Cursuri CAD

Creat de John Doe, Mar 22, 2011, 10:30 PM

« precedentul - următorul »

John Doe

N-as zice ca am postat fix la topicul care trebuie, ca un moderator ce sunt. In fine: o firma organizeaza cursuri AutoCAD civil 3D 2010 timp de 3 zile, platesti niste sute de euro si capeti un certificat ca ai absolvit un curs autorizat Autodesk. Programa cursului pare destul de interesanta.
A absolvit cineva un asemenea curs? Cam despre ce e vorba?

djxhouse

eu am urmat niste cursuri de AutoCAD
si anume, atunci erau urmatoarele etape
AutoCAD 2D
AutoCAD 3D
AutoCAD 3D avansat

eu le-am facut cand eram student, aveam reducere 75%, si intradevar am primit un certificat de la Autodesk.

ce am facut?
aveam deja dwg-uri salvate, niste exemple date si faceam tot fel de chestii
in general desene tehnice (nu planse sau altele)
desenai un surub, un carlig, un pivot ... te invatau sa lucrezi in diferite straturi, sa cotezi, sa hasurezi. si tot ce tine de autocad.

oricum nu inveti 100% autocad. cateodata nici profesoara nu putea sa-mi dea un raspuns. dar e un bun inceput.

ah da, diploma e recunoscuta in toata lumea.
File - Print
Tools - Options 
e la fel in Romania, Germania si China
 :hi:

PS. orice program pe calculator il am in limba engleza.

Topograf in devenire

Si eu folosesc toate programele in limba engleza.
Referitor la cursuri , am facut niste cursuri de ArcGis si am primit certificat oficial ESRI, desigur recunoscut international. Partea prosta e ca nu ne-a invatat nimic la cursuri, tot ce stiu e din studiu individual. Am platit 200 euro pt ca a stat domnul profesor in fata noastra si ne-a vb 3 ore niste informatie generala despre Gis si aplicabilitatea acestuia in diferite domenii.
   
   Dar nu asta e important... sa fim noi sanatosi.

John Doe

Cu asta sunt si eu in dubii... certificatul de care spun eu am impresia ca atesta doar faptul ca ai ascultat un curs certificat Autodesk si nimic altceva... dar poate gresesc, de aceea am preferat sa aflu si alte pareri.

djxhouse

daca vrei sa-ti umple CV-ul, atunci e bine

dar cateodata, inveti de la colegi lucruri mult mai utile. motivul ca deja suntem axati pe lucrurile care ne ajuta intradevar.

AlexGIS

Certificatul respectiv este unul de absolvire, nu de calificare. De obicei cursurile astea sunt organizate de Autodesk pentru acele companii care vor sa isi imbunatateasca resursele umane. Cel putin asta este ideea care a stat la baza infiintarii lor. La cursuri esti pus sa transpui digitial ce vezi pe hartie, cu ajutorul metodelor invatate.

dora3mira

Cred ca aici ar fi ok !  :rotfl:

John Doe

Inteleg ce spui, chiar suna frumos in termenii astia.
Dar: nu am postat si programa cursurilor pentru 3 zile fiindca e... foarte tare! si foarte lunga evident. Si avea si antetul firmei pe PDF.
Deci continui sa ma cam indoiesc ca ar fi timp pentru a invata cât de cât tot ce scrie acolo, ca sa nu mai vorbim si de transpunerea in practica. In plus, nu se pomeneste nimic de vreun examen sau ceva de genul la finalul cursului. Se cer doar notiuni de baza 2D si esti aruncat brusc in SQL, 3D, GIS si altele iar insasi structura cursului nu contine pasii necesari de urmat pentru trecerea de la una la alta. Aduce mai mult a prezentare care da, e buna ca hartie pentru firmele care au nevoie. Dar atât.
Pacat.

topocad.cristi

Este o simpla bucata de hartie, cei de la topgeocart, in momentul in care iti vand un echipament sau un soft iti dau si un certificat de training care atesta ca esti artist in folosirea produsului respectiv. cel mult le poti pune pe pereti in rama  :)

greuceanu

nu e chiar bine mai ales ca sigur costa...dar in unele situatii in care sa zicem ca nu stii de youtube sau alte cele...cred ca daca esti pus fata in fata cu niste informatii noi pt tine..si ai si o programa/un suport de curs ...dupa, cand ajungi acasa (cine este cu adevarat interesat!!!) incepi si cauti fiecare cuvant pe google sau in carti si inveti ceva....decat deloc, e buna si o introducere + hartia de care zici care totusi la un job sau la obtinerea unui cotract parca aduce un plus...doar daca ar fi gratis:))

John Doe

Intr-adevar, pe Youtube se invata topografie la greu... pe Google cam la fel... in rest, hârtii de genul sa ai... Sau nu?

topocad.cristi

ma gandeam sa ma inscriu si eu la un curs cu ajutorul caruia sa obtin un "permis european de conducere a computerului" credeti ca o sa ma ajute in cariera? :))

Modificat de topocad.cristi (24-03-2011 18:59:43)

John Doe

Nu stiu, dar de stricat nu are ce.

AlexGIS


John Doe

Revin.
Stie cineva daca, unde, cum exista cursuri sau training pe partea de GIS?
Daca vreti sa nu faceti reclama directa, trimiteti mesaj pe privat.