AutoCAD Civil 3D

Creat de bogdan.cadastru, Apr 23, 2012, 07:40 PM

« precedentul - următorul »

eyesburner

Buna, Am si eu o intrebare cum pot sa adaug unui punct cu coordonate nume? Coordonatele sunt in layer separat iar numele punctelor in layer separat. Am sute de puncte, vreu incat fiecare punct din dwg sa aiba un nume dar in aceasi fisier dupa care sa pot face un tabel cu coordonate si nume de pct pentru trasare acestor puncte. Am instalat Civil doar pentru acest lucru in Autocad simplu nu se poate am incercat si am cautat peste tot. Mersi de ajutor.

advex

#16
Citat din: eyesburnerBuna, Am si eu o intrebare...

Pentru operativitate si evitarea erorilor de interpretare este indicat sa atasezi un fisier dwg demo.

eyesburner

#17
Citat din: advex
Citat din: eyesburnerBuna, Am si eu o intrebare...

Pentru operativitate si evitarea erorilor de interpretare este indicat sa atasezi un fisier dwg demo.

Salut, aici atasez un fisier demo din proiect. Inca odata pe mine ma intereseaza sa am un nume de identificator pentru fiecare punct de intersectie si sa fie langa coordonate in properties -ul punctului , ca la urma sa pot face un tabel csv pentru trasare.
http://www.fileshare.ro/e29522157

advex

#18
Ai incercat sa folosesti TopoLT?
Poti insera automat puncte (comanda "autopct") pentru toate liniile si poliliniile din desen.

Nu sunt sigur dar este posibil ca si aplicatia gratuita CadTools sa te ajute cu aceasta optiune.
Vezi http://www.glamsen.se/CadTools.htm

bogdan.cadastru

eu zic ca nu merge cu topoLt...
poti pune cu topoLt puncte automat in intersectie?
parca merge doar la end point
o metoda "babeasca" ar fi sa faci o polilinie prin toate intersectiile, dai list pe ea , copiezi datele in excel, numerotezi punctele si le salvezi in format csv

e o metoda primitiva dar da roade..

Modificat de bogdan.cadastru (06-05-2013 21:42:31)

advex

#20
Citat din: bogdan.cadastrueu zic ca nu merge cu topoLt...
poti pune cu topoLt puncte automat in intersectie?
parca merge doar la end point
o metoda "babeasca" ar fi sa faci o polilinie prin toate intersectiile, dai list pe ea , copiezi datele in excel, numerotezi punctele si le salvezi in format csv
e o metoda primitiva dar da roade..

M-am referit la TopoLt in privinta inserarii automate de puncte.
Daca este vorba de intersectii, nu trebuie neaparat sa facem manual polilinii. Sunt la dispozitie pe net o sumedenie de aplicatii autolisp care rup poliliniile la intersectia aparenta cu alte entitati.
Pentru desene simple, metodele manuale sunt cele mai bune...    :)