Buna ziua e bun un curs de tehnician topometrist-cadastru

Creat de taviyamato, Iul 09, 2011, 08:10 PM

« precedentul - următorul »

taviyamato

Buna , ma numesc Octavian , si din toamna acestui an voi deveni student in anul 3 la facultatea de Geografie si Turism din Sibiu .
Am studiat Cartografie cu elemente de topografie , GIS , Geografie din toate categoriile , vreau sa devin topograf , si am citit in ziar ca sunt cursuri pentru acest domeniu .
Are vreun rost sa urmez o facultate , specializata , sau sunt suficiente cele 6-7 semestre inrudite plus cursul .
Va intreb asta pentru ca cea mai apropiata facultate din domeniu este la vreo 70 de km de orasul meu , (univ. 1 decembrie din Alba Iulia )

dora3mira

Daca o faci din pasiune, orice directie ai urma in meserie este o investitie buna !
Niciodata sa nu te ghidezi dupa ideea ca a face o anumita meserie = a castiga "x" lei
Fa ceea ce-ti place si nu vei da gres! Oricate piedici vei intalni in aceea meserie, din pasiune, vei continua sa-ti faci treaba si bine si vei gasi si puterea de a trece peste perioadele rele si grele.
Bafta, orice vei alege sa faci !

John Doe

Nu am prea inteles ce ai vrut sa intrebi.
Daca ai vrut sa afli daca ar fi rentabil sa te faci topograf, e bine cum a zis Dora.
Daca voiai sa afli daca-ti sunt suficiente studiile deja facute ca sa te autorizezi, cauta Ordinul nr. 107/2010 al Directorului ANCPI si uita-te in Anexa nr. 1, acolo scrie mai exact ce studii trebuie pentru fiecare categorie de autorizare. Ordinul il gasesti pe http://www.ancpi.ro" target="_blank">www.ancpi.ro (sper...); daca nu, revino si ti-l trimit eu sau altcineva pe mail.

taviyamato

Aham , mi se pare foarte interesant acest job  si il pot practica pe langa jobul meu de violonist . Oricum problema e ca nu sunt sigur daca voi gasi un loc de munca , pe siteul la ancpi , in Sibiu sunt vreo 9 firme dar in general sunt firme de dimensiuni mici .
Oricum vreau sa invat acest job si daca va fi nevoie voi pleca si in alt oras pentru a invata :)  :dinti:

dora3mira

pentru taviyamato
Daca tot esti violonist ... poate ti-ar fi mai usor sa-ti pastrezi integritatea degetelelor invatand ceva Autocad si facand munca de prelucrare la birou !
Ai scapa mai iute si de scolarizare ... iar remuneratia ar fi tot pe-acolo !
Cu siguranta tastatura nu-ti va provoca probleme in jobul principal  :zzz:

Si ca sa schimb tonalitatea raspunsului - Nu ne provoca, stim bine sa facem mistouri si noi - santierul te-nvata multe !
Ideea era ca ti-am dat raspunsurile de mai sus de acest raspuns, atat eu cat si John Doe, exact cum am fi facut-o cu orice alt coleg de breasla.
Daca te simti ofensat de ceva anume - reactionand in stil mistocaresc - este problema ta , dar retine ideea ca stim cum sa schimbam foaia la o adica...

kod

@taviyamato , daca tot le ai cu "cantarile", uite mai avem si noi prin breasla noastra tot felul de saxofonisti si tambalisti, poate, poate puneti de-o formatie, am auzit ca se castiga bine pe la nunti si botezuri ! :D

AlexGIS

Citat din: taviyamatoBuna , ma numesc Octavian , si din toamna acestui an voi deveni student in anul 3 la facultatea de Geografie si Turism din Sibiu .
Am studiat Cartografie cu elemente de topografie , GIS , Geografie din toate categoriile , vreau sa devin topograf , si am citit in ziar ca sunt cursuri pentru acest domeniu .
Are vreun rost sa urmez o facultate , specializata , sau sunt suficiente cele 6-7 semestre inrudite plus cursul .
Va intreb asta pentru ca cea mai apropiata facultate din domeniu este la vreo 70 de km de orasul meu , (univ. 1 decembrie din Alba Iulia )

Succes! La vioara!

Modificat de AlexGIS (10-07-2011 17:34:23)

taviyamato

aha , oricum as fi vrut sa fac asta asa ca un hobby :D , sa mai ies din casa , oricum altceva nu cred ca as putea face pe langa vioara , nu prea am talent la desen , uff , in fine :D , cred ca imi pot folosi rabdarea si perseverenta care am invatato de la instrument , si in acest domeniu si astfel voi deveni cel mai bun :D

John Doe

Da, asa zic si eu ca e cel mai bine. Daca aveai o pasiune reala pentru meseria asta, poate ca merita dar ca hobby sigur nu - cauta-ti vreun prieten topograf si roaga-l sa te ia pe teren de cateva ori, sa tii de prisma, mai povestesti cu el pe concret si vezi mai exact despre ce e vorba.

AlexGIS

Citat din: taviyamatoaha , oricum as fi vrut sa fac asta asa ca un hobby :D , sa mai ies din casa , oricum altceva nu cred ca as putea face pe langa vioara , nu prea am talent la desen , uff , in fine :D , cred ca imi pot folosi rabdarea si perseverenta care am invatato de la instrument , si in acest domeniu si astfel voi deveni cel mai bun :D

Nu-i nimic Tavi! Ai talent destul la facut bascalie, ca doar la asta nu ne intrece nimeni, pe noi romanii, este? Sa te rogi sa mearga treaba la curs ca nu cumva sa se prinda meseria de tine la fel cum s-a prins gramatica, adica deloc. Noroace!

Modificat de AlexGIS (11-07-2011 12:26:02)

AlexGIS

Pentru cei care nu si-au dat seama, tavi este un mic troll.

gude2008

Citat din: taviyamatoaha , oricum as fi vrut sa fac asta asa ca un hobby :D , sa mai ies din casa , oricum altceva nu cred ca as putea face pe langa vioara , nu prea am talent la desen , uff , in fine :D , cred ca imi pot folosi rabdarea si perseverenta care am invatato de la instrument , si in acest domeniu si astfel voi deveni cel mai bun :D


LIKE!!!!

Modificat de gude2008 (08-03-2012 00:43:59)

gude2008

Citat din: gude2008
Citat din: taviyamatoaha , oricum as fi vrut sa fac asta asa ca un hobby :D , sa mai ies din casa , oricum altceva nu cred ca as putea face pe langa vioara , nu prea am talent la desen , uff , in fine :D , cred ca imi pot folosi rabdarea si perseverenta care am invatato de la instrument , si in acest domeniu si astfel voi deveni cel mai bun :D


LIKE!!!!


 aa..., sorry am crezut ca sunt pe fb:)