Rectificare suprafata in plus

Creat de mitsu, Apr 13, 2011, 02:56 PM

« precedentul - următorul »

kod


Anton Pann

1. "DE FACTO" = nu exista in codul civil sau in regulamentele ANCPI .
2. referitor la  "sa dea in judecata Consiliul local , pentru a fi pus in posesie cu terenul care il stapaneste de fapt " -nu ai precizat ce actiune !!!  probabil te referi la rectificare suprafata Cf - vezi ca trebuie sa dai in judecata si vecinii , sa le consulti actele si ..............cu o ruleta sau doar pe planuri expertul va zice ca ai ocupat 1/2 din parcela vecinului . Nu trebuie sa masoare , pune doar planurile pe care le gaseste si face trimitere la puncte fixe si suprafete rezultate din planuri si puncte comune plan-teren . 

Fiecare caz are tratament specific, nu semana unul cu altul. Si atentie..... judecatoriii pot sa respinga actiunea daca nu vii cu cerere foarte clara - revendicare -rectificare -actiune in constatare -sau altceva -  cu precizarea temeiului legal si sprijinita de o expertiza edificatoare. 
Daca ai facut actiune de rectificare si e cazul de .......... uzucapiune .. ai incurcat-o . 
SI ETC ETC ETC ETC

Hakan

Despre ce acte vorbesti? Ce tip de act?
Ai zis ca e vorba de"- suprafata din acte - de la registrul agricol - probabil declarata si nu masurata".
E vorba doar de suprafata din registrul agricol sau exista si acte?
Si eu sunt tot din prahova si mi-au iesit lucrari de tipul acesta.Dar sunt multe cazuri
in functie de tipul de act.
Daca poti, da detalii.

Kaleh

Anton Pann: Bineinteles ca e vorba de uzucapiune. Doar si cazul prezentat de mine mai sus era clar, oamenii au fost obligati VERBAL sa mute gardul linga noua sosea creata pentru accesul la A1. Si asta a fost tot, li s-a dublat  (sau si mai si) suprafata. Dat fiind ca asta se intimpla prin aii 70, existau toate conditiile sa uzeze de dreptul de uzucapiune. Vecinii din stinga-dreapta erau si ei in aceeasi situatie, toate limitele dinspre strada s-au mutat spre nord. Iar vecinul din spate, NUFARUL, ce sa mai zic, are acte pe sub 1 ha, si in realitate ocupa mult mai mult.

Kaleh

Chiar si in cazul unei hotariri a Consiliului Municipal, sau a unui decret prezidential, nu se schimba mare lucru. Oamenii au folosit si ingrijit netulburati diferenta de teren timp de 30 ani, fara ca o persoana fizica, juridica sau organ al statului sa faca vre-o opozitie... Pe planurile cadastrale este trecuta suprafata reala, pentru suprafata reala se plateau impozite. Nu era un caz izolat de "haiducie funciara", toata strada - de la ultimul bloc din Militari si pina la stadionul de la CET era in aceeasi situatie. Solutia gasita de mine a fost una de criza, proprietarul nu avea timp de proces (era simplu, la vremea aceea pentru astfel de cazuri de uzucapiune nici nu se mai prezenta juristul primariei la proces). Omul voia sa vinda, cumparatorul a fost de acord cu varianta mea si cei de la OCPI nu au avut nici o obiectie.

dora3mira

Mare atentie - a intocmi o documentatie cadastrala pe o suprafata de 3000 mp ( de pilda...) si a avea din act - 2600mp , cu toata avizarea OCPI si precizarea din extrasul de informare ca 3000mp sunt real masurati fata de 2600mp din act - NU INSEAMNA CA PROPRIETARULUI I-A FOST INTABULAT DREPTUL DE PROPRIETATE PE 3000MP CI NUMAI SI NUMAI PE 2600MP DIN ACT !
 Proprietarul va fi impozitat pe toata suprafata de teren de 3000mp dar pentru a avea acte pe toata suprafata de teren, dupa perioada de timp precizata de lege si in conditiile aratate de aceasta - va putea solicita in instanta sa-i fie confectionat act de proprietate !

