Buna ziua putin ajutor

Creat de AnotherOne, Sep 08, 2011, 05:13 PM

« precedentul - următorul »

AnotherOne

Buna, as avea cateva intrebari in legatura cu aceasta meserie..daca sunt unii binevoitori sa-mi raspunda cat mai repede, as fi tare incantat!

In primul rand, am terminat anul acesta liceul.. si din pacate nu am luat bacul.As vrea sa ma inscriu la Postliceala, sectia Topograf in constructii.Postliceala face parte din Colegiul Anghel Saligny ( Cluj-Napoca), si are o durata de 2 ani, taxa de scolarizare fiind de 400 euro/an.

Intrebari:
1) Merita facuta aceasta postliceala? adica ti se predau destule chestii ca sa iti gasesti un loc de munca dupa terminarea ei?
2) Care sunt materile pe care i bazata aceasta meserie? se iau ele de la "inceput" la inceperea cursurilor?
3) Dupa terminarea acestei postliceale, ar fi posibil sa ma transfer la Facultatea de Cadastru dand niste diferente ( asta daca as avea bacul )?

As dori niste raspunsuri cat mai repede, deoarece inscrierile se fac pana in data de 15.09.2011.Poate sunt useri pe forum care au absolvit aceasta postliceala si miar putea da niste informatii suplimentare :)

Multumesc !!

dtoni

1. dece nu faci un colegiu sau facultate  in loc de posliceala ( vei avea probleme cu autorizarea).
2. matematica( trigonometrie si geometrie in special dar si algebra si analiza matematica, statistica , fizica ) asta daca vrei sa profesezi ca si topograf dar daca vrei sa faci si cadastru ( si o sa vrei ) va mai trebuii sa stii cadastru ( cu toate ramurile lui ) legislatie plus materile de la topografie .
3. nu , nu poti face colegiu sau facultate fara BAC

AnotherOne


John Doe

Deci tu vrei sa faci doar ceva scoala care se merita facuta. Atunci, fa-te medic! Sau notar public, sau parlamentar... sau alte chestii sigure, care "merita", cum spui tu.
Inteleg ca nu prea stii exact ce vrei sa faci, uneori asa e la vârsta asta. Poate ca meseria asta o sa-ti placa, poate ca nu dar daca nu stapânesti de pe acuma matematica mai bine gândeste-te la altceva. E ca si cum ai fi alcooloc si vrei sa-ti iei permisul de condicere si poate chiar reusesti sa ti-l iei, dar ce se intâmpla garantat dupa aia...

La postliceala inveti mai multe materii si niciodata nu e rau sa stii mai multe, la curs inveti numai cam ceea ce iti trebuie, mai concentrat. In ambele cazuri, cine chiar vrea sa invete o poate face, dar din nici una nu iesi cu suficiente cunostinte ca sa pleci pe picioarele tale a doua zi, iti mai trebuie multa practica. Asa e meseria.

AnotherOne


lacriman

Da. Topografia in constructii este o parte din meseria asta a noastra, care se bazeaza IN TOTALITATE pe matematica. Trigonometria se mananca cu lingura, si daca nu ai avut "ochi" la geometrie din clasa a 5-a si pana acum, esti pierdut in spatiu.
In plus, topografia, in toate ramurile de aplicare, deci si in constructii, inseamna SANTIER, TEREN, SANTIER, TEREN...
Daca iti place sa stai mai mult pe-afara, prin soare, vant, zapezi si ploi, pune-te cu burta pe carte si succes. Ca de construit se va construi mereu.

dtoni


AnotherOne

aha am inteles, multumesc pentru ca v-ati deranjat sa raspundeti, am luat o decizie.

mihai1993

La ce fel de probleme te referi...in legatura cu autorizarea dupa postliceala??