cotele de nivel

Creat de danutz1981, Iul 29, 2008, 07:31 PM

« precedentul - următorul »

zamfy

#15
Citat din: kodfaceai "curbe de nivel in AutoCAD 2000i" ?  :uimit:
Probabil se referea la a face curbe de nivel prin unirea manuala a punctelor cu aceeasi elevatie cu entitati de tip spline. Oricum, asta se poate face in orice AutoCAD, nu doar in AutoCAD 2000i.

DorinMuresan

#16
Deci retrag ceea ce am spus mai sus. Curbele de nivel le faceam cu AutoCad Land Development Dektop 2i si nu cu Autocad 2000:D
Totusi in caz, in care e cineva interesat am sa postez pasii ce trebuie urmati in AutoCad Land Development Desktop 2i:

1. Fisier de coordonate .txt :

2. In Autocad Land Development : FILE ----> OPEN---> Selectam fisierul nostru .dwg ---> OPEN ---> YES

3. Se deschide casuta de dialog Select or create a project --->BROWSE (selectam calea unde sa ne fie salvat proiectul) ---> CREATE PROJECT --->
 ---> OK ---> OK --->
 ---> OK

4.
 --->
 (la source file, selectam calea spre fisierul nostru de coordonate.txt) ---> OK ---> OK

5.
 ---> Click 2 pe Terrain ---> Create New Surface ---> + ---> + ---> Click 2 pe Point Groups ---> Add point Group ---> OK ---> Click 2 pe Surface 1 ---> BUILD ---> OK ---> OK ---> X(close)

6.
 ---> Contour Appearance (eu folosesc modelul spline curve) ---> OK

7.
 ---> selectam distanta dintre curbele de nivel ---> OK ---> Erase old Countours ---> Yes ---> ENTER

8.
 ---> dupa care de la Terrain ---> Contour Labels ---> Group Interior putem selecta sa ne afiseze cota pe curbele de nivel la ce echidistanta dorim noi.

9.

Pe acelasi fisier .dwg am facut curbe de nivel si cu TopoLt si au dat exact la fel.

bad wolf

Ai dreptate si cu acelasi program se poate face si volumetrie.
Sper sa gasesc cararea corecta !

DorinMuresan

Deci eu gasesc complicat programul acesta, nu stiu de ce ar alege cineva varianta asta de a face curbe de nivel sau volumetrie cand exista alte variante mult mai usor de inteles. Banuiesc ca pentru volumetrie e si mai complicat decat sa generezi niste curbe de nivel,nu am incercat niciodata.

bad wolf

#19
Citat din: DorinMuresanDeci eu gasesc complicat programul acesta, nu stiu de ce ar alege cineva varianta asta de a face curbe de nivel sau volumetrie cand exista alte variante mult mai usor de inteles. Banuiesc ca pentru volumetrie e si mai complicat decat sa generezi niste curbe de nivel,nu am incercat niciodata.

Ai dreptate , dar "obisnuinta e a doua natura" , si noi folosim ceea ce are firma pentru care lucram sau ce avem noi.
Sper sa gasesc cararea corecta !