Lotizare din expertiza

Creat de doara.florin, Apr 07, 2011, 01:23 AM

« precedentul - următorul »

doara.florin

O parcela de 10000 mp s-a impartitit in 4 parcele,cate una pentru fiecare dintre cei 4 proprietari!Problema e ca pe sentinta imi apare numarul cadastral 34/1 la fiecare din proprietari adica Ana are  Parcela 34/1 cu suprafata de 3018 ,Vasile ale parcela 34/1 cu suprafata de 3018 , Petrica are Parcela 34/1 cu suprafata de 1808 si Ion are Parcela 34/1 cu suprafata de 2156.In raport nu imi spune cum s-au lotizat adica nu imi spune  ca Ana are vecin la N pe Ion sau pe Vasile!Plus de asta pe procesul verbal de punere in posesie al omului(decedat) scrie ca are parcela 34/20 de 10000 mp ,nicidecum 34/1 !

Solutii??

bad wolf

#1
Citat din: doara.florinO parcela de 10000 mp s-a impartitit in 4 parcele,cate una pentru fiecare dintre cei 4 proprietari!Problema e ca pe sentinta imi apare numarul cadastral 34/1 la fiecare din proprietari adica Ana are  Parcela 34/1 cu suprafata de 3018 ,Vasile ale parcela 34/1 cu suprafata de 3018 , Petrica are Parcela 34/1 cu suprafata de 1808 si Ion are Parcela 34/1 cu suprafata de 2156.In raport nu imi spune cum s-au lotizat adica nu imi spune  ca Ana are vecin la N pe Ion sau pe Vasile!Plus de asta pe procesul verbal de punere in posesie al omului(decedat) scrie ca are parcela 34/20 de 10000 mp ,nicidecum 34/1 !

Solutii??

Probabil ca expertiza a fost efectuata de un expert agricol specializat in partaje , iar partile si judecatorii nu au vazut nimic, sau poate fi o eroare de dactilografiere .
In orice caz se peoate rezlva printr-o actiune de rectificare eroare materiala.
Sper sa gasesc cararea corecta !

doara.florin

Multumesc de raspuns!Totusi daca nu e un deranj mare sau nu este un raspuns la indemana imi puteti spune si daca exista o lege pentru asa ceva?

dora3mira

#3
Citat din: doara.florinO parcela de 10000 mp s-a impartitit in 4 parcele,cate una pentru fiecare dintre cei 4 proprietari!Problema e ca pe sentinta imi apare numarul cadastral 34/1 la fiecare din proprietari adica Ana are  Parcela 34/1 cu suprafata de 3018 ,Vasile ale parcela 34/1 cu suprafata de 3018 , Petrica are Parcela 34/1 cu suprafata de 1808 si Ion are Parcela 34/1 cu suprafata de 2156.In raport nu imi spune cum s-au lotizat adica nu imi spune  ca Ana are vecin la N pe Ion sau pe Vasile!Plus de asta pe procesul verbal de punere in posesie al omului(decedat) scrie ca are parcela 34/20 de 10000 mp ,nicidecum 34/1 !

Solutii??


Prin indreptarea de eroare materiala vei obtine modificarea denumirii parcelei din 34/1 in 34/20 - se face dovada cu TP - nu cu procesul verbal de punere in posesie - pentru asa ceva nu ai nevoie de temei legal.

Cred ca partajul a fost amiabil ... ca atare ... pentru ca a fost omisa precizarea in clar pe expertiza cine e invecinat cu cine in aceasta iesire din indiviziune ... daca as avea un asemenea caz as intocmi un proces verbal de trasare limite imobil - pentru fiecare dintre cei 4 si o copie as atasa in documentatia prin care as solicita intabularea . Cred ca cei patru stiu exact ce teren detin , inca de la inceputul procesului. Numai daca intre timp s-o fi sucit vreunul ar fi problema .... in rest, daca ei se inteleg si stiu fiecare ce si unde are .... e ok.

