semnatura si stampila

Creat de adinaselejan, Iun 22, 2011, 12:20 PM

« precedentul - următorul »

adinaselejan

Momentan sunt angajata ca ing topo cu 8 ore am certificat de autoriz categoria B, si am primit o propunere de la o firma unor prieteni sa ma angajeze cu 2 ore pentru a colabora. Eu stiu ca nu pot sa semnez daca nu am inca PFA inreg , si nici ei nu sunt firma autorizata topo. Da ei imi spun ca pot , vreau mai multe informatii, multmumesc

Modificat de adinaselejan (28-06-2011 14:04:47)

cip_mancip

ca sa poti pune stampila pe documentatii cadastrale trebuie sa ai PFA. daca e vorba de alte lucrari care nu necesita avizul OCPI-lui atunci nu-ti trebuie PFA.

andreibv

din cate stiu eu daca nu ai beneficii materiale, sau esti angajat in cadrul unei firme, nu trebuie sa ai PFA, sper sa nu ma inserl..

costyca81

Daca esti angajat la acea firma si are ca obiect de activitate masuratori topo-cadastrale cu cod 7112 Activitati de inginerie si consultanta tehnica legate de acestea  poti pune stampila pe lucrari fara sa ai PFA .

Marian

Eu nu te-as sfatui sa pui stampila pe lucrari care nu sint facute de tine. Sau macar verifica modul de masurare, intocmire, etc.!

nicu1000

vezi Ordinul 107/2010 art.24 alin.3:
"Persoanele fizice autorizate nu pot executa lucrari de specialitate pe seama si in numele persoanei juridice neautorizate cu exceptia persoanelor fizice autorizate in categoria E, care pot executa lucrari de specialitate pentru unitatea administrativ-teritoriala angajatoare - primaria/consiliul local -, unde sunt angajate."

nicu1000

Oricum "stampilatorilor" le doresc sa-si rupa gatul cat mai repede in meseria asta.

dora3mira

PENTRU ADINASELEJAN
Un avantaj material atractiv - "ce atata oboseala ca sa stampilezi cateva lucrari pe luna..." - poate sa duca la stirbirea unui nume pe termen lung si la o posibila reabilitare a acelui nume in cativa ani sau deloc.
In afara de motivul de mai sus ar trebui sa ai in vedere faptul ca la orice "bubitza" aparuta la o lucrare, indiferent pe unde vei fi, cand te cheama la raport OCPI - va trebui nu numai sa dai amanunte despre acea lucrare - dar vei raspunde 100% pentru ea, in calitate de PFA.
Daca acea firma doreste sa se autorizeze - atunci o va face pe baza existentei stampilei tale in firma - deci iarasi responsabilitate maxima.
Intrebare : de ce nu iti aduce firma lucrarile sa le intocmesti tu - oricum pana se vor autoriza ei , tot pe facturierul si chitantierul tau se vor face toate lucrarile respective ?
MARE GRIJA DRAGI COLEGI !

Mit

Eu pe astia care stampileaza lucrari la te miri ce firme fantoma nu-i consider colegi; sunt concurenta neloiala. Ar trebui luate masuri dure, foarte dure impotriva lor, pt. ca permit sa lucreze in aceasta bransa toti oportunistii.  :x

adinaselejan

BUna ziua se vede ce rai sunt oameni in ziua de azi, numai la bani se gandesc eu vreau sa-mi ajut colegi tocmai pentru ca un topograf le ia o gramada de bani ca sa puna stampila, si vreau sa muncesc alaturi de ei da imi fac doar un contract de 2 ore pentru ca momentan eu mai am un job. Eu nu o sa pun stampila pentru bani.
Eu am intrebat daca pot stampila lucrarile intocmite ca fiind angajata lor.
atat ma interesa.

djxhouse

Adina. noi intelegem exact ceeace vrei sa faci.
Si dora ti-a atras atentia foarte bine. Ca iti dai seama sau nu, asta e alta treaba.
Gandeste ca de acu incolo tu raspunzi pentru lucrarile respective, care sunt arhivate.
Gandestete ca sunt imobile care valoreaza 50.000 - 100.000 - 200.000 de euro... si proprietarului nu-i convine ceva, merge in instanta, pe tine te cheama, nu "prietenii" tai. Sa nu uiti acest lucru.
Crede-ma scot din arhiva acte din anii 1920 sa verific ce si cum. Dapai de acu 1-5 ani.
Mai mult. Colegii daca nu sunt autorizatii nu au voie sa execute lucrari din domeniu.
Te-ai intrebat ca... De ex. cand mergi la un dentist, cum te-ai simtii ca de fapt omul care iti face maseaua e zugrav, sau electrician?
Un pic de responsabilitate!!!  :hi:

kod

@adinaselejan si eu sunt de parere ca daca ai lucrari ce nu trebuiesc avizate de oficiu (trasari, calcule volume, cote etc.) poti sa pui stampila, dar asa cum au mai zis si colegii mai sus, o faci pe raspunderea ta.
Cat despre lucrarile de cadstru, care vor fi stampilate, va trebui sa ai macar un PFA, ca asa cum rezulta din lege: firmele, respectiv "persoanele juridice" ce nu au calitatea de "autorizat" si nici firma (institutia) pe care o carmuieste nu are ca obiect de activitate acest tip de lucrari, eu zic ca nu merita riscul si bataia de cap.
Ca practic si in fond tot la bani se reduce totul, sau tu nu sti ca cel care vrea sa faca un bine si sa ajute nu ramane nicodata nepedepsit  ?! :hi: