Trasare gresita sau aliniere gresita

Creat de astrul, Mai 26, 2011, 01:41 AM

« precedentul - următorul »

bogdy


                  topograful acela nu a gresit cu nimic ! probabil a trasat ce a fost in anexa 11 avizata de ocpi-ul respectiv.


               

astrul


                  Corect, si eu sunt de aceeasi parere. Singura sa "greseala" a fost ca si-a lasat clientul confuz, fara a pune o intrebare la primarie. Ei intre ei sigur se inteleg mai bine si se gaseste o rezolvare mai simpla, decat aceea de a fugi clientul pe la toate usile de a pune intrebari.

Cosmarul continua, cadastristul primariei nu poate da pv de trasare pentru ca nu s-a facut rectificare in zona. Ori sa fac o declaratie la notar ca sunt de acord cu acea rectificare si atunci voi avea acel pv, ori sa strang toti vecinii pentru a fi de acord si de a demara procedura de rectificare.
Super! Am platit de 2 ori acelasi serviciu si inca nu stiu daca e ok sa-mi plantez gardul.
Cred ca o sa-mi dau nr. de telefon pe net, poate voi reusi sa scot toata breasla topometristilor din criza http://www.3xforum.ro/img/smilies/smile.png"> Mai fac vreo 3-4 poate totusi cineva se va indura sa-mi explice cum vine treaba. Bineinteles pe banii mei. Bani mai am, dar pentru casa, insa ce nu face omul pentru o amarata de hartiuta care sa-i ateste unde ii e locul pe pamant.
Daca mi-as face si eu de aceeasi maniera meseria, as ajunge sa scotocesc prin tomberoane.

Scuzati-mi indignarea, dar o asemenea lipsa de profesionalism, rar am mai vazut. Sambata cand am facut intarusarea cu cadastristul primariei, cand am intrebat de pv, mi-a spus sa vin luni sa-l iau deoarece trebuie sa verifice nu stiu ce coordonate. Azi ma duce cu zaharelul, mai tarziu, ca-i plecat seful mare, pana la urma ca nu poate da pv de intarusare ca nu-i facuta rectificarea.
Pai atunci, om bun, pentru ce am platit 4 bete infipte in pamant daca n-am o hartiuta la mana? Alea le dadeam si eu la ruleta si sfoara.

Modificat de astrul (30-05-2011 15:43:08)



               

mrdouble


                  Cu 2 ani mai tarziu se pare ca m-am lovit si eu de o problema similara intr-o alta parte din tara.

As fi curios cum ai rezolvat pana la urma problema, astrul. Mii de multumiri!



               

astrul


                  Am intarusat conform situatiei reale din teren. Bineinteles ca nimeni n-a dat vreun proces verbal, primaria merge pe burta si da receptii pentru ca stie ca problema nu-si va gasi rezolvare, interesele sunt prea mari pentru cei care au mutat loturile si au translatat aproape toate parcelele din zona respectiva, doar daca toti, dar absolut toti proprietarii semneaza pentru rectificare, ceea ce nu se va intampla prea curand.
E una din situatiile alea in care prea multe nu ai ce face.
Eu oricum am decis sa-mi amplasez casa la o limita fata de gard astfel incat, orice s-ar intampla pe viitor sa nu fiu afectat. Poate doar cu o stramutare de gard.
Stiu ca poate informatia nu prea te ajuta, dar asta e situatia, asa se rezolva lucrurile la noi.