calculul taxei de oficiu

Creat de ancka, Apr 29, 2009, 04:21 PM

« precedentul - următorul »

ancka

am tot incercat sa gasesc care este formula dupa care se calculeaza taxa de oficiu in cazul in care avem mosteniri sau instante, ca acte care vor sta la baza intabularii?(sper ca m-am exprimat corect), pt ca am intalnit cazuri in care proprietarul unui imobil a fost nevoit sa plateasca o taxa la oficiu de peste 5000 lei  :x pt ca avea certificat de mostenitor.
am tot auzit de ceva de genul 15% sau 7% dar nu stiu din ce... in cazul mostenirilor...

mentionez ca am citit de cateva ori Ordinul 39/2009/ cu privire la tarifele ocpi si nu se specifica nimic despre aceste cazuri.
cine poate sa-mi explice.... :hi:

ancka

daca nimeni nu ma poate lamuri, atunci se poate sterge acest post.

djxhouse

la intabularea unui teren daca ai act aditional atunci se percepe o taxa de 120 lei
(nu conteaza daca ai un singur act sau mai multe acte aditionale)
oricum oricefel de act trebuie sa fie copie legalizata de catre notar daca e vorba de act mostenitor, partaj, etc... sau copie legalizata de catre judecatorie daca e vb de o hotarere judecatoreasce

nu am auzit, nu stiu cazuri cand trebuie sa platesti % procentaj la un act aditional

%procentaj platesti

1.la notarea constructiei  60lei + 0.05% din valoarea impozitare a constructiei
2. drept de proprietate sau dezmembraminte in favoarea persoanelor juridice - 0.5%
3. ipoteca/privilegiu - 100/imobil + 0.1% din valoarea creantei garantate
4. fuziune / divizare - 0.5%
5. drept de proprietate sau dezmembraminte in favoarea persoanelor fizice si a cultelor religioase recunoscute in conditiile legii - 0.15% din valoare din act

sper ca te-am ajutat un pic  :hi:

kod

adica daca am o casa cu o valoare estimata de 100.000 ron, taxa de notare va fi de 60 + 5000 RON  :hi: , mi se pare aberant, de unde ai calculele astea ?

fagsb

100000 * 0,05/100 = 50 lei
50 lei + 60 lei = 110 lei
o zi buna

djxhouse

kod, a calculat taxa corecta fagsb

cat despre de unde am aceste calcule, tarife?
Ordin 39, din 06.04.2009

 :hi:

fagsb

cat inseamna 1% = 1/100 = 0,01
atunci cit inseamna 0,05/100 = 0,0005
se inmulteste 0,0005 x 100000 = 50
o zi buna

mariancornel

va pricepeti, ce sa mai, dar   
ogr - 1.000.000 euro/2008= ?

djxhouse

marian... hai sa nu deviam de la subiect...

vespasy

are dreptate ancka!
formulele de calcul prezentate nu au nici o treaba cu sistemul pe care il practica cartea funciara.
eu nu am inteles niciodata de ce nu afiseaza TOATE tarifele si taxele ce trebuiesc platite.
nu inteleg de ce sunt asa ascunsi.
am avut un caz unde am fost pus in situatia sa platesc acea taxa de informare (60ron pe ora), am platit-o integral chiar daca am discutat doar 10 minute si am cazut de acord cum sa procedez pt intocmirea documentatiei cadastrale, dupa care mi-a dat respingere.....motivind ca a gresit ce mi-a spus sa fac...!!
CINE TREBUIE SA IA MASURI PENTRU ASA CEVA?????
ANCPI-ul nu se implica. daca te duci la director nu te baga in seama.....pt asa ceva cine plateste?????

John Doe

Am auzit cu urechile mele afirmatia unui..... unuia: "Aia de la cadastru semneaza ce vreau eu, nu ce vor ei !". Si chiar e posibil sa fie adevarat.
Nu ma refer la nimeni in special, dar daca se simte cineva... e treaba lui.

fagsb

corect "Cat am stampila semnez ce vreau eu nu ce vrea autorizatul!"

John Doe

fagsb:
Nu era vorba despre tine. Dar daca te gândesti putin, cred ca ai sa-ti dai seama cine a facut afirmatia. Doar esti din Sibiu... alt indiciu nu mai dau.

fagsb

nu dar eu am patit-o cu un inspector

John Doe

...am impresia ca stiu cu cine... dar asa e el; de exemplu, la verificare introduce manual coordonatele din PAD... nu stiu de ce, doar are DXF-ul. Ma rog, problema lui.
Apropos, un inspector câte documentatii are norma de verificat pe zi? Sapte, sau nu stiu eu bine ?