se poate schimba destinatia unui teren fara acordul proprietarului

Creat de draghi, Dec 18, 2011, 01:21 PM

« precedentul - următorul »

draghi

buna ziua.am si eu o problema.sunt proprietar al unui teren extravilan/pasune ,pozitionat foarte bine, adica este lipit de intravilanul unei comune.pana aici toate bune si frumoase.doar ca nu de mult am aflat ca primaria este in faza finala cu realizarea  unui nou PUG in care terenul meu devine un teren intravilan dar ca destinatie va fi spatiu verde . m-am interesat si am aflat ca pe un teren declarat spatiu verde  in PUG nu pot construi nimic.va rog sa-mi spuneti daca primaria poate faca asa ceva fara acordul meu  si cam ce ar trebui sa fac eu ca sa nu pierd dreptul de folosi acest teren.
am uitat sa mentinez ca am titlu  de proprietate pe acest teren,este intabulat si are  CF.

Mit

Luati legatura cu Costica Constanda si vedeti cum a reusit el sa construiasca intr-un parc;  :uimit: ba mai mult, Primaria Bucurestiului mai ii da si cateva mil. de EUR. :uimit:  :uimit:
Datorita unora ca dvs., in viitorul apropriat, vom planta gazon in jardiniere amplasate pe acoperis.:nebun:
PUG-ul este PUG, aveti dreptul sa-l contestati in instanta si sa cereti o expropriere pt. cauza de utilitate publica. Aici, consultati un avocat specializat pe probleme de fond funciar, nu pe divorturi. Deasemenea, PUG-ul este supus dezbaterii publice, deci, puteti actiona in consecinta. Faceti valuri pe la Primarie...  :hi:

draghi

mda....ideea este ,din punctul meu de vedere,a nerespectarii dreptului de proprietate.eu doresc sa construiesc pe terenul meu.pe care sunt proprietar,cu acte. unde va veti bucura dv de gazon (pe un teren public sau jardiniera)  nu cred ca este raspunsul la problema pusa de mine.repet , ca poate nu ati inteles, terenul este proprietatea mea,intabulata,cu cf.intrebarea este:ma poate priva de dreptul de proprietate si implicit dreptul de folosinta a terenului MEU, fara acordul meu,un PUG? valurile care le fac sunt ,si le fac,sunt momentan nesesizabile,toti dau din umeri si nimeni nu zice nimic. exista si niste interese in zona(chiar daca e criza).am luat si un avocat,specializat in cadastru(dar si divorturi).dar avocatii ca si avocatii....totul se poate si totul are un tarif....

p.s.
va inteleg amaraciunea legata de spatiile verzi.sunt insuficiente iar cele existente sunt pe duca...Dar ele apartin domeniului public...daca dv credeti ca din cauza mea nu o sa mai puteti alerga pe un gazon verde si frumos ...cred ca sunteti putin suparat azi si nu ati gandit foarte bine raspunsul la intrebarea mea.
va rog sa ma scuzati daca v-am suparat .

Anton Pann

ha ha HA  domnule Draghi, se poate ? A-ti gresit interpretarea raspunsului dat de  Mit cu .180 de grade sexa.   Va rog mai cititi-l de cate ori este nevoie pentru ca acolo este raspunsul corect .

bad wolf

Sper sa gasesc cararea corecta !

Mit

Bad Wolf,
PUG-ul UAT-ului unde are @draghi terenul este in dezbatere publica. Deci este pe hartie si nici macar finalizat. Omu' poate sa participe la dezbaterile publice.
Cand va fi GATA PUG-il, atunci abia vorbim de ce-ai spus tu, adica sa fie despagubit.
Ai zis ca ai lucrat la autostrazi, investitii, etc. Cum e acolo? Nu face proiectantul proiectul autostrazii pana nu il despagubeste pe nea Gica Contra? NU! Se face proiectul, iar inainte de punerea in opera a proiectului se face exproprierea. Sa fii sanatos cate PUG-uri am facut; drumurile pe teren sun de 4m iar pe PUG 36 m si asta nu inseamna ca de maine ii ia cineva terenul omului fara o despagubire justa.
 :hi:

draghi

asa este dl.mit...momentan este pe hartie si am aflat ca ar fi in faza de finalizare...eu nu stiu sa se fi facut vreo dezbatere publica...cu public.in situatia mea este si un consilier din cadrul primariei care nu a stiut nimic pana nu i-am spus eu.iar eu am aflat pur si simplu intamplator.cred ca daca s-ar fi facut vreo dezbatere publica reala ar fi stiut si ceilalti prprietari 5 la numar din care 3 sunt din satul respectiv.toata tarlaua pe care ei vor sa o faca spatiu verde este de aproximativ 4 ha.fiind bine pozitionata si foarte aproape de utilitati ,nici unul din proprietari nu vrea sa plece de acolo.si nici eu nu doresc .
banuiesc,ca se poate rezolva prin instanta.sau cel putin asa sper.dar e un drum lung si anevoios si costisitor.de aceea as vrea sa stiu daca pot face ceva concret inainte de a fi gata Pug-ul...

avocatul m-a sfatuit sa cer un certificat de urbanism si deabea dupa ce voi primi un raspuns concret in scris ,sa-i actionez un judecata.ceea ce am si facut...inca astept rasunsul.am vb si cu ceilalti proprietari si i-am sfatuit sa faca la fel.si ei sunt dispusi sa dea in judecata primaria.cel mai probabil ne vom asocia si vom apela la aceelasi avocat.
dar eu totusi nu inteleg cum poate o institutie sa schimbe destinatia unui teren fara acordul prprietarului.fara sa fie expropriat,confiscat sau nationalizat...

Anton Pann

cred ca in primul rand trebuie adresata catre institutia care are spre avizare PUg ul , o contestatie scrisa , in care sa se exprime pozitia dumneavostra . Sau fiecare din cei afectati sa trimita acesta contestatie . Asta in faza de dezbatere publica. trebuie sa faceti si dovada ca pe cale administrativa a ti facut demersurile legale.

bad wolf

Sper sa gasesc cararea corecta !

Mit

Corerct ce zici,
Si toti nemultumitii si nedre-ptatitii se adreseaza justitiei.
Iar inceperea unei lucrari pe terenul unei terte persoane se numeste daca nu ma-nsel, TULBURARE DE POSESIE si e penal!!!  :hi: