Lista nemultumiri fata de ANCPI OCPI BCPI

Creat de Maorientezpemovila, Noi 15, 2015, 01:59 AM

« precedentul - următorul »

Maorientezpemovila


                  Sa fiu rau in continuare?  ..  In prezent ,am vazut documentatii aprobate ce nu au tinut cont de limita unica avand cadastrul vecin la cca 30 cm ...Asa ca intre doua imobile putem avea chiar doua limite ...unice in felul lor http://www.3xforum.ro/img/smilies/smile.png">

Noroc ca ODG 700 este orientativ de la caz la caz . De exemplu fiind anexa 1.31 care desi nu apare pe formular semnatura proprietarului ,este ceruta de oficii .

Modificat de Maorientezpemovila (28-11-2015 19:57:52)



               

severcoman


                  
Maorientezpemovila a scris:

Totusi sa fim seriosi ...nu grosimea gardurilor este esenta raului. O intrebare pentru cei ce venereaza limita unica http://www.3xforum.ro/img/smilies/smile.png"> 

si

Maorientezpemovila a scris:

 Sa fiu rau in continuare ?...am vazut documentatii aprobate ce nu au tinut cont de limita unica avand cadastrul vecin la cca 30 cm ...Asa ca intre doua imobile putem avea chiar doua limite ...unice in felul lor http://www.3xforum.ro/img/smilies/smile.png"> 


1.    lucrezi de cel mult 4 ani cadastru şi ai diminuat FRONTUL STRADAL/deschiderea la drum -aşa îi zice!,  pentru racordare; vecinii din stg/dr ai celor doua imobile "intrate" peste imobilul nostru ar putea avea deci – dupa cum pui problema-, frontul stradal marit fiecare cu cate 40cm ;
2.     inspectorul a gresit atunci cand a avizat cadastrul aflat la 30cm fata de un alt cadastru existent in baza de date ; in urma intalnirilor cu pfa, s-a solicitat unor oficii intocmirea de referate doar in cazul suprapunerilor, nu si al nelipirilor de limite (cred ca exista si ceva adrese catre oficii in acest sens, in scopul deblocarii avizarilor) or, in opinia mea acest lucru este gresit, intrucat neracordarea exista atat in suprapunere cat si in nelipire.
3.    proprietarul va spune acelasi lucru pe care il spunem despre micii meseriasi cand ne dau o lucrare prost făcută : toţi sunt la fel !
4.    cazul celor trei proprietari se rezolva astfel : a. cel prejudiciat poate obţine despăgubiri chiar şi de la OCPI, chiar daca nu are calitatea procesuala ; b. vor reface gardurile pe vechiul amplasament, înţelegând că pfa a greşit atunci când a diminuat f.s. şi vor solicita repoziţionarea imobilelor;
5.    nu esti rau ca vrei sa afli alte opinii, dar greşeşti dacă te orientezi pe movila ! in opinia mea oficiile care cer semnatura procedează corect (nu poti cere tu înscrierea în numele proprietarului, dacă nu ai procură/mandat în acest scop ! > adaugă un rând în declaraţie),  odata cu modificarea O.700 se va reglementa şi semnătură pe cererea de înscriere; un topograf nu ar invoca ambiguitatile O.700 pentru propriile greseli !

Modificat de severcoman (29-11-2015 09:35:16)



               

Maorientezpemovila


                  1. Lucrati de  prea mult timp ca sa acceptati schimbari ,probabil ca aveti prieteni si prietenii in oficii  .Nu cred ca experienta mea este relevanta in discutie precum nici vechimea  dvs covarsitoare http://www.3xforum.ro/img/smilies/smile.png"> .

Ce se facea acum 20 -30de ani nu putem compara cu ce se face acum ,vorbim de alte tehnologii si alte cerinte .
Practic meseria noastra este alta astazi de ce se practica inainte. Putem compara delay ul din meseria noastra cu reticenta amiralitatii britanice de a renunta la vele in sec 19 .La fel si noi nu putem scapa de servilismul  fata de institutii  si autoritati , nici macar nu putem concepe ca exista si alte cai decat cele expuse cu intelepciune  de profesionistii     ANCPI-ului si OCPI urilor  .

Vorbeam de 2 imobile deja aprobate (caz teoretic) care respecta tolerantele in vigoare  translatate sub 20 de cm spre ,,proprietarul nostru'' Am mentionat si cuvantul deschidere daca tineti asa mult la termenul ,,deschidere la drum''.Cel din mijloc este pagubit absolut aiurea , de aplicarea limitei unice .In loc sa se foloseasc  limita unica la alte aplicatii ce tin de o privire de ansamblu .Una masuram alta trasam ...ce beneficiu imi aduce ODG 700 fata de regulamentul vechi prin limita unica? Rolul nostru si al ANCPI /OCPI-uri  este sa clarificam situatiile din teren nu sa generam viitoare litigii .


2.Si eu zic ca a gresit dupa ODG 700 -biblia calauzitoare  , ceea ce inseamna ca se aplica  africano- feudal ,,legea pamantului '' si a bunului plac .

4.Ce despagubiri sa obtina daca s-a respectat legea in vigoare ? Sa inteleg ca sunteti deacord ca limita unic este vinovata ? Cel ce a intocmit documentatia  nu a gresit , el a respectat normativele in vigoare.Personal nu vad de ce ai obliga pe cineva sa-si refaca o  documentatie ce respecta tolerantele , pentru linistea unor birocrati  platiti din banii societatii  tocmai ca sa le usureze viata .

5.Nu cred ca oficiile pot judeca ce parte din ODG 700 e rea sau buna .Legile bune sau rele se respecta !Nici noi nici ei nu avem caderea sa alem ce parte din ODG 700 SA RESPECTAM ! Exista separatia puterilor in stat , pentru ca suntem o democratie , si din cate stiu OCPI -urile trebuie sa urmeze strict cadrul legislativ.Nu mai zic ca ODG 700 este redactata de ANCPI , tatucul OCPI-urilor  ,practic o oglinda a metehnelor si dorintei de dominare a sistemului in defavoarea cetateanului si profesionistilor ce practica in domeniu.Cititile declaratia de principii de pe site-ul ANCPI si va tavaliti de ras .

Modificat de Maorientezpemovila (29-11-2015 14:45:51)



               

severcoman


                  
Maorientezpemovila a scris:

1. Lucrati de  prea mult timp ca sa acceptati schimbari ,probabil ca aveti prieteni si prietenii in oficii  .Nu cred ca experienta mea este relevanta in discutie precum nici vechimea  dvs covarsitoare http://www.3xforum.ro/img/smilies/smile.png">


tolerantele sunt aceleasi de mai bine de 20-30 de ani, experienta imi spune ca n-ai inteles nimic: vezi ca nicaieri (nu doar in O.700) nu este prevazuta toleranta de 40cm la masurarea distantelor ! *(am prieteni si la cadastru!)

Modificat de severcoman (29-11-2015 16:52:25)



               

Maorientezpemovila


                  
severcoman a scris:


Maorientezpemovila a scris:

1. Lucrati de  prea mult timp ca sa acceptati schimbari ,probabil ca aveti prieteni si prietenii in oficii  .Nu cred ca experienta mea este relevanta in discutie precum nici vechimea  dvs covarsitoare http://www.3xforum.ro/img/smilies/smile.png">


tolerantele sunt aceleasi de mai bine de 20-30 de ani, experienta imi spune ca n-ai inteles nimic: vezi ca nicaieri (nu doar in O.700) nu este prevazuta toleranta de 40cm la masurarea distantelor ! *(am prieteni si la cadastru!)


Poate imi explicati din ,,experienta dvs.''cum se poate rezolva situatia ce o discutam.
Cum ii obligam pe ceilalti doi  proprietari si autorizati  sa-si refaca documentatiile , ma repet, documentatii care respecta deasemenea reglemetarile vechi si noi ?
Ii abuzam cu ODG 700?

Ii chemam la oficiu si verbal le ,,recomandam''  o repozitionare?
Cine plateste?
Ok , deacord cu limita unica , dar cine doreste implementarea ei trebuie sa si suporte costurile ! Ma intriga cum profesionisti din domeniul nostru ,,imbratiseaza '' aberatiile legislative ale sistemului .Comunismul discretionar nu a murit in Romania ...traieste prin ODG 700 .Mai rau decat orice  ,in  opinia mea este ca  nu vedem nimic rau in asta.Avem mentalitate de sclavi eliberati  ce nu intelegem ce cautam in libertate.
Toate aceste balbaieli sunt pe seama noastra!Eu nu sunt deacord sa subventionez statul sau pe alte persoane fizice  .Nu este normal sa fii chemat pentru o lucrare  pe un termen nedefinit .
As fi deacord cu limita unica daca regulamentul de aplicare ar spune clar si raspicat (in concordanta desigur cu Constitutia si alte legi ale economiei de piata ) rezolvarea pas cu pas a tuturor situatilor intalnite sau in mare parte.
Nu poti sa arunci cateva pasaje in ODG 700 ca vrei limita unica decat intr-o tara ca Romania.ANCPI ul profita ca reglementeaza un domeniu prea tehnic ce scapa intelegerii ,,stapanirii''.

Modificat de Maorientezpemovila (29-11-2015 21:14:46)



               

severcoman


                  
Maorientezpemovila a scris:

Poate imi explicati din ,,experienta dvs.''cum se poate rezolva situatia ce o discutam. Cum ii obligam pe ceilalti doi  proprietari si autorizati  sa-si refaca documentatiile , ma repet, documentatii care respecta deasemenea reglemetarile vechi si noi ? Ii abuzam cu ODG 700?
Ii chemam la oficiu si verbal le ,,recomandam''  o repozitionare?
Cine plateste?


1. asigura-te ca ai masurat corect si verifica vecinatatile 2-3 stg/dr , eventula alte detalii sau hotare;
2. depune lucrarea corecta si mentioneaza in memoriu eventual scrie pe borderou -sa vada cine trebe!- chiar inainte de a ajunge la inspector, ca soliciti verificare la teren;
3. astepti prima reactie, s-ar putea ca inspectorul sa fie depasit de situatie si sa nu inteleaga *(nu-i spune din prima ca este obligat sa o refaca chiar el!), lasa-l sa constate ca cei doi pfa vecini au gresit si nu poti prelua aceste erori in interpretarea O.700; dca intelege, in procesul varbal cu ocazia convocarii le va cere celor doi sa repozitioneze lucrarea;
4. in caz ca nu vor, va trebui sa aplice sanctiunile din O.700; ii poti sopti discret ca OCPI ar putea sa "plateasca" pentru tinerea defectuoasa a CF..., alaturi de pfa !
(daca nu te crede, spune-i sa-si faca un cont pe forum !)
4"> te poti asptepta la o respingere in prima faza, depune pe reexaminare si mergi in audienta; ai putea sa intalnesti un ing. sef sau director care la fel sa nu priceapa...nu uita ca multi stau in birou !

era sa uit: prin 2002, pe cand e-Terra nu era, nici CAD, nici fotoplan, a doua limita trebuia sa se apropie cam la 10-15 cm fata de coordonatele vecinului, altfel una era gresita !



               

Maorientezpemovila


                  Va repet  , este o situatie inventata pentru discutie.Solutiile spuse de dvs, sunt ok si reflecta zbaterea noastra zilnica intre capriciile unui inspector si un regulament injust,si incomplet .
Voiam prin exemplu  sa subliniez vidul de reglementare .
Oricine ar fi obligat sa refaca o lucrare e a respectat normativele in ziua depunerii ar trebui sa refuze .Daca ar fi sanctionat ar trebui sa conteste laANCPI si in final in instanta . Nu mi se pare normal sa facem munca patriotica dupa cum bate vantul legislativ .

Modificat de Maorientezpemovila (29-11-2015 22:36:38)



               

severcoman


                  
Maorientezpemovila a scris:

Eu daca as fi pus sa refac o lucrare ce respecta tolerantele la momentul depunerii as refuza .Daca m-ar sanctiona as merge in instanta fara discutie .


