Leica Geo Office export problem dxf dwg gsi

Creat de Topograf in devenire, Sep 09, 2012, 03:36 AM

« precedentul - următorul »

Topograf in devenire

Salutare,

Am urmatoare problme cu LGO v5. Incerc sa export fisier .dxf (Export->Gis/Cad data->..) si primesc urmatoarea eroare:
"No points could be exported which match the selected settings. Please check your setting. Either the points cannot be converted as required or the data contains just height-only points. "
A intalnit cineva eroarea data? sau poate are cineva o metoda alternativa cum as putea obtine .dwg-ul dupa ce compensez drumuirea in LGO?
Eu stiam de un progamel "Dxf Generate" care converteste .gsi in .dxf, dar nici macar .gsi nu reusesc sa export din LGO.

Cersesc ajutor cu disperare, de 2 zile incerc sa rezolv, si sunt sigur ca imi scapa ceva la setari.

cadian

Din pacate/ fericire nu folosesc LGO pentru procesarea datelor din statie dar incerc sa te ajut, sper sa nu te incurc.
Ai verificat in  Lookup-Table sa fie totul in ordine?
Tipul coordonatelor este Local si Grid?



In cazul in care ai nevoie pot sa iti trimit maualul de utilizare LGO.

Topograf in devenire

Am reusit, aveam la coord. type Local si Cartesian (in loc de Grid), si mi se seta automat Height mode Ellipsoidal pe cand trebuie Orthometric. Ms mult pentru sugestie.

Este vreo posibilitate in care pot sa setez sa-mi exporte pe layere atributele pe care le doresc?
 ex: cotele ca si text sa le am pe un layer
      codurile pe alt layer
      punctele in coordonate 2 D pe alt layer
      puncte de coord 3 D pe alt layer
      eventual simboluri pentru statie,pom,canal,semafor sa fie si ele pe layer diferit
 
@cadian , pune te rog pe rapidshare user manual pentru LGO.

cadian

Tot la Lookup-Table trebuie sa te uiti. Iti pun manualul in 10 min.

cadian


Topograf in devenire

Zice "file not found" pe rapidshare.

In engleza e perfect.

Modificat de Topograf in devenire (09-09-2012 21:46:41)



Topograf in devenire

Am rasfoit manualul de folosire si nu am gasit ceea ce cautam.
Dintre cei care au mai folosit LGO-ul spuneti va rog cum sa import .dxf template, si ce setari trebuie sa fac pentru a putea exporta atribute cum ar fi (coduri, cote, puncte coord 2D/3D, simboluri) fiecare pe layer diferit prestabilit in .dxf template. Permite programul acest lucru sau trebuie scris un script pentru aceasta??

cadian


cadian

Trebuie sa pui codurile la fel in LGO ca si in Autocad, dupa iti recunoaste automat.
Arata in manualul pe care l-am pus.

Pe la pagina 37............................ 813 mai gasesti una alta.

Totul tine cred de Look-up Table.


581/476px 42KB

Modificat de cadian (11-09-2012 11:14:01)

Topograf in devenire

Salutare,

@cadian ce imi arati mai sus sunt niste atribute care le atribui unor coduri individuale, un pic altceva decat ceea ce cautam eu.
In fine, am rezolvat problema cu DXFgenerate, asta exporta din gsi in dxf si are obtiunile cu layerele, dar totusi raman de parerea ca poate fi setat si LGO sa faca acelasi lucru.

TopoLogiC