Cat cm avem voie in extravilan pentru a nu fi in suprapunere

Creat de razvanturcu, Sep 20, 2011, 08:58 PM

« precedentul - următorul »

razvanturcu



kod

da, de unde !
in functie de oficiu dar din cate stiu eu, 10-15 cm max.
Mie o juma` de metru mi se pare enorm !

Mit

@kod,
conform. ord. 634/2006, art7, (3), este 40cm. pt imob. neimprejmuite si de 20cm. pt. cele imprejmuite.
Daca acest paragraf s-a modificat sau abrogat, te rog posteaza sursa.  :hi:

Modificat de Mit (20-09-2011 18:59:10)

John Doe

Valorile alea sunt, dar e vorba de eroarea absoluta de determinare. Concluzia ca se pot suprapune cu tot atâta e alta poveste, nu neaparat imobilul meu e gresit sigur in partea care se suprapune.
Ceva asemanator e si cu suprafetele, pe care le calculam in metri patrati dar daca inmultim lungimea conturului cu eroarea de determinare iese cu totul altceva.

Anton Pann

am si eu o intrebare : daca intre parcela neimprejmuita , pe care un autorizat doreste sa o intabuleze (cu 1.99% in plus) si o parcela care este intabulata anterior de alt autorizat , ramane un spatiu de 35cm , teren extravilan , lucrarea se poate aviza ? Cum se procedeaza in acest caz ?

John Doe

Exista niste prevederi in Normele de aplicare a cadastrului general si cred ca si in 634 modificat referitoare la parcelele cu suprafete mici care nu se noteaza sau ceva de genul. S-ar putea sa se lege de ele si sa-ti zica sa lipesti parcela ta de a vecinului. Cam ciudat spatiul asta, cum de a ramas asa in extravilan?

Anton Pann

in tarla sunt intabulate mai multe parcele . Spatiul rams liber intre 2 dintre ele ,o singura parcela, are suprafata mai mare decat acea inscrisa in TP cu 6% . Deci, autorizatul care doreste sa intabuleze parcela din mijloc, oricum o da, nu se poate incadra in suprafata si sa zicem 2-5% , pentru ca mai ramane un mic spatiu liber. Cum s-a ajuns aici ? Asta stim cu totii , este doar una din situatiile ciudate . Pot sa mai dau una recenta , de ieri : am masurat terenul (A20) folosit in urma cumpararii de o persoana. Doreste o hotarare (e cauza in instanta ) care sa tina loc de CVC . Pe perimetrul si pe coordonatele terenului lucrat si masurat , am constatat existenta in baza de date a altei parcele intabulata in 2008. Suprapunere 80%. Am propus instantei sa dea totusi hotararea ,sa treca peste aspecte tehnice , sa constate ca omul totusi a cumparat parcela A20 , urmand ca apoi proprietarul , (avand acum calitatea in urma emiterii sentintei) sa purceada la clarificarea situatiei. Si am mai mentionat ca nu pot depune lucrarea pentru avizare ca .... nu cade bine si frumos .

Modificat de Anton Pann (21-09-2011 16:54:50)

John Doe

Problema e mai veche, si s-a creat datorita avizarilor incoerente. Acum, nu mai avizeaza nimic pana nu e facut parcelarul. Tot de noi, ca alti fraieri nu sunt iar banii i-au papat cine trebuie. Astept cu nerabdare sa invete inspectorii si cum se fac repozitionarile, sa ne arate si noua ca sa ne putem apuca si de asa ceva. Si atunci, poate, vor fi rezolvate si situatiile ca cea prezentata aici.
Deocamdata, si eu am avizat mai multe parcelare pe o comuna, si cand am mai dus dupa aceea o lucrare am primit referat ca ma suprapun cu altele. Anterioare parcelarelor complete avizate. Referat cu semnul exclamarii, asa de tare n-a inteles nimic inspectorul - asta ma distreaza cel mai mult.