Ortofotoplan

Creat de simplu06, Oct 12, 2010, 02:30 PM

« precedentul - următorul »

simplu06

Pentru inserarea unui ortofotoplan cu Autocad 2007 , trebuie instalat vre-un plugin ?

adrianc

DA. Iti trebuie Raster Design Object Enabler 2007 ca sa-ti recunoasca tipul de fisier. Cauti pe google, il downloadezi pe gratis de pe autodesk.com.
Daca mai vrei sa-l pui si in coordonate se complica situatia. Iti trebuie ori Autocad Civil 3d ori Autocad Map. Sau inserezi imaginea si o pui in coordonate cu TopoLT, daca ai asa ceva.
La muncă! nu la întins mâna.

John Doe

Da, trebuie instalat AutoCAD 2007 object enabler ca sa-ti vada formatul SID, si mai ai nevoie de un LISP, numit GEOREFIMG.vlx. Asta il incarci cu APPLOAD, dai comanda GEOREFIMG de la taste, selectezi imaginea si ti-o pune in coordonate.
Imaginea o inserezi prima data unde apuci, cu Insert -> Raster image, pe urma o georeferentiezi.
Daca cumva nu o poti selecta fiindca nu-i vezi marginile, dai de la taste comanda IMAGEFRAME si o setezi pe 1.
Iti pun pe mail astea doua ca sa nu pierzi timp pana le gasesti pe net; le-as fi postat aici de pe transfer.ro ca sa le poata lua si altii, dar nu merge site-ul.

simplu06

Multumesc, dragii mei  :hi:

simplu06

Autodesk map 2005 imi insereaza ortofotoplanurile bine. Cand vreau sa inserez cu autocad 2007 nu reusesc. Schita e intr`o parte iar orto in alta .

in 2005 inserez orto din Map=>insert iar in 2007 din Insert=>raster image reference ... :rusine:

Modificat de simplu06 (12-10-2010 15:03:34)

adrianc

In 2007 ai map=>image=>insert
Sau scrii din tastatura "mapiinsert"
La muncă! nu la întins mâna.

John Doe

AutoCAD 2007 NU STIE sa georeferentieze imagini. Pentru asta ai nevoie obligatoriu de ceva Raster.
Sau poti insera imaginea obisnuit cu 2007, apoi incarci cu APPLOAD fisierul Georefimg.vlx , dai de la taste comanda GEOREFIMG, selectezi imaginea ta si o pune cum trebe. Daca exista fisierul de georeferentiere langa imagine.

S-ar putea ca 2007 sa nu-ti vada unele imagini; pentru asta trebe sa-ti instalezi AutoCAD 2007 image enabler, de pe site-ul Autodesk, free.

Ambele chestiuni se gasesc aici: http://dl.transfer.ro/2007_enabler-transfer_ro-12oct-95b936.rar" target="_blank">http://dl.transfer.ro/2007_enabler-tran ... 95b936.rar

simplu06

#7
Citat din: adriancIn 2007 ai map=>image=>insert
Sau scrii din tastatura "mapiinsert"

Probabil la Autodesk map 2007 merge comanda insa eu folosesc autocad 2007.

simplu06

#8
Citat din: John DoeAutoCAD 2007 NU STIE sa georeferentieze imagini. Pentru asta ai nevoie obligatoriu de ceva Raster.
Sau poti insera imaginea obisnuit cu 2007, apoi incarci cu APPLOAD fisierul Georefimg.vlx , dai de la taste comanda GEOREFIMG, selectezi imaginea ta si o pune cum trebe. Daca exista fisierul de georeferentiere langa imagine.

S-ar putea ca 2007 sa nu-ti vada unele imagini; pentru asta trebe sa-ti instalezi AutoCAD 2007 image enabler, de pe site-ul Autodesk, free.