kod

da, asta mi se pare alta aberatie, adica la ce bun sa-i mai scrie suprafata reala de x mp, si suprafata din act de y mp, unde ati mai vazut voi asa ceva (nu in romania) sa ai un act autentic cu 2 suprafete diferite asupra aceluias imobil, asta-i hotie pe fata !
Exact dora iti impoziteaza dupa suprafata reala masurata mai mare, dar daca vrei sa faci ceva tranzactii (si nu numai), hopa nu mai e bine, trebuie rectificare, instante si alte porcarii ca sa ce ?
Ca sa-ti obti dreptul tau de proprietate, care in fapt nu l-ai pierdut niciodata.
uite cum te fura statul pe fata!

dora3mira

Pai ... abia de cand fac expertize inteleg si eu logica ! Uite cum este ....
Daca se trezeste vecinul si te da in judecata ca nu-si are terenul tot ... o sa cam muti gardul , ca asta e ! Dar daca ai sansa si vreme de 15-20 de ani nu te tulbura nimeni si esti de buna credinta si platesti impozit , ai sansa sa te capeti "pe degeaba" cu acel teren - ma rog, o sa te mai coste procesul de confectionare a actului  de proprietate si ... o expertiza cu suprafata de teren real masurata  :D

Dar de cei care au teren mai putin si ca sa se vada bietii de ei cu CF .... ce zici ?
Ca .... prima intrebare de i-o pun omului stii care este ? Ganditi-va bine de tot , ca daca acceptati suprafata real masurata , in vecii vecilor nu o mai puteti recupera ! Iar daca vreti sa o recuperati , numai si numai prin proces se poate - dar pentru asta nu solicitati CF mai intai - ca asa ramane terenul batut in cuie !

kod

nimic la noi nu e batut in cuie, in schimb cu referire la suprafete, nu stiu in alte parti cum sunt dar la noi in Ardeal, din cate masuratori (de cadastru am avut) mai toate (peste 90%) aveau suprafata reala mai mare decat in acte (or fi toti hoti, or fi prosti, or fi mintit sa plateasca impozit mai putin, or fi fost prost masurate, n-or fi fost masurate, o fi alba , o fi neagra ...habar n-am) dar stiu ca limitele alea de gard intre vecini, de buna credinta nu le-a mutat nimeni de zeci de ani poate mai bine ...
Si aici vorbesc in special pe intravilan, unde pe hartile alea unguresti mai pot arata cu precizie de cativa metri suprafata care a fost acum 100 de ani :D (si culmea nu de putine ori e aproape la fel cu cea "reala" masurata de mine, nu cu cea din "acte" care este mai mica)
Asa ca, m-am obisnuit sa fac A18 preventiv si cateva poze cu gardurile/limitele pe unde masor, ca-s aproape sigur ca nu vor "bate" suprafetele.
Daja asta nu mai poate fi numita incertitudine, nestiinta sau pura intamplare ;)

John Doe

Cum zicea Eminescu: e lung pamantul, ba e lat, ba e rotund, ba e patrat...

cjk


                  Salut! Eu sunt din Mehedinti iar la noi merge p-v de vecinatate unde semneaza toti vecinii proprietatii in cauza incusiv primaria,romsilva,etc. Ideea e ca tu sa trimiti convocarile pt o anumita data cand poti tu dar sa iei in calcul ca trebuie sa trimiti convocarile cu 7 zile inainte de ex tu ii convoci pt data de 8.06.2011 trimiti convocarile pe 01.06.2011. Daca nu semneaza un vecin nu e problema pt ca poti atasa la documentatie confirmarea de primire si nu constituie o piedica la inscrierea in CF a documentatiei tale. Eu am gasit si 800mp mai mult decat suprafata din act si a mers.Sper ca am fost destul de explicit. Se fac si poze la limitele de proprietate pe care scrii N-numele vecinului S-numele vecinului etc

Modificat de cjk (22-05-2011 10:45:00)



               

teodora


                  buna ziua
 va rog sa mi acordati cateva minute si sa ma ajutati in rezolvarea problemei mele. totul a inceput in vara aceasta cand mama a vrut sa faca cartea funciara,la masuratori  s au descoperit cam 200mp in minus;intamplarea face k persoana care a masurat terenul mamei,in urma cu cativa ani i a facut cartea funciara vecinei noastre unde a descoperit un plus de aproape 200mp,pe care l a trecut in cartea funciara ca plus ,nu stim de existenta procesului verbal de vecinatate,poze sau ce mai trebuia. am intrerupt efectuarea cartii funciare si am deschis un proces.ce sanse avem sa recuperam diferenta de teren ? multumesc



               

John Doe


                  @teodora: Ti-am raspuns pe privat. Nu stiam ca ai postat si aici.