intrebare

Creat de chiriladan, Mar 20, 2011, 05:41 PM

« precedentul - următorul »

chiriladan

parintii mei au o casa la tara pe care vor sa o vanda. Casa a fost a bunicilor din partea mamei. Terenul intravilan in sat are 1000 mp si constructia. Dar e inscris intr-un CF doar constructia si terenul de sub constructie, adica 125mp, pe numele bunicilor. Terenul in suprafata de 1000 mp a fost dat bunicului de catre stat prin anuii '70 (nu a apartinut acestuia inainte de colectivizare) dar nu exista nici un act decat CF-ul cu terenul de sub constructie si constructia. Nu exista titlu de proprietate.
            As vrea sa stiu cum se poate face succesiunea pe suprafata de 1000mp si daca am nevoie de expertiza topografica pentru acest lucru?

John Doe

Restul de suprafata a fost "lot in folosinta", cu proprietar Statul roman. Ar fi trebuit Ordinul prefectului, sau poate merge cu uzucapiune... nu stiu sigur. Altii cum au procedat in zona aia?

Anton Pann

Daca in Cf apare Statul Roman si legea 58/1974 , se face sigur cu Ordinul Prefectului . Inscrierea cu 125mp (250mp sau 800mp) mai apare in urma unei mosteniri . nu cred ca s-a dat numai 125mp pentru casa , cred ca nu ai prezentat bine datele din Cf . Deci prima data Ordinul - prin lucrare fara avizare OCPI - se emite de Prefectura , apoi operarea ordinului in Cf si apoi mostenirea la notar fara lucrare . L noi se cere la prefectura si copia cartii funciare - pentru istoricul imobilului .

Modificat de Anton Pann (21-03-2011 00:19:21)