Mijloace de masurare supuse controlului metrologic legal

Creat de djxhouse, Iun 24, 2010, 02:42 PM

« precedentul - următorul »

djxhouse

Un coleg a trimis statia totala la o firma din bucuresti de unde a cumparat statia totala, ca firma respectiva sa-l duca la verificat la Biroul Roman de Metrologie Legala. Firma respectiva a trimis statia totala la BRML, iar faza interesanta a fost ca statia totala a fost trimisa inapoi, ca mai nou nu trebuie verificat statiile totale.
Astazi am sunat la BRML sa intreb mai in detaliu si mi-au spus ca parca e adevarat, dar cel mai bine caut in monitorul oficial Nr.181/22.03.2010.

Am citit, m-am uitat dar parca inteleg ca nu mai inteleg nimic.

In tabelul 1- categorii si sortimente de mijloace de masurare supuse controlului metrologic legal

Pozitia L7- Masuri materializate de lungime
L7-3   -  Rulete si panglici de masurare

Pozitia L14 - Aparate pentru masurari dimensionale
L14-1 - Aparate de masurat lungimi
L14-2 - Aparate de masurat arii
L14-3 - Aparate de masurat multidimensional

Nu stiu ce inteleg ei prin aparat masurat multidimensional..
daca scria aparat pentru masurat unghiuri si distante  era clar...
dar asa..???

Deci voi ce spuneti? Trebuie sau nu.
  :nebun:

Modificat de djxhouse (24-06-2010 11:48:36)

John Doe

Nu e chiar simplu sa verifici o statie totala. Adica ORICE tip de statie totala. Probail or fi patit ceva pe tema asta, nici dotare (sau oameni?) nu prea au iar acum dau inapoi, legislatia fiind asa cum o stim.
Sau poate urmeaza sa se intample ceva si nu stim inca, de aceea s-a oprit colecta de bani la BRML. Sau... nu sunt in greva japoneza cumva ?

Logic, ar trebui sa verifice cineva oficial recunoscut si statiile totale. Dar asta nu trebuie sa aiba neaparat legatura cu realitatea.

"Aparate pentru masurat lungimi" = rulete, etc.
"Aparate de masurari dimensionale" = subler, micrometru, etc.
"Aparate de masurat multidimensional" - exista aparate de masurat 3D, cu brat mobil si cap senzitiv; poate alea sunt

Modificat de John Doe (24-06-2010 12:21:36)

djxhouse

am sunat din nou la BRML pentru clarificari, si m-au indrumat catre
Institutul National de Metrologie   INM si sa cer la Laboratorul de lungimi, unde voi primi raspunsuri clare.
booon.. am primit si nr de telefon, am sunat.. robotul ma-a tinut 5 minute.. dupa care am nichis.. si am reincarcat peste 15 minute.. dar acuma telefonul e deranjat..
 :nebun:
oricum.. cand o sa am clarificari va pun pe forum

numai bine pana atunci :hi:

Ionica34

deci cand cei de la Syscad au intrebat daca echipamentele de tip statie totala, teodolite, nivele se mai supun controlului metrologic legal, rasupuns a fost clar - nu sunt cuprinse in Lista oficiala.
vedeti mai jos.


386/580px 27.9KB

Marian

Pt. DJXHOUSE:
Aparat de masurat lungimi: mijloc de masurare a lungimii care serveste la determinarea lungimii materialelor de tipul cablurilor sau benzilor (de exemplu textile, benzi, cabluri) in timpul miscarii de avans a produsului care trebuie masurat.
Aparat de masurat arii: mijloc de masurare a ariei suprafetei obiectelor cu forme neregulate, de ex. obiectele din piele.
Aparat de masurat mai multe dimensiuni: mijloc de masurare destinat masurarii lungimii muchiilor (lungime, inaltime, grosime) celui mai mic paralelipiped dreptunghic in care poate fi inclus un produs.

djxhouse

gata..
am ajuns sa vb la INM si am inteles urmatoarele
nu se mai face verificare, se face etalonare...
nu ma mai verifica sau amendeaza...
DAR daca clientul cere daca am etalonare, sau ANCPI/OCPI -ul cere sa avem echipamentele etalonate.
costul etalonarii a unei statii totale costa 729lei + TVA, iar dureaza in functie de cate cereri au
 :hi:

John Doe

Bun. Dar ce se intelege la BRML prin etalonare ? Ca dupa dictionar nu-mi vine sa ma iau, sa nu-l fi abrogat Curtea constitutionala.
Sper ca are vreo legatura cu ceea ce se numeste "certificat metrologic" care se cere persoanelor juridice autorizate, in Ordinul nr. 107/2010.

Modificat de John Doe (24-06-2010 15:59:29)

advex

Si in Romania ar trebui sa fie valabil principiul "unde-i lege, nu-i tocmeala"!
O data cu aderarea la UE suntem datori sa respectam Directiva 2004/22/CE a Parlamentului European si a Consiliului din 31 martie 2004 privind mijloacele de măsurare.
Unitati specializate executa verificari periodice conform specificatiilor producatorului si elibereaza "Dovada de conformitate" sau "Certificat de verificare si calibrare" pentru aparatura topografica.

Cred ca ar trebui sa intervina si sa ne ofere informatii suplimentare cei care ofera spre vanzare statii totale, GPS!

Modificat de advex (01-11-2010 06:53:42)