Obtinere titlu de proprietate pe cale juridica

Creat de marginean, Mar 16, 2012, 09:26 PM

« precedentul - următorul »

marginean

Am de facut o intabulare insa cel care m-a solicitat pentru aceasta operatiune nu detine decat o copie a titlului de proprietate(nelegalizata, originalul este pierdut)). Proprietarul a consultat un avocat pentru obtinerea originalului prin judecatorie, acesta cerandu-mi un plan de amplasament si delimitare, un plan de incadrare in zona si un tabel de miscare parcelara pentru dosarul necesar la judecatorie.
Trebuie ca aceste planuri sa fie avizate de oficiul de cadastru? sau e suficienta stampila de autorizat?
Multumesc

Mit

Pai tu nu vei putea obtine viza OCPI pe PAD pt. ca n-ai TP ca sa faci o lucrare.
Un plan de inc. in zona poti obtine, cu stampila de arhiva.

Anton Pann

Cerere catre OCPI in care se solicita un duplicat . Trebuie declarat si la monitorul oficial pierderea acestuia . Primesti raspuns ce acte trebuie sa anezexi cererii pentru eliberarea duplicatului.

marginean

Deci,
TP nu e pe numele lui, a cumparat terenul de la cineva cu un contract de vanzare-cumparare incheiat de mana intre ei, iar acuma cand sa isi intabuleze pamantul sa faca un nou contract la notar cu fostul proprietar, proprietarul i-a spus ca si-a pierdut TP,
iar acuma clientul vrea sa obtina TP direct pe numele lui prin INSTANTA.
Iar mie mi-a cerut avocata un PAD si un Plan de incadrare in zona, dar dilema mea este daca trebuie avizate sau nu de cadastru? Este suficienta semnatura mea de autorizat ?

Ma scuzati daca nu m-am exprimat cum trebuie sau daca nu m-am facut inteles nici acum.... :D

Mit

@AP,
Am avut o astfel de situatie acum ceva mai multi ani; intabulam un TP duplicat detinut de catre unul dintre mostenitori. Am adus de la primaria comunei o adeverinta din care a rezultat ca ei nu detin nicio situatie din care sa rezulte ca TP s-a intabulat in CF. Cei de la BCF au spus verbal cum ca nici ei nu au o evidenta de unde sa rezulte intab. TP, asa ca am intabulat duplicatul.
Ca mai apoi sa aflu de la beneficiarul lucrarii ca se taraie prin tribunal ca deja se intabulase TP original si se vanduse cota parte de catre unul dintre mostenitori.
Asa ca eu nu recomand confectionarea unui duplicat ci calea prin instanta. Mai anevoioasa dar mai sigura. :nod:
@marginean, ai doua raspunsuri... contradictorii... beneficiarul alege. :hi:

bad wolf

Sper sa gasesc cararea corecta !

marginean

Va multumesc mult pentru raspunsuri, dar pe mine ma intereseaza doar daca aceste 2 planuri ce mi le-a cerut avocatul trebuie sau nu avizate de OCPI ?? ??


O seara buna,

bad wolf

Sper sa gasesc cararea corecta !

Mit

@bad wolf,
cunosc caz in care vecini cu ACEEASI speta si ACELASI avocat au obtinut sentinte diferite: unul castiga si celalalt pierde. Am rude in fam. avocati si toti spun ca nu conteaza cum pledeaza avocatul, ci cum "judeca" completul.
Asa ca omu' poate avea castig de cauza si cu un avocat habarnist, care "nu stie ce vorbeste". :nod:

bad wolf

Sper sa gasesc cararea corecta !