bad wolf

#4
Citat din: dora3mira
Citat din: doara.florinO parcela de 10000 mp s-a impartitit in 4 parcele,cate una pentru fiecare dintre cei 4 proprietari!Problema e ca pe sentinta imi apare numarul cadastral 34/1 la fiecare din proprietari adica Ana are  Parcela 34/1 cu suprafata de 3018 ,Vasile ale parcela 34/1 cu suprafata de 3018 , Petrica are Parcela 34/1 cu suprafata de 1808 si Ion are Parcela 34/1 cu suprafata de 2156.In raport nu imi spune cum s-au lotizat adica nu imi spune  ca Ana are vecin la N pe Ion sau pe Vasile!Plus de asta pe procesul verbal de punere in posesie al omului(decedat) scrie ca are parcela 34/20 de 10000 mp ,nicidecum 34/1 !

Solutii??


Prin indreptarea de eroare materiala vei obtine modificarea denumirii parcelei din 34/1 in 34/20 - se face dovada cu TP - nu cu procesul verbal de punere in posesie - pentru asa ceva nu ai nevoie de temei legal.

Cred ca partajul a fost amiabil ... ca atare ... pentru ca a fost omisa precizarea in clar pe expertiza cine e invecinat cu cine in aceasta iesire din indiviziune ... daca as avea un asemenea caz as intocmi un proces verbal de trasare limite imobil - pentru fiecare dintre cei 4 si o copie as atasa in documentatia prin care as solicita intabularea . Cred ca cei patru stiu exact ce teren detin , inca de la inceputul procesului. Numai daca intre timp s-o fi sucit vreunul ar fi problema .... in rest, daca ei se inteleg si stiu fiecare ce si unde are .... e ok.

Nu Dora! Nu vei face proces verbal de trsare !Asta-i treaba executorului judecatoresc.
Expertul doar face parcelarea pe hartie si numa pe suprafat din acte chia daca in teren gaseste o lta suprafata diferita de cea din T.P. .
Daca nu m-ai inteles voi reveni.
Sper sa gasesc cararea corecta !

Mit

Dora facea referire la situatia in care vecinii se inteleg AMIABIl asupra limitelor de proprietate. Altfel: instanta, hotarare, executor judecatoresc.  :hi:

bad wolf

#6
Citat din: MitDora facea referire la situatia in care vecinii se inteleg AMIABIl asupra limitelor de proprietate. Altfel: instanta, hotarare, executor judecatoresc.  :hi:
Chiar daca se inteleg amiabil tot au nevoie de Actiune in constatare (daca nu vor sa plateasca o avere la notar) si o experiza extrajudiciara ,care sa consfinteasca acasta intelegere ,printro sentinta definitiva si irevocabila.

Iar Dorei i-am spus ca experti nu fac decat constatari in timpul procesului, nu si punerea in aplicare a sentintelor , deci nu poate face PV de trasare.
Sper sa gasesc cararea corecta !

doara.florin

Daca cei 4 proprietari merg la notar si se face o alipire,apoi voi intabula toata suprafata de 10000 ca un imobil!Se poate asa! :)

adrianab

Ce alipire sa faca, daca toti au aceasi parcela , in cote diferite?De fapt nici nu sunt cute parti, sunt mp.Eventual, o dezmembrare.....cu declaratia fiecaruia, si semnatura fiecaruia pe plansa ca sunt deacord cu pozitia!!

Anton Pann

ceva similar mi s-a intamplat mie. Ca expert. In loc de CF 1234 am scris Cf 2003 -- era anul in care s-a scor extrasil Cf . S-a dat sentinta si.... stop. Am facut o cerere de indreptare eroare in numele meu, ca expert, la instanta si s-a rezolvat la primul termen . Cred ca si prin bunavointa judecatorului - nu am facut interventii. Traebuie incercat ceva asemanator , direct catre instanta , in prima faza :de corectare a sentintei .

Modificat de Anton Pann (19-04-2011 22:19:21)