Export ecw Global Mapper

Creat de remus_romeo, Mar 09, 2013, 06:50 AM

« precedentul - următorul »

remus_romeo

Folosind Global Mapper pot accesa baza de date ce cuprinde ortofotoplanurile pe toata tara din 2005-2008, dar in momentul in care incerc sa export in format ecw cu comanda "Export Raster/Image Format" din meniul File dupa cateva ore bune primesc urmatorul mesaj:

"Unable to generate file C:\Documents and Settings\...\Desktop\New Folder\OT.ecw
Timeout waiting for data from ecwp://195.138.192.5/orto/OLT.ecwc\development\global_mapper\ECWSDKBridgePlugin.h-171

An error has occurred: Error 53 "Could not read line from input image file" file "" line 0
ECWOverlay.cpp - 1889
Version: v13.2.2 (32-bit)
Build Time: Jun 22 2012 16;34:57
Use Ctrl+V to Paste Error"

Care sa fie problema? Am reusit cu judetul AG care nu-mi este de nici un folos.
Exista cumva o baza de date mai noua?

Modificat de remus_romeo (09-03-2013 04:56:01)

mihai.silvic

Nu sunt sigur de ce iti da acea eroare, dar ai putea sa reduci timpul de asteptare de la cateva ore la cateva minute exportand doar o bucata din acel orto.
Dupa ce alegi formatul in care exporti (banuiesc ca tot ecw le faci), in casuta ECW export options apesi butonul Export bounds, iar aici ai butonul Draw a box. Desenezi cu cursorul zona de interes, apesi OK si faci exportul.  Poti proba cu o bucata cat mai mica, sa-ti ia putin timp verificarea.
E posibil ca eroarea sa ti-o dea din cauza marimii prea mari a exportului, avnd in vedere acel "Timeout waiting" din mesajul de eroare .. e doar o banuiala.
Succes!

remus_romeo

Merci! Am sa incerc si revin, desi nu cred ca asta ar fi problema, Argesul are 4.7Gb si a mers. Mai degraba banuiesc ca ar fi vorba de timpul de raspuns din serverul bazei de date.

remus_romeo

Da, nu merge oricat de mica ar fi zona selectata. Aceeasi eroare...

remus_romeo

Am reusit de cateva ori sa export ceva, dupa cateva zeci de incercari. Cred ca problema este coexiunea slaba la serverul lor.
Si durata de 7-8 ore in care am reusit sa iau ceva imi pare cam mare (astept 5 ore si se intrerupe :) ).
  Tot asa merge si la tine mihai.silvic?

mihai.silvic

Eu n-am incercat sa export judete intregi, m-am limitat la cel mult un UAT, de cele mai multe ori si mai putin (doar ce m-a interesat). Dureaza10-15 min. Dar chiar si la suprafete mici da eroare in aproape 50% din cazuri. Spor!

John Doe

Eu am observat ca se pot exporta (adica descarca la mine) fara probleme zone de aprox. 2x3 Km, la mai mult ori se blocheaza cineva ori da eroare. E mai mult de lucru asa, dar macar merge.
Si eu cred ca e din cauza conexiunii la serverul lor, dar poate fi te miri ce si din vina operatorului; de exemplu, am observat ca pe transfer.ro merge mult mai repede pe un stick Cosmote decât la... un operator pe cablu (nu spun care). Se pare ce unele conexiuni au ele viteza mare teoretic, dar practic fluxul de date nu e continuu, pe un program de monitorizare arata ca franjurii deci nu ma mir ca uneori merge prost.

mihai.silvic

Mie mi s-a intamplat sa mearga si pe bucati de 20x20km (o singura data), dar si sa se blocheze pe bucati de 2x2km. Totul tine de cum iti surade norocul cu conexiunea. Limitarea la suprafete mici te scuteste de riscul de a pierde zeci de minute de pomana.

remus_romeo

Am vazut ca s-au facut si in 2009 si 2010 "http://geoportal.ancpi.ro/geoportal/viewer/index.html" orto. Nu stie nimeni o baza de date mai noua? Sau macar ceva care sa mearga in mai mult de 50% din cazuri?

remus_romeo

Dupa multe incercari am reusit sa descarc vreo 6 judete, dar merge foarte, foarte greu...

remus_romeo

Ma gandesc sa decupez dupa limita adm. apoi sa lipesc toate jud. si sa le comprim. Ar iesi probabil cam la 10-12Gb.