Dezmembrare

Creat de gexU, Iul 17, 2013, 07:00 PM

« precedentul - următorul »

bad wolf


                  
John Doe a scris:

@bad wolf: poate s-au gandit numai la intravilane dar au uitat sa si specifice.


Posibil. Dar chhiar si in intravilan a fost nevoie (si poate mai este) de parcelari pentru punerea in posesie conform lff.


_______________________________________
Sper sa gasesc cararea corecta !


               
Sper sa gasesc cararea corecta !

nicu1000


                  Nu este chiar asa cum spuneti voi.
Alineatul urmator : (3^1) Prevederile alin. (3) nu se aplica in situatia in care planurile urbanistice generale reglementeaza conditiile de autorizare a investitiilor din zonele mentionate, cu exceptia zonelor construite protejate.
Daca se respecta conditiile din PUG nu este necesar un PUZ.

Modificat de nicu1000 (18-08-2013 21:50:17)



               

Atopor


                  Tipic romanesc!
Pai daca scrie "Elaborarea Planului urbanistic zonal este obligatorie in cazul:..." ce Dumnezeu mai comentam, sau nu stim ce inseamna OBLIGATORIU?



               

severcoman


                  
gexU a scris:

Buna, in cate parcele pot dezmembra un teren fara a fi nevoie de PUZ, 3 sau 4?


n-am aflat care oficiu a cerut (daca si cui a cerut) PUZ la dezmembrare.
@gexu: stii tu ?



               

m1974


                  scuze, poate să-mi spună şi mie cineva dacă la o dezmebrare în 3 percele a unui teren aflat în extravilan este necesar certificatul de urbanism?


               

severcoman


                  
m1974 a scris:

scuze, poate să-mi spună şi mie cineva dacă la o dezmebrare în 3 percele a unui teren aflat în extravilan este necesar certificatul de urbanism?


prezentarea CU este obligatorie la dezmembrarea in cel putin 3 parcele, pentru extravilan CU ar trebuisa fie emis de Consiliul judetean.



               

severcoman


                  
m1974 a scris:

scuze, poate să-mi spună şi mie cineva dacă la o dezmebrare în 3 percele a unui teren aflat în extravilan este necesar certificatul de urbanism?


(completez)
cu o exceptie: in cazul exproprierilor.



               

m1974


                  nu este vorba de exproprieri, este o parcelă întăbulată pe o persoană fizică iar aceasta trebuie dezmb. în 3 loturi. Întăbularea am făcut-o eu.


               

m1974


                  În această situaţie trebuie CU sau nu?


               

severcoman


                  documentatiile cadastrale de comasare/dezmembrare a imobilelor in cel putin 3 parcele  vor contine obligatoriu CU, cu exceptia documentatiilor intocmite pentru exproprieri.
(aceste modificari au fost reglementate prin Ordonante, legi de aprobare, modificare legii constructiilor/urbanismului etc, prin 2008-2009, cand ANCPI a emis adresse catre oficii referitor la acest aspect.)



               

John Doe


                  Sunt pe site-ul ANCPI niste decizii ale directorilor, parca era ceva si despre dezmembrari, uita-te.


               

bad wolf


                  Si daca faci oua dezmembrari consecutive, care-i problema?Oricum costul de mai mic.

_______________________________________
Sper sa gasesc cararea corecta !


               
Sper sa gasesc cararea corecta !

severcoman


                  
bad wolf a scris:

...care-i problema?Oricum costul de mai mic.


timpul, badW!



               

caditop


                  si taxele notariale.


               

m1974


                  bună seara.  sunt novice in sistem. am următoarea situaţie: am un teren intabulat pe o persoana care a decedat, mostenitori sotia acestuia si un copil. pana aici totul Ok. pe vremea cand omul trăia o persoana fizica a cumparat de la acesta o bucata de teren 430mp din totalul de 1400mp,cu contract vanzare cumparare de mana (nu este autentificat de notar). Cumparatorul doreste să iasă din indiviziune cu cei 400mp. Întrebarea este: dacă pot face iniţial operaţiunea de dezmembrare şi ulterior după primirea nr. cadastrale să meargă la notar pentru vanzare cumparare cu mostenitorii.
Mentionez ca bucata cuparata este la drum iar bucata ramasa de 1000mp este in spate. terenul are 6m la drum. Concluzia terenul cumparat are 6m/68m. In aceasta situatie care este procedura din p.d.v.d al servituţii de trecere.