Cadastru si Intabulare camin

Creat de gabistef, Noi 09, 2009, 12:04 PM

« precedentul - următorul »

gabistef

Buna Ziua.
Sunt autorizat ANCPI si am si eu o problema.
Trebuie sa fac cadastru si intabulare la o camera dintr-un camin de familisti construit de pe vremea Impuscatului, care era in proprietatea unei uzine.
Intre timp aceasta camera s-a vandut unei persoane fizice.
In contract scrie astfel:
-Locuinta compusa din o camera in sufraf.utila de 30,40mp,dependinte reprezentand o cota indiviza pt.constructii de 16,52mp precum si o cota indiviza de 5,814%,respectiv 32,88mp teren
Problema este cum sa-i fac cadastrul :
-varianta 1 : Releveul sa contina numai la camera
-varianta 2 : Releveu sa contina camera si sa figurez si spatiile comune,iar la recapitulatie sa scriu cota indiviza din dependintele comune.
Mentionez faptul ca la masuratori am constatat ca suprafata totala comuna a locatarilor este mai mica decat cea din acte si-atunci se schimba practic cota indiviza.
In alt apartament din acelasi camin in actul de adjudecare scrie asa:
-se adjudeca imobilul compus dintr-o supraf.locuibila de 31mp,anexe in suprafata de 16,83mp si cota indiviza de teren de 33,52mp.
Va rag sa-mi spuneti si mie ce parere aveti si daca v-ati confruntat cu o astfel de situatie.

dora3mira

pentru gabistef

Deoarece modul de lucru difera de la o regiune la alta , de la un oras la altul, ideal ar fi ca in datele tale personale sa apara orasul unde iti desfasori activitatea. In acest fel, raspunsul cel mai bun iti va veni de la cineva care s-a confruntat cu o situatie similara pentru aceeasi zona.
Ideal ar fi in primul rand sa iei de la OCPI decizia de la primarie, aceea in baza careia s-a facut inregistrarea initiala a imobilului. Solicita si un extras de carte funciara colectiva cu numarul de carte funciara convertit. Dupa aceea putem vorbi.

gabistef

Am intrebat ceilalti proprietari si ei si-au facut cadastru doar pe camera.Dar mai e o problema:In fiscal e trecuta suprafata totala:exclusiva+cota indiviza.Exista posibilitatea sa am probleme la intabulare?