Ambele chestiuni se gasesc aici: http://dl.transfer.ro/2007_enabler-transfer_ro-12oct-95b936.rar


inserez orto, dau comanda de la tastatura, imi cere sa selctez imaginea, apoi dau enter si-mi apare :

* GEOREF FILE NOT FOUND!

John Doe

Da, fiindca nu ai fisierul de georeferentiere langa imagine. E un fisier mic, de cateva zeci de Kb, are extensia SDW pentru fisierele SID (pentru alte tipuri nu stiu sigur), si daca-l deschizi cu Notepad arata cam asa:

0.50000000
0.00000000
0.00000000
-0.50000000
450000.25000000
499999.75000000

Vezi de unde ai luat imaginea, si cauta si fisierul asta.

simplu06

bine, am inteles acum .

Modificat de simplu06 (12-10-2010 15:54:11)

simplu06

#11
Citat din: John DoeDa, fiindca nu ai fisierul de georeferentiere langa imagine. E un fisier mic, de cateva zeci de Kb, are extensia SDW pentru fisierele SID (pentru alte tipuri nu stiu sigur), si daca-l deschizi cu Notepad arata cam asa:

0.50000000
0.00000000
0.00000000
-0.50000000
450000.25000000
499999.75000000

Vezi de unde ai luat imaginea, si cauta si fisierul asta.


Am gasit fisierul de care am nevoie. Are extensia .ers . Am verificat, asa e am mai multe orto iar cele care au langa imaginea propriu-zisa si acest fisier cu extensia .ers se incarca ok .

Am priceput! multam` pt timpul pierdut :D

John Doe

Da, fisierul de georeferentiere are extensia ERS daca imaginea la care este alaturat este ECW - am verificat acum asta, dar sunt foarte multe tipuri de imagini si de extensii la fisierul de georeferentiere si nu le stie nimeni pe toate, de-aia ti-am zis ce contine fisierul, ca sa-l poti gasi oricum.

Daca iti georeferentiezi tu de mana vreo imagine, poti exporta fisierul de georeferentiere cu ceva de genul Export -> World file (depinde ce raster ai), si alta data cand mai inserezi imaginea aia nu te mai chinui sa o aliniezi.

Spor !

simplu06

Tot nu i-am dat de capat cu autocad 2007 . De acolo de unde am luat ortofotoplanurile avea instalat Autocad 2002. Astazi m-am uitat si nu aveau toate ortofotoplanurile si acel fisier cu extensia .ers despre care vorbeam mai sus si totusi mergeau perfect in 2002 . Insa, in Acad2002 era instalat un plugin ErMapper se numeste cu ajutorul caruia se accesa orto .

mi-am instalat acasa 2002 si acel plugin si functioneaza perfect. In 2007 trebuie sa mai insist cu ceva plugin-uri . nu as vrea sa renunt la 2007 si sa trec pe 2002 din motivul asta .

Multumesc anticipat pt atentie si rabdare  :hi:

John Doe

Nu stiu care dintre probleme posibile poti sa le ai, sunt foarte multe. Eu am instalat sub 2007 "raster_design_2007_oe.exe" ala care l-am postat, vede si imaginile ECW, le insereaza corect cu GEOREFIMG... Tu l-ai instalat ?

Posibil sa ai tu cine stie ce versiune de 2007; uita-te pe site-ul Autodesk, sunt mai multe plug-in free, vezi care functioneaza la versiunea ta de AutoCAD.

Inca un amanunt: daca intr-un desen ai inserat odata o imagine georeferentiata, atata timp cat nu o detasezi, in desen se retine tot ce trebe despre ea, chiar daca nu o mai gaseste. Daca in fine o gasesti si o inserezi din nou, merge singura unde trebe fiindca ste unde s-o puna.
Deci, numai la prima inserare a unei imagini ai nevoie de fisier, de-aia nu aveau aia si fisierele langa imagini.

Chestiunea asta cu imaginile e boala grea, nu pot explica totul aici pe forum, nu am cum.