sesizare

Creat de iulian c, Feb 01, 2012, 09:00 PM

« precedentul - următorul »

bad wolf

#15
Citat din: DorinMuresanPai din moment ce spune ca topograful i-a cerut inca odata toate actele si sa-i mai plateasca odata documentatia deoarece au trecut 30 de zile banuiesc ca e proprietarul...parerea mea e ca a vorbit cu un avocat si i-a cerut respingerea pentru a putea face demersurile in instanta pe baza unor documente oficiale si nu baza unor povesti.

Esti sigur ca topograful spune asta? Eu cred ca proprietarul spune asta.
Stii de ce ?
Pentru ca vrea sa deschida un proces de revendicare sau de tolburare de posesie(penal), asta cred eu.
Numai a a fost sfatuit gresit .
Dar despre asta discutam numai daca va fi cazul.
Sper sa gasesc cararea corecta !

bad wolf

#16
Citat din: cristeava informam ca incepand cu data de 06.02.2012 dosarele privind receptie tehnica si receptie tehnica expertiza judiciara vor contine obligatoriu fisier cpxml (v. 2.78.11)


poate cineva sa-mi spuna ce se vrea prin asta???????????
ciudat :)

Ai iteles gresit.
Expertizele nu se receptioneaza ci se avizeaza, iar acestea nu se avizeaza toate ci numai pentru care se solicita avizarea de catre instanta.

De obicei se solicita avizare pentru actiunile in constatare, uzucapine si  pe legile fomdului funciar .
Se`solicita pentru a se face inscrierea din oficiu  a sentintei atunci cand aceasta rane definitiva si irevocabila.
ca sa intelegi ar fi bine sa citesti ordinul de pe site-ul ancpi.ro.
Sper sa gasesc cararea corecta !

DorinMuresan

#17
Citat din: bad wolf
Citat din: DorinMuresanPai din moment ce spune ca topograful i-a cerut inca odata toate actele si sa-i mai plateasca odata documentatia deoarece au trecut 30 de zile banuiesc ca e proprietarul...parerea mea e ca a vorbit cu un avocat si i-a cerut respingerea pentru a putea face demersurile in instanta pe baza unor documente oficiale si nu baza unor povesti.

Esti sigur ca topograful spune asta? Eu cred ca proprietarul spune asta.
Stii de ce ?
Pentru ca vrea sa deschida un proces de revendicare sau de tolburare de posesie(penal), asta cred eu.
Numai a a fost sfatuit gresit .
Dar despre asta discutam numai daca va fi cazul.

Ori tu nu ai inteles ce am spus eu,ori eu nu inteleg ce  ai vrut sa spui tu:)...ce anume am spus eu ca spune topograful?
Cam aceeasi parere am avut-o si eu ca si tine,doar ca eu nu m-am gandit la deschiderea unui proces penal ci la unul civil...Sau m-am facut inteles chiar asa de rau?

heruvim

#18
Citat din: iulian cnu am nici un interes. decat ca nu acept sa fiu furat. ma suprapun sigur, am fost in audienta la registratura si mi sa spus ca intradevar apare suprapunerea si nu intelege de ce nu mi sa dat nota de respingere pt suprapunere. tot atunci mi-a aratat pe monitor ca mie mai mia ramas din 24m doar 3,80 m si ca restul locului sa-l iau dincolo de acea persoana ca a ramas loc acolo. de ce sa mi se desparta locul? doar ca sa nu-l mute pe el la locul lui? acum topograful imi cere iar toate actele si sa platesc din nou alt cadastru pt ca acela nu mai este falabil finca a trecut 30 zile. aici cumva este incompetenta topografului? mia zis ca nu a facut rost de coordonate si din acea cauza nu a depus actele in termen


Sigur nu trece vreo autostrada pe amplasamentul tau??? Poate cineva cu relatii sus puse a ochit ca pe acolo urmeaza sa se "intample" vreo lucrare de expropriere si te-a mutat...fortat.
Eu zic sa ii chemi in instanta pe toti: topograf,ocpi,inspector.Numai asa vei vedea cine a "gresit"
Topografia este o stiinta exacta..si totusi sunt mult prea multe situatii incerte/inexacte.Nu ar trebui sa se intample asa.
Personal cred ca esti supus unei ciordeli ordinare tipica oficiilor de cadastru de pe la noi.

bad wolf

#19
Citat
Citat
CitatPai din moment ce spune ca topograful i-a cerut inca odata toate actele si sa-i mai plateasca odata documentatia deoarece au trecut 30 de zile banuiesc ca e proprietarul...parerea mea e ca a vorbit cu un avocat si i-a cerut respingerea pentru a putea face demersurile in instanta pe baza unor documente oficiale si nu baza unor povesti.