eu daca as fi proprietarul, as putea sa demonstrez (printr-un antecontract) ca nu am putut perfecta vanzarea, ca am dat dublul avansului inapoi, intrucat cumparatorul s-a razgandit, intrucat eu-vanzatorul nu am reglementat situatia juridica: imobilul a avut dupa '91 mai multe limite *(dimensiuni in acte, frontu' ala!), una la punerea in posesie, alta dupa prima vanzare, si alte dimensiuni - mai mici cu 40 cm!  la prima inregistrare; m-am adresat OCPI, care dupa verificare a constatat ca TU trebuia sa repozitionezi imobilul, dar ai scris inreferatul intocmit de inspector ca "nu repozitionezi, ca te-ai fi incadrat in nu-s ce tolerante, ordine ale voastre, care pe mine ca si proprietar nu  ma intereseaza, am fost prejudiciat si rog judecatorul sa constate asta, chemandu-va in instanta, sa platiti dublul avansului dat de mine"...; judecatorul va cere o exertiza sa vada evolutia limitelor si sa precizeze cine - cf. O.700- era obligat sa rectifice ! in prima zi dupa referat inregistrez cererea la instanta si cer un certificat de grefa, asa, sa notez litigiul cu pfa si ocpi...; cum crezi ca va iesi ?
*(intre timp inspectorul ocpi a repozitionat din oficiu..., iese din culpa!)

Modificat de severcoman (29-11-2015 22:45:16)



               

Maorientezpemovila


                  Din discutii imi dau seama ca suntem departe de a avea o lista cat dea cat conturata  care sa fie inaintata mai sus .Ceva ,,vulturi '' incearca sa faca ,, ceva organizat'' ce vor sa cristalizeze o organizatie profesionala  in speranta de a sta la cafele cu ANCPI ul.Viitorul nostru este  sumbru http://www.3xforum.ro/img/smilies/sad.png"> .


               

Maorientezpemovila


                  
severcoman a scris:


Maorientezpemovila a scris:

Eu daca as fi pus sa refac o lucrare ce respecta tolerantele la momentul depunerii as refuza .Daca m-ar sanctiona as merge in instanta fara discutie .


eu daca as fi proprietarul, as putea sa demonstrez (printr-un antecontract) ca nu am putut perfecta vanzarea, ca am dat dublul avansului inapoi, intrucat cumparatorul s-a razgandit, intrucat eu-vanzatorul nu am reglementat situatia juridica: imobilul a avut dupa '91 mai multe limite *(dimensiuni in acte, frontu' ala!), una la punerea in posesie, alta dupa prima vanzare, si alte dimensiuni - mai mici cu 40 cm!  la prima inregistrare; m-am adresat OCPI, care dupa verificare a constatat ca TU trebuia sa repozitionezi imobilul, dar ai scris inreferatul intocmit de inspector ca "nu repozitionezi, ca te-ai fi incadrat in nu-s ce tolerante, ordine ale voastre, care pe mine ca si proprietar nu  ma intereseaza, am fost prejudiciat si rog judecatorul sa constate asta, chemandu-va in instanta, sa platiti dublul avansului dat de mine"...; judecatorul va cere o exertiza sa vada evolutia limitelor si sa precizeze cine - cf. O.700- era obligat sa rectifice ! in prima zi dupa referat inregistrez cererea la instanta si cer un certificat de grefa, asa, sa notez litigiul cu pfa si ocpi...; cum crezi ca va iesi ?
*(intre timp inspectorul ocpi a repozitionat din oficiu..., iese din culpa!)



Va iesi ca-n Romania , unde nimeni nu este vinovat .De ce as fi pedepsit daca am respectat normativele?  Poti fi pedepsit ca respecti legile tarii ? Oare cate imobile au repozitionat inspectorii din oficiu ? Din cate stiu eu nu prea se inghesuie  sa faca asta .

Modificat de Maorientezpemovila (29-11-2015 23:04:15)



               

Maorientezpemovila


                  Si ma intorc la blestematia de limita unica  .Nu era mai simplu pentru toti daca nu exista ? Numai discutia noastra demonstreaza ce inoportuna este . Pot dezvolta softuri in paralel sa construiasca limite unice  sau sa bibileasca manual baza de date ori  sa faca licitatie pentru asta .Era mai bine  sa  lase sistemul vechi care era cat de cat  functional .

