zecimale iar in eterra erau cu
3)

 

Dar eu nu inteleg cum de tie ti-au dat geometria cu 2 zecimale? ti-au dat inventarul analogic? geometriile nu vi se dau digital in format .dxf?

Cel mai bine, e ca atunci cand ai o limita care trebuie sa fie comuna cu cea din e-terra, iar polilinia are multe gripuri (vertecsi) sa ii dai trim la cea din E-terra dupa care join cu celalalte  laturi ale tale....



               

dd2709


                  
DorinMuresan a scris:

Cel putin teoretic, acesta va fi memeoriul tehnic pt. orice tip de documentatie, dar sunt sanse ca sa fie inspectori care sa-ti solicite si alte subpuncte, doar ei sunt stat in stat...
Eu in ordin la piesele ce sunt continute in vreo documentatie nu vad sa fie specificata nicaieri fisa imobilului (anexa 1.34), anexa care mie personal mi se pare chiar utila...

Chiar nimeni nu poate sa-mi dea o sugestie legat de conventie? Noi in baza la ce act putem sa ne apucam de o documentatie? Sa avem un contract tip conceput de noi?


Fisa imobilului (anexa 1.34) este ceruta cel putin pentru documentatia de prima inscriere. Art.83, (nu am terminat de citit monstruozitatea)

In loc de conventie eu fac un mic contract, de o pagina, in care  spun ce tip de documentatie fac si termenul (generos).



               

dd2709


                  Eu nu m-am lamurit in cate exemplare trebuie sa tiparesc diferitele tipuri de documentatii. Nu am gasit nicaieri in regulament.

De asemenea nu am inteles, in cazul documentatiei pentru plan parcelar (art. 229) in declaraţia pe proprie răspundere cu privire la identificarea imobilului măsurat (anexa 1.32) completez datele primarului???
"...(2) Cererea de recepţie şi înscriere, precum şi declaraţia pe proprie răspundere cu privire la identificarea imobilelor măsurate sunt semnate de primarul UAT- ului în calitate de persoană interesată."

Voi ce credeti?



               

catalin85


                  
DorinMuresan a scris:

Il accepta cei de la cadastru si cel din topo lt si ca titlu scrii calcul analitc al suprafetei si trebuie sa fie OK, cel putin eu asa fac

multumesc asa l-am dat si eu sper sa nu am probleme



               

DorinMuresan


                  
dd2709 a scris:


DorinMuresan a scris:

Cel putin teoretic, acesta va fi memeoriul tehnic pt. orice tip de documentatie, dar sunt sanse ca sa fie inspectori care sa-ti solicite si alte subpuncte, doar ei sunt stat in stat...
Eu in ordin la piesele ce sunt continute in vreo documentatie nu vad sa fie specificata nicaieri fisa imobilului (anexa 1.34), anexa care mie personal mi se pare chiar utila...

Chiar nimeni nu poate sa-mi dea o sugestie legat de conventie? Noi in baza la ce act putem sa ne apucam de o documentatie? Sa avem un contract tip conceput de noi?


Fisa imobilului (anexa 1.34) este ceruta cel putin pentru documentatia de prima inscriere. Art.83, (nu am terminat de citit monstruozitatea)

In loc de conventie eu fac un mic contract, de o pagina, in care  spun ce tip de documentatie fac si termenul (generos).


Sincer nu stiu cum de nu am observat la prima inscriere ca se cere :), dar vad ca la inscrierea unei constructii noi pe un imobil inscris in cartea funciara nu se cere, atunci noi autorizatia si receptia o mai pomenim undeva?.

Totusi in memoriu tehnic la pct. 4 avem situatia juridica a imobilului, conform fisei imobilului anexata. Ceea ce inseamna ca se va pune in toate tipurile de documentatie, nu?



               

DorinMuresan


                  
dd2709 a scris:

Eu nu m-am lamurit in cate exemplare trebuie sa tiparesc diferitele tipuri de documentatii. Nu am gasit nicaieri in regulament.

