registrul de evidenta a lucrarilor

Creat de Hakan, Ian 22, 2011, 02:49 AM

« precedentul - următorul »

Hakan

Pana pe 26 trebuie sa depunem registrul..
Am o situatie:
Sunt pfa si lucrez la o societate autorizata ANCPI.
Am realizat ca si PFA 20 lucrari.
Am realizat la societate 40 lucrari.
Pana anul trecut am facut 2 registre pe care le-am depus, primul pentru PFA, cu lucrarile numerotate 1......20, si pentru societate al doi-lea cu lucrarile numerotate 1.......xx.
Conform ordinului 107 anul acesta cum fac?
Pentru ca am inteles ca nu e bine asa.Pe OCPI intereseaza numai autorizatul persoana fizica, si trebuie sa am 1 registru cu toate lucrarile in care sa coincida conf. regulamentului nr din registru cu nr fisierului CP pentru ca stim toti sub ce nume se salveaza fisierul .
Pai da, dar lucrarile mele(pfa) sunt depuse cu fisierul CP incepand cu 1,2,3,4.... si autorizatia mea iar lucrarile pe societate incepand 1,2.3,4.......si autorizatia societatii,
cum am facut si in anii trecuti.
Are cineva vreo idee cum sa fac??

John Doe

Numarul lucrarii din registrul tau trebuie sa coincida cu numarul lucrarii din fisierul CP dus la OCPI odata cu lucrarea.
Numarul asta e putin mai dubios fiindca nu ti-l arata din prima, trebuie sa mergi la Optiuni -> Setari ca sa vezi ce-a scris, si se incrementeaza automat la salvare.

Hakan

Nu cred ca m-am facut inteles.
Stiu totul despre CP si ca trebuie sa coincida cu nr lucrarii depuse, numai ca:
Pentru lucrarile pe PFA CP-ul a fost anul trecut , de la prima lucrare incepand, de
forma: PHxyz-1-2010, lucrarea a-II-a: PHxyz-2-2010...samd pana la 20.
Pentru lucrarile pe societate CP-ul,incepand cu prima lucrare, a fost de forma:
Bzyw-1-2010, lucrarea a-II-a: Bzyw-2-2010....samd pana la 40.
Intrebarea mea era cum fac registrul MEU (PFA) care trebuie sa cuprinda TOATE
lucrarile deci cu numarul de ordine de la 1 la40, tinand cont ca eu am doua registre
unul cu numere de la 1la20 si unulde la 1 la40.
Multumesc.

John Doe

Acuma am inteles.
M-as gandi la vreun artificiu: in registrul pe care trebuie sa-l faci acuma, mai introduci o rubrica in fata numarului, care sa aiba (de exemplu) o litera sau cifra pentru lucrarile tale si alta pentru lucrarile firmei. Si daca intreaba, spui ca coloana aia e un numar de evidenta interna, iar numarul lucrarii e cel normal.
Sau iti renumerotezi lucrarile (a zis cineva ca nu e voie?); vezi din care ai mai putine si le dai numere noi, dar in registru sa scrii si numerele vechi. Ca explicatie, a fost o reorganizare la firma, ceva... s-a schimbat regulamentu si n-ai ce face, etc. -  ar trebui sa mearga.
Sa ne spui si noua cum te-ai descurcat pana la urma.

bad wolf

#4
Citat din: John DoeAcuma am inteles.
M-as gandi la vreun artificiu: in registrul pe care trebuie sa-l faci acuma, mai introduci o rubrica in fata numarului, care sa aiba (de exemplu) o litera sau cifra pentru lucrarile tale si alta pentru lucrarile firmei. Si daca intreaba, spui ca coloana aia e un numar de evidenta interna, iar numarul lucrarii e cel normal.
Sau iti renumerotezi lucrarile (a zis cineva ca nu e voie?); vezi din care ai mai putine si le dai numere noi, dar in registru sa scrii si numerele vechi. Ca explicatie, a fost o reorganizare la firma, ceva... s-a schimbat regulamentu si n-ai ce face, etc. -  ar trebui sa mearga.
Sa ne spui si noua cum te-ai descurcat pana la urma.

Nu. Cele doua registre se tin separat.
Sper sa gasesc cararea corecta !

John Doe

In acest caz regret, nu stiu cum se face un registru care sa contina toate lucrarile separat.