Esti sigur ca topograful spune asta? Eu cred ca proprietarul spune asta.
Stii de ce ?
Pentru ca vrea sa deschida un proces de revendicare sau de tolburare de posesie(penal), asta cred eu.
Numai a a fost sfatuit gresit .
Dar despre asta discutam numai daca va fi cazul.

Ori tu nu ai inteles ce am spus eu,ori eu nu inteleg ce  ai vrut sa spui tu:)...ce anume am spus eu ca spune topograful?
Cam aceeasi parere am avut-o si eu ca si tine,doar ca eu nu m-am gandit la deschiderea unui proces penal ci la unul civil...Sau m-am facut inteles chiar asa de rau?

Am explicat.
Am considerat ca @iulian c este proprietarul terenului si nu topogragul, iar tu invers, la asta ma refeream cand am spus ca era bine sa fi asteptat raspunsul sau. Nimic altceva.

Modificat de bad wolf (03-02-2012 00:48:02)
Sper sa gasesc cararea corecta !

bad wolf

#20
Citat din: heruvim
Citat din: iulian cnu am nici un interes. decat ca nu acept sa fiu furat. ma suprapun sigur, am fost in audienta la registratura si mi sa spus ca intradevar apare suprapunerea si nu intelege de ce nu mi sa dat nota de respingere pt suprapunere. tot atunci mi-a aratat pe monitor ca mie mai mia ramas din 24m doar 3,80 m si ca restul locului sa-l iau dincolo de acea persoana ca a ramas loc acolo. de ce sa mi se desparta locul? doar ca sa nu-l mute pe el la locul lui? acum topograful imi cere iar toate actele si sa platesc din nou alt cadastru pt ca acela nu mai este falabil finca a trecut 30 zile. aici cumva este incompetenta topografului? mia zis ca nu a facut rost de coordonate si din acea cauza nu a depus actele in termen


Sigur nu trece vreo autostrada pe amplasamentul tau??? Poate cineva cu relatii sus puse a ochit ca pe acolo urmeaza sa se "intample" vreo lucrare de expropriere si te-a mutat...fortat.
Eu zic sa ii chemi in instanta pe toti: topograf,ocpi,inspector.Numai asa vei vedea cine a "gresit"
Topografia este o stiinta exacta..si totusi sunt mult prea multe situatii incerte/inexacte.Nu ar trebui sa se intample asa.
Personal cred ca esti supus unei ciordeli ordinare tipica oficiilor de cadastru de pe la noi.

Topografia nu este o stinta.Este o aplicatie amaimultor stiinte. Si este pe departe de a fi exacta. Si stim cu totii de ce.
Ar fi bine sa nu mai comparati rezultatele masuratorilor topografice rezultatele unei balante analitice !
Sper sa gasesc cararea corecta !

PULEIMEN

Eu tot n-am inteles ce doreste. Nu-i convine geometria imobilului, are o suprafata mai mica, se suprapune virtual, real?  Si asa da o declaratie prin care isi asuma raspunderea ca poate fi repozitionat, deci nu inteleg demersul respectivului pe partea de cadastru. Sa se duca in instanta pentru alte actiuni.

DorinMuresan

#22
Citat din: bad wolf
Citat din: DorinMuresan
Citat din: bad wolfEsti sigur ca topograful spune asta? Eu cred ca proprietarul spune asta.
Stii de ce ?
Pentru ca vrea sa deschida un proces de revendicare sau de tolburare de posesie(penal), asta cred eu.
Numai a a fost sfatuit gresit .
Dar despre asta discutam numai daca va fi cazul.

Ori tu nu ai inteles ce am spus eu,ori eu nu inteleg ce  ai vrut sa spui tu:)...ce anume am spus eu ca spune topograful?
Cam aceeasi parere am avut-o si eu ca si tine,doar ca eu nu m-am gandit la deschiderea unui proces penal ci la unul civil...Sau m-am facut inteles chiar asa de rau?

Am explicat.
Am considerat ca @iulian c este proprietarul terenului si nu topogragul, iar tu invers, la asta ma refeream cand am spus ca era bine sa fi asteptat raspunsul sau. Nimic altceva.

Cred ca ar trebui sa citesti mai atent posturile mele deoarece eu nu am spus si nu am considerat nicio secunda ca iulian C ar fi topograful,chiar din contra am spus ca e proprietarul...

DorinMuresan

#23
Citat din: DorinMuresanPai din moment ce spune ca topograful i-a cerut inca odata toate actele si sa-i mai plateasca odata documentatia deoarece au trecut 30 de zile banuiesc ca e proprietarul...parerea mea e ca a vorbit cu un avocat si i-a cerut respingerea pentru a putea face demersurile in instanta pe baza unor documente oficiale si nu baza unor povesti.