Modificat de Maorientezpemovila (29-11-2015 23:19:50)



               

cioro


                  Cu ceva timp in urma, pe vremea cand se lucra la eterra, a fost o idee ca limitele care erau intr-o anumita toleranta sa fie ajustate automat de catre aplicatie a.i. sa existe topologie pe imobile cu multiple avantaje din perspectiva GIS. Masuratorile originale sunt oricum pastrate in CPXML-uri iar limitele din eterra deveneau un fel de harta GIS. Nu s-a implementat, probabil era prea avansat la vremea aceea (2005 parca).
Tineti cont ca oricum suprafata imobilului este orientativa, apropo de OCPI Bucuresti/Ilfov care cereau suprafata la 2 zecimale, faceti un calcul de bun simt plecand de la precizia reala de masurare a punctelor pe contur si pentru diferite configuratii si suprafete ale imobilelor dar si modul de materializare a punctelor pe contur o sa vedeti ca vorbim de metri patrati sau chiar zeci de metri patrati. Din acest motiv in state mai avansate (ex. Franta) in acte si in CF se scrie "aproximativ x metri patrati" doar la noi e fix sau chiar la cm patrat.



               

AlexGIS


                  Ajustarea limitei în mod automat presupune câteva linii de cod și cam atât. S-a introdus limita unică pentru că astfel toți autorizații vor fi forțați să ajusteze imobilele ca să "pice" bine dar și pentru că autorizații au nevoie de imobilele vecine în vederea ajustării, imobile pe care trebuie să le plătească. Astfel ANCPI "rezolvă" două treburi:
1. suprapunerile și culoarele le rezolvă autorizații - imobilele ajung în baza de date gata ajustate;
2. ANCPI câștigă niște bani în plus din informațiile vândute către autorizați;

Modificat de AlexGIS (01-12-2015 03:09:35)


_______________________________________
http://gistrict.com/wp/simcad/" target="_blank">Descarcă aplicația SIMCAD
Sistem de Management Integrat al Lucrărilor de Cadastru și Topografie
Tofan Alexandru tel: 0742-883-676
https://www.facebook.com/groups/topogeocad/" target="_blank">Grupul FB topografie - geodezie - cadastru


               

John Doe


                  Cam toate ideile noi au nevoie de o perioada pentru intelgere si asimilare, perioada in care stârnesc tot felul de reactii.
Imi aduc aminte cand a aparut ideea asta cu limita unica cate nemultumiri erau din partea topografilor, cred ca si pe forum e posibil sa mai fie ceva dezbateri de atunci. Acum s-a inteles ideea si suntem cumva de acord ca asa e bine.
Am mai vazut multi care nu intelegeau pur si simplu de ce nu se calculeaza suprafetele cu zecimale. Le-am zis sa inmulteasca precizia de determinare a punctelor cu perimetrul imobilului si sa vada daca are rost - chestie greu de inteles, dar acum e un concept general acceptat si asa e normal.

Aviz amatorilor: nu criticati neaparat tot ce nu va convine in ziua aia; gânditi-va bine, aveti rabdare, intrebati si pe altii fara sa inflamati spiritele si veti ajunge la niste concluzii mult mai apropiate de realitate.



               

Maorientezpemovila


                  
John Doe a scris:

Cam toate ideile noi au nevoie de o perioada pentru intelgere si asimilare, perioada in care stârnesc tot felul de reactii.
Imi aduc aminte cand a aparut ideea asta cu limita unica cate nemultumiri erau din partea topografilor, cred ca si pe forum e posibil sa mai fie ceva dezbateri de atunci. Acum s-a inteles ideea si suntem cumva de acord ca asa e bine.


Va inteleg adeziunea pentru ideile noi dar personal nu sunt dacord cu L .U.(limita unica) .As fi incantat sa aflu parerea dvs. cu privire la modalitatea de rezolvare a problemei dinainte ( in acord cu ODG 700 ) cu ultimul venit intre 2 imobile inregistrate ce au translatie de sub 20 cm spre cel de-al treilea , in asa fel incat sa nu se  rectifice 2 documentatii avizate (ce corespund normativelor in vigoare)  si sa nu fie afecat dreptul de proprietate al ultimului venit .Discutam mai ales daca se reface gardul pe documentatia nou avizata .

Daca imi dati o rezolvare corecta , legala ,inginereasca ,prin care nimeni nu este afectat , eu personal fac un topic pentru preamarirea L.U..

Parerea mea este ca se copiaza anapoda legislatie din alte tari (metoda copy paste pe google translate ) se baga la inaintare ca ,,asa se face in Europa '' .Exista si idei bune aplicate prost si cred despre L.U. ca este o idee proasta , aplicata prost http://www.3xforum.ro/img/smilies/smile.png">

Modificat de Maorientezpemovila (02-12-2015 09:08:47)