De asemenea nu am inteles, in cazul documentatiei pentru plan parcelar (art. 229) in declaraţia pe proprie răspundere cu privire la identificarea imobilului măsurat (anexa 1.32) completez datele primarului???
"...(2) Cererea de recepţie şi înscriere, precum şi declaraţia pe proprie răspundere cu privire la identificarea imobilelor măsurate sunt semnate de primarul UAT- ului în calitate de persoană interesată."

Voi ce credeti?


Acuma nu stiu daca sa completezi cu datele primarului, dar mie mi se pare mai corect sa completezi cu datele primariei ca si persoana juridica, dupa care semneaza si stampileaza primarul. Iar in caz de plan parcelar poate sa dea el declaratie pe proprie raspundere in cazul in care trebuie repozitionat cineva si nu e de acord



               

c_pascu


                  da am primit un tabel cu coordonatele pe a4


               

rock4ever


                  am urmatoarea speta, spuneti-mi va rog daca v=ati mai intalnit cu asa ceva: am o redepunere a unei lucrari de inscriere de constructii, lucrare respinsa in 2011, lucrare facuta de un alt autorizat.
Am refacut dosarul dupa odg700, dar la registratura imi spune ca redepunerea nu poate fi facuta numai de persoana autorizata care a facut lucrarea initiala. Daca redepun eu, se considera alta lucrare si trebuie platita din nou taxa, care in cazul de fata e de 5000 ron. Persoana de la registratura imi arata in calculator faptul ca in momentul in care eterra preia cp-ul meu automat da mesaj si il vede ca lucrare noua, si ca nu se poate face altfel.
Nu mi se pare logic, normal...etc, ma gandesc sa ma inscriu in ceva audiente, v-ati mai intalnit cu asa ceva?



               

severcoman


                  
rock4ever a scris:

...Persoana de la registratura imi arata in calculator faptul ca in momentul in care eterra preia cp-ul meu automat da mesaj si il vede ca lucrare noua, si ca nu se poate face altfel.
Nu mi se pare logic, normal...etc, ma gandesc sa ma inscriu in ceva audiente, v-ati mai intalnit cu asa ceva?


as traduce cam asa: in opinia computerului de la ocpi, daca pfa care a intocmit lucrarea initiala avea peste 125 de ani iar in 2014 proprietarul redepune documentatia, intocmita de o alta pfa, atunci trebuie sa plateasca din nou (stupid computer!)
deci: proprietarul dreptului sau imputernicitul ori pfa (ORICARE alta pfa!) poate sa redepuna lucrarea respectiva, platind doar 60 lei; va anexa incheierea de respingere, crr de informatii, etcsamd...!
(nu m-am intalnit cu aceasta situatie, desi imi doream; probabil nu e timpu' trecut!)



               

DorinMuresan


                  
severcoman a scris:


rock4ever a scris:

...Persoana de la registratura imi arata in calculator faptul ca in momentul in care eterra preia cp-ul meu automat da mesaj si il vede ca lucrare noua, si ca nu se poate face altfel.
Nu mi se pare logic, normal...etc, ma gandesc sa ma inscriu in ceva audiente, v-ati mai intalnit cu asa ceva?


as traduce cam asa: in opinia computerului de la ocpi, daca pfa care a intocmit lucrarea initiala avea peste 125 de ani iar in 2014 proprietarul redepune documentatia, intocmita de o alta pfa, atunci trebuie sa plateasca din nou (stupid computer!)
deci: proprietarul dreptului sau imputernicitul ori pfa (ORICARE alta pfa!) poate sa redepuna lucrarea respectiva, platind doar 60 lei; va anexa incheierea de respingere, crr de informatii, etcsamd...!
(nu m-am intalnit cu aceasta situatie, desi imi doream; probabil nu e timpu' trecut!)


da la redepuneri se plateste 60 de ron tot timpul? eu stiam ca jumatate din tariful initial...