DorinMuresan

#24
Citat din: DorinMuresan
Citat din: bad wolf
Citat din: DorinMuresanOri tu nu ai inteles ce am spus eu,ori eu nu inteleg ce  ai vrut sa spui tu:)...ce anume am spus eu ca spune topograful?
Cam aceeasi parere am avut-o si eu ca si tine,doar ca eu nu m-am gandit la deschiderea unui proces penal ci la unul civil...Sau m-am facut inteles chiar asa de rau?

Am explicat.
Am considerat ca @iulian c este proprietarul terenului si nu topogragul, iar tu invers, la asta ma refeream cand am spus ca era bine sa fi asteptat raspunsul sau. Nimic altceva.

Cred ca ar trebui sa citesti mai atent posturile mele deoarece eu nu am spus si nu am considerat in nicio secunda ca iulian C ar fi topograful,chiar din contra am spus ca e proprietarul...

heruvim


                  
bad wolf a scris:


heruvim a scris:


iulian c a scris:

nu am nici un interes. decat ca nu acept sa fiu furat. ma suprapun sigur, am fost in audienta la registratura si mi sa spus ca intradevar apare suprapunerea si nu intelege de ce nu mi sa dat nota de respingere pt suprapunere. tot atunci mi-a aratat pe monitor ca mie mai mia ramas din 24m doar 3,80 m si ca restul locului sa-l iau dincolo de acea persoana ca a ramas loc acolo. de ce sa mi se desparta locul? doar ca sa nu-l mute pe el la locul lui? acum topograful imi cere iar toate actele si sa platesc din nou alt cadastru pt ca acela nu mai este falabil finca a trecut 30 zile. aici cumva este incompetenta topografului? mia zis ca nu a facut rost de coordonate si din acea cauza nu a depus actele in termen



Sigur nu trece vreo autostrada pe amplasamentul tau??? Poate cineva cu relatii sus puse a ochit ca pe acolo urmeaza sa se "intample" vreo lucrare de expropriere si te-a mutat...fortat.
Eu zic sa ii chemi in instanta pe toti: topograf,ocpi,inspector.Numai asa vei vedea cine a "gresit"
Topografia este o stiinta exacta..si totusi sunt mult prea multe situatii incerte/inexacte.Nu ar trebui sa se intample asa.
Personal cred ca esti supus unei ciordeli ordinare tipica oficiilor de cadastru de pe la noi.


Topografia nu este o stinta.Este o aplicatie amaimultor stiinte. Si este pe departe de a fi exacta. Si stim cu totii de ce.
Ar fi bine sa nu mai comparati rezultatele masuratorilor topografice rezultatele unei balante analitice !


Cie a facut asta???Am zis eu ceva de vreo balanta analitica????
 http://www.3xforum.ro/img/smilies/mad.png">
In principiu daca doi sau trei topografi diferiti masoara aceeasi suprafata de teren ar trebui sa aiba rezultate similare...insa la noi sunt multi "experti" care nu fac legare la retea ci mai degraba "trag" pe ortofotoplan.Tu sa imi spui de ce nu este exacta,eu personal unde am lucrat si am dat peste alti topografi adevarati nu am avut rezultate aberante



               

ali_rosca


                  
DorinMuresan a scris:


ali_rosca a scris:


iulian c a scris:

buna seara. unde pot face o sesizare ocpi-ului pt ca nu imi da nota de respingere pt suprapunere? stiind ca am depus actele ca sa se suprapuna.


incredibil asa ceva .... poate totusi nu te suprapui...ai avut baza de date de la ei?
daca este pe extravilan si este facuta intabulare incerta la parcela cu care vrei tu sa te suprapui (pozitionarea parcelei incert cu posibilitatea de a fi modificata forma si suprafetei ei) in mod sigur parcela a fost modificata pentru ca aceasta suprapunere sa nu se intample...


Si cine a modificat parcela pentru ca aceasta sa nu se mai suprapuna?inspectorul?asa de buna voie si nesilit de nimeni?Nu cred una ca asta si daca pe intravilan poti sa faci rectificari de amplasament si diminuari de suprafata in baza unor declaratii autentice si procese verbale de buna vecinatate in extravilan doar in baza unui plan parcelar se va face orice repozitionare si diminuare de suprafata.


da se fac modificari din oficiu daca parcela pe care s-a suprapus el este facuta incert


_______________________________________
Sunt un biet licenţiat,
Am şi master, doctorat,
Dar vă-ntreb, ca inginer:
- Îmi ajung... să fiu şomer?


               

DorinMuresan


                  Se fac, dar daca citesti si celalalte posturi ai sa vezi in ce imprejurari.


               

iulian c


                  vad ca exista o nelamurire pe aici
     sunt propietarul.



               

DorinMuresan


                  Nu e nicio nelamurire,doar niste neintelegerihttp://www.3xforum.ro/img/smilies/smile.png">