Hakan

#6
Dupa mine e corect ce zice bad wolf.Eu doua registre am, dar cand am intrebat inspectorul la care trebuie sa ma duc, a zis ca nu il intereseaza registrul firmei
ci registrul meu, conform art 24 alin 4. din ordinul 107. Dar cum se impaca asta cu
art.38 lit. l
http://www.ancpi.ro/images/legislatie/Ordin_al_directorului_general_al_ANCPI_nr.107_din_29.03.2010.pdf

bad wolf

#7
Citat din: John DoeIn acest caz regret, nu stiu cum se face un registru care sa contina toate lucrarile separat.

John, am spus ca lucrarile facute in nume propriu se inregistreaza intr-un registru, iar cele facute ca angajat al unei firme se inscriu in alt registru.
Sper sa gasesc cararea corecta !

nortek_b

dupa cum apare registru in anexa 8, trebe scris nr de inregistrare la ocpi, pe care nu stiu cati din noi le au in totalitate, in timp ce numele beneficiarului nu apare nicaieri, cum poti sa ti un registru de evidenta dak nu sti cn e beneficiarul ?????
important e dak ai accpetat sau nu lucrarea si din ce cauza nu ai accpetat

lacriman

Lucrarile depuse pe firma nu sunt ale tale, sunt ale firmei. Ele vor aparea in registrul firmei. Tu ocupa-te de registrul tau ca PFA. Pentru evidenta firmei va explica firma pe cine a folosit la lucrarea respectiva.

Hakan

De acor si cu bad wolf si cu lacriman dar la OCPI TREBUIE sa ma duc cu TOATE lucrarile facute de mine adica 20 PFA si 40 FIRMA cum am explicat mai sus (zic ei intr-un SINGUR registru)
Poate mai are si altcineva pareri.
Multumesc.

romeo_zsurzs

Daca firma este autorizata la OCPI, presupun ca si Ea trebuie sa tina un registru pe care il va prezenta. In cazul in care ai pus stampila proprie pe lucrarile executate la firma si ai facut si contract in numele tau si nu al firmei, atunci ele trebuie sa fie in registrul tau. :)

bad wolf

#12
Citat din: romeo_zsurzsDaca firma este autorizata la OCPI, presupun ca si Ea trebuie sa tina un registru pe care il va prezenta. In cazul in care ai pus stampila proprie pe lucrarile executate la firma si ai facut si contract in numele tau si nu al firmei, atunci ele trebuie sa fie in registrul tau. :)
Niciun patron nu-ti va permite sa stmpila proprie pe o lucrare a firmei si sa faci contract pe numele tau.Ar fi prea prost.
Sper sa gasesc cararea corecta !

bad wolf

Dar eu nu iteleg care-i problema cu verificatul registrului.
Acesta se poate face o data la 3 ani , atunci cand se face auditul, si se face la tine la sediu.
Da...stiu, unii inspectori prefera sa te cheme cu registrul la OCPI.
In acest caz eu prefer sa platesc 100 lei amenda si nu ma duc.
Sper sa gasesc cararea corecta !

Hakan

Pentru romeo_zsurzs: Da, firma este autorizata ANCPI si pe lucrari sunt puse atat stampla firmei cat si stampila mea( conf regulamentului), contractul este al firmei
dar lucrarile sunt si ale mele fiind stampilate de mine.

Pentru bad wolf: Suntem chemati TOTI autorizatii din judet(numai persoane fizice)
cu aceste registre.
Ma mira ca nu stiti dar la noi in judet in fiecare an la inceput depunem aceste registre( si asta o facem din anul 2000 de cand suntem autorizati, mai putin in anul
cand a fost brambureala cu ordinul geodezilor)
Pana anul acesta le depuneam, se uitau un pic pe ele si gata.
Anul acesta se pare ca verifica daca de ex. lucarea ta 23(CP) depusa corespunde cu cea din registru(adica sa fie 23)
De aici pleca problema mea (eu aveam 23 si la PFA si un alt 23 la firma si se pare ca nu e bine, trebuia simplificand problema sa fie de ex. lucrarea 46)
Si am uitat sa va spun: pana pe data de 12 aprilie trebuie registrul din legislatia veche si dupa 12 aprilie registrul conf ord.107, pe 13 apr. intrand in viogoare ordinul.
Oricum azi